Elszámoltatni őket, elszámolni a pénzzel és a turullal, elszámolni a pénzt
Az országgyűlési képviselők elszámoltatásának lehetőségeit boncolgatja ma megjelent számában a HVG. „Az alkotmánymódosítás mellett a mentelmi joggal való „gazdálkodásra" is feljogosítaná a kétharmados parlamenti többség a politikai-büntetőjogi elszámoltatást ígérő Fideszt." „A politikai küzdelem részeként - akár leszámolási céllal - eddig is felhasználták a büntetőjog adta lehetőségeket." „Az elszámoltatással való kampányolás inkább a kormánnyal elégedetlen választóknak szól, a mentelmi jog emlegetése viszont vezető politikusok - főleg kormánytagok-államtitkárok - ellen irányul. Egy persorozathoz persze nem kell feltétlenül felfüggesztési nagyüzem. A mai MSZP-frakció többsége minden bizonnyal kiesik majd a Házból, így automatikusan elveszíti mentelmi jogát, az SZDSZ meg talán be sem jut az Országgyűlésbe."
Vadászéknak is el kell számolniuk, írja első oldalán a Magyar Nemzet. „A lap birtokába került" minisztériumi dokumentumra hivatkozik az újság, amelyet eredetileg a Munkaerő-piaci Alap irányító testülete hétfői, rendkívüli ülésén fogadtak volna el. „Eszerint például »sikertelenség« miatt lezárnák azt a pályázatot, amire a Vadász János vezette Szenior Foglalkoztatási Szövetség 90 forintot »nyert el« a 45 év felettiek foglalkoztatásának bővítésére. A volt szocialista politikus elnökségével működő közhasznú szervezetet az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OTA) meghívásos alapon pályáztatta, miután az megalakult. A szövetség két alkalommal is haladékot kapott arra, hogy teljesítse vállalásait. Ezek szerint száz városban kellett volna foglalkoztatási klubokat létrehoznia, illetve a kiíráskor regisztrált 129 ezer 45 év feletti álláskeresőből legalább tíz százalékot, azaz csaknem 13 ezer főt kellett volna aktív lehetőséghez, munkahelyhez juttatnia."
Ma ítélet várható a turulperben, áll a Népszava első oldalán. „Ma dönthet a Fővárosi Bírósdág hegyvidéki turulszobor fennmaradásáról. Az építési engedély és fővárosi közgyűlési hozzájárulás nélkül 2005 októberében a világháborús áldozatok emlékművén elhelyezett alkotásról évek óta vita folyik. A helyi Fidesz a turul maradása, az illetékes kozigazgatási - jelenleg államigazgatási - hivatal pedig eltávolítása mellett érvelt." A cikkíró végül megjegyzi: „lapunk többször beszámolt arról is, hogy szélsőséges csoportok, valamint a MIÉP és a Jobbik a bíróság várható döntése kapcsán azt közölte: több száz vagy akár ezer »elszánt nemzeti radikálist« is mozgósíthatnak, akik testükkel is megvédenék a szobrot."
Több tíz millió forintnak nyoma veszett a szombathelyi Petőfi-telep Napfény lakóparkjának építése közben, írja csütörtökön a Vas Népe. A kusza történet szerint 2003-ban kezdődött a nyolc sorház építése. A kivitelező hitelt vett fel a banktól a projekt megvalósításához. Az első építési ütem rendben zajlott, a második ütemhez a bank további pénzt tett hozzáférhetővé a kft.-nek, a pénzből azonban eltűnt több tízmillió forint. Látszott, hogy a megmaradó összegből nem lehet felépíteni a lakóparkot. Ekkor a vásárlók döntöttek: a Napfény Lakópark kft. segítségével maguk építik fel házaikat. Az épületek elkészültek, ám a jelzálog jogán a bank a lakókon követeli az eltűnt pénzt, amiből valójában fel kellett volna épülnie a lakásoknak. A cikkből kiderül: a rendőrségi vizsgálat szerint a hiányzó 79 millió forintot az építtető kft. a kivitelezést elvégző tulajdonostársa - fiktív számlákkal lefedve, a bank által megbízott szakértő hibás igazolása alapján - jogtalanul átutaltatta magának, majd kiszállt úgy, hogy maga mögött hagyta a félkész házakat.