Tarlósék beindultak: Moszkva és a Köztársaság elbukott, Lágymányos inog
A rendszerváltozás után 21 évvel itt a lehetőség a múlt rendszer által preferált, ám ma már kevéssé elfogadható közterületi nevek megváltoztatására - írja Tarlós István főpolgármester abban az előterjesztésben, ami jövő héten kerülhet a fővárosi képviselők elé. Az átkeresztelések tíz fővárosi kerületben összesen 23 közterületet érintenek.
A leglátványosabb előretörést az aranycsapat futballistái könyvelhetik el: utcát neveznek el például Hidegkuti Nándorról, Kocsis Sándorról, Zakariás Józsefről, de a szintén kiváló labdarúgó Dalnoki Jenő is csatlakozik hozzájuk egy XV. kerületi utca névadójaként.
A magyar opera- és színjátszás klasszikusai közül ezentúl közterület neve is őrzi majd Simándy József, Sinkovits Imre és Domján Edit emlékét. A magyar irodalom jeles alakjai közül ezúttal Illyés Gyuláról, Wass Albertről, Romhányi Józsefről és Fáy Ferencről neveznek el utcát. (Ehhez rendeletet kell módosítani, a fővárosban jelenleg érvényes szabályok szerint emberről leghamarabb halála után 25 évvel lehet közterületet elnevezni. Ennek az volt az indoka, hogy ne lehessen aktuálpolitikai neveket adni.)
A nagy vesztesek közé tartoznak ugyanakkor Ságvári Endre, Koltói Anna, Sallai Imre és Zalka Máté, akinek a neve lekerül az utcanévtáblákról. És persze nem húzta tovább a Moszkva tér sem, az előterjesztés szerint visszakapja egykori nevét, és a jövőben ismét Széll Kálmán tér lesz.
Szintén nagy vesztes a Köztársaság: nemcsak Magyarország hivatalos elnevezéséből törölték az új alkotmánnyal, de Budapestről is eltűnik: a Köztársaság teret II. János Pál térre keresztelik át. (Csak érdekességként: a környéknek semmilyen katolikus kötődése nincs, viszont a térbe torkolló Luther utcában áll a híres, az előző századfordulón lakóházzakkal körbeépített szlovák evangélikus templom.)
Az előterjesztés szerint három olyan közterület is megkülönböztető jelet kap, amelyeknek eddig nem volt hivatalos elnevezése. Ezek közül a legnagyobb visszhangot az új Elvis Presley park kaphatja: így hívhatják majd a Margit híd budai hídfőjénél lévő közterületet.
Ezek a változtatások kizárólag a fővárosi közgyűlés hatáskörébe tartoznak, emellett azonban Tarlós István - a közgyűlés felhatalmazásával - a földrajzinév-bizottsághoz szeretne fordulni, hogy a Lágymányosi hidat átkeresztelhessék Rákóczi hídra. A bizottság egyelőre azonban nem működik, amióta a kormány a repülőtérelnezevési engedetlensége miatt feloszlatta.