Első fokon bűnpártolásban bűnös a DK-s polgármester
A Debreceni Járásbíróság ma hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás miatt nem jogerősen 540 ezer forint pénzbüntetésre és 750 ezer forint bűnügyi költség megfizetésére ítélte Tóth József polgári polgármestert, volt MSZP-s parlamenti képviselőt, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés egykori alelnökét egy 2005-ös ügy miatt.
A jelenleg a Demokratikus Koalíció színeiben politizáló polgármester "elfogadhatatlannak és fölháborítónak" nevezte az ítéletet, ezért fellebbez. Ugyancsak fellebbez a védője, Helmeczy László, aki az ítélet kihirdetése után közölte a bíróságon: a tényállás téves, és több helyen "iratellenes". Az ügyészség képviselője tudomásul vette az ítéletet.
Mint beszámoltunk róla: Tóth ellen 2010 szeptemberében (az önkormányzati választás előtt pár héttel) azért indított eljárást a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség, mert a vádhatóság szerint Tóth Józsefnek kötelessége lett volna feljelentést tennie az M3 Kht.-nál még 2005-ben tapasztalt visszaélésekkel kapcsolatban.
Akkor ugyanis Tóth Józsefnek – aki akkor a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés alelnöke volt – tudomására jutott, hogy a megyei önkormányzat által alapított M3 Kht.-nál gazdálkodási és pénzügyi szabálytalanságok történtek, ezért ezekről feljegyzésben tájékoztatta a megyei közgyűlés vezetését.
Személyesen is tárgyalt a kht. illetékeseivel, akik közül egyikük titokban hangfelvételt készített a beszélgetésről. Ebből kiderült: Tóth József indulatosan kérdőre vonta az elkövetőket, s javasolta, hogy amit papíron lehetséges elrendezni, azt rendezzék el esetleges visszadátumozással is.
A törvénytelenségek elkövetőit azóta pénzbüntetésre ítélték, több esetben már jogerős ítéletek is születtek sikkasztás, magánokirat-hamisítás és számviteli rend megsértése miatt.
Az eljárás során Tóth Józsefet mindvégig tanúként hallgatták ki, de 2010-ben bűnpártolással gyanúsították meg, erről akkor Tóth József azt mondta: "A bűnpártolás elkövetésével való ügyészségi meggyanúsításom az önkormányzati választásokra időzített politikai támadás. Ami ellenem zajlik, az a választási kampány része, azaz politikai boszorkányüldözés a javából".
Szilágyi Ágnes bíró az indoklásában azt mondta: Tóth Józsefnek nem állt szándékában eljárást kezdeményezni a tudomására jutott visszaélésekről, és a közgyűlés akkori elnökével is csak egyes információkat kívánt megosztani. A bíróság szerint a büntetőeljárás meghiúsítására törekedett azzal, hogy utasítást adott a pénzügyi szabálytalanságok megoldására.
Az 540 ezer forint pénzbüntetés 540 napi fogházbüntetésre változtatható. Az ügy másodfokon folytatódik.