Emmi: nem marad támogatás nélkül a Pető Intézet
A köznevelési intézménynek minősülő Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetének Gyakorló Óvodája, Általános Iskolája, Kollégiuma, Előkészítő Szakiskolája és Egységes Konduktív Módszertani Intézetét a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete tartja fenn. Ez utóbbi felsőoktatási intézmény, amelynek a fenntartója a Nemzetközi Pető András Közhasznú Nonprofit Kft. A Pető Intézet a köznevelési területet érintő tevékenysége kapcsán az általa ellátott gyermekek után járó központi költségvetési normatíváit az Emberi Erőforrások Minisztériumától (EMMI) rendszeresen megkapta és a támogatást ezután is le tudja hívni. A tárca a kifizetésekről az elszámolások alapján - miként eddig -, a jövőben is gondoskodik - írta mai közleményében az EMMI.
Az elmúlt években a köznevelésért felelős államtitkárság a normatív támogatáson túl (külön döntéssel) kiegészítő támogatást is adott a Pető Intézetnek közoktatási megállapodás révén. A már meghozott döntés alapján ezen kiegészítő támogatásához a Pető Intézet a jövőben is hozzájut. Az intézet évekkel ezelőtt kötött közoktatási megállapodása ez év augusztus 31-én lejárt, döntés született egy új köznevelési szerződés megkötéséről. Az új szerződés előkészítése folyamatban van, amely 2013. szeptember 1-jétől újra garantálja a Pető Intézetnek a kiegészítő állami támogatást is. Egyetlen napra sem marad tehát a Pető Intézet kiegészítő forrás nélkül, s továbbra is megkapja állami támogatását, amelyekből a többi között pedagógusait, köznevelési feladatokat ellátó munkatársait fizetheti.
A közlemény szerint a Pető Intézet által szolgáltatott létszámadatok szerint az intézet köznevelési feladatokat ellátó egységeiben az óvodai részen 122, az általános iskolai részen 150, a szakszolgálati ellátás keretében pedig 188 gyermeket látnak el, ami összesen 460 fő. A kiegészítő köznevelési szerződés révén 230 ezer forint/fő/év támogatást kap kiegészítésként az intézmény, összességében, tehát több mint 100 millió forintos kiegészítő támogatásához is hozzájut. Mindezek felett a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete, mint felsőoktatási intézmény, a felsőoktatási államtitkárságtól további 317,615 millióforintos támogatást kap. Elismerve és méltányolva a nem állami intézmény tevékenységének kiemelkedő jelentőségét az Emmi összességében több mint 400 millió forintos támogatással segíti a magánintézményben ellátott köznevelést és felsőoktatást érintő feladatok ellátását.
Az EMMI szerint az intézet anyagi helyzete 2005-től fordult válságosra. Az akkori fenntartó sodorta intézkedéseivel a szakadék szélére az intézményt. A tárca egyúttal ismét visszautasítja a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet Pető Intézet épületébe költöztetéséről szóló híreszteléseket. Soha nem volt ilyen elképzelés- állítják.
Az MSZP keddi sajtótájékoztatóján kijelentette: a kormány szisztematikusan teszi tönkre a fogyatékos gyermekek korai fejlesztésével foglalkozó intézményeket, ezt támasztja alá többek között a Nemzetközi Pető Intézetet sújtó pénzelvonás is. Korózs Lajos elnökségi tag emlékeztetett arra, hogy a Pető Intézet költségvetése a tavalyi 2,2 milliárd forintról idén 1,5 milliárdra csökkent, ami az intézmény működését veszélyezteti.
Az Együtt-PM Facebook-oldalt indított, valamint a parlamenti pártok frakcióvezetőihez és a karitatív szervezetekhez fordul a Nemzetközi Pető Intézet megmentésének érdekében - jelentette be keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Szabó Tímea. A szövetség társelnöke azt mondta, bár hétfőn a parlamentben leszavazták javaslatát, amelyik 500 millió forintot juttatott volna az intézménynek, továbbra sem adják fel azt a céljukat, hogy megmentsék a Pető Intézetet.