Elrendelték a hírhedt pécsi magasház lebontását

A szakemberek szerint különösebb veszélyhelyzet nélkül lebontható a 80 méter magas, 20 ezer tonnányi vasbetonból épült pécsi magasház. 1500 vagon törmelék lesz belőle.

Elrendelte a több mint két évtizede lakatlan huszonöt emeletes pécsi magasház lebontását a Baranya Megyei Kormányhivatal kedden - tájékoztatta a megyei kormánymegbízott az MTI-t. Hargitai János közleményében azt írta: az intézkedésre "a kialakult veszélyhelyzet végleges elhárítása érdekében" volt szükség, a munkáról az épület tulajdonosának, a La Torre 2008 Ingatlanfejlesztő Kft.-nek kell gondoskodnia a határozat jogerővé emelkedését követő fél éven belül.

A kidőlt kerítés pécsi magasháznál a bejáratnál - pedig a romot őrizni kéne

"A határozat pontosan rögzíti a tulajdonos kötelezettségeit, így az építmény bontása a szomszédos területeket és épületeket nem veszélyeztetheti, és nem sértheti a természet, valamint az épített környezet értékeit" - hangsúlyozta a kormánymegbízott. Kitért rá, hogy a bontási tervdokumentációhoz technológiai leírást kell készíteni, amely tartalmazza a műveletek sorrendjét, a közművezetékek leválasztásának módját, a munkavédelmi, valamint a környezetvédelmi előírásokat. Az elbontott anyagok elszállítására útvonalterv készül.

Hargitai János a múlt héten arról tájékoztatta az MTI-t, hogy mivel a magasház a leromlott állapota miatt veszélyt jelent a környezetére, a kormányhivatal építésfelügyeleti hatósági eljárás keretében korábban kötelezte a tulajdonost az épület őrzésére, körbekerítésére, magyar és angol nyelvű figyelmeztető táblák elhelyezésére, továbbá a magasabb szinten lévő ablakok ideiglenes rögzítésére. A cég ennek eleget tesz.

Egy szeptember végi igazságügyi szakértői vélemény további veszélyhelyzetre hívta fel a figyelmet, és javasolta az épület teljes lebontását - tette hozzá. Hargitai János kitért rá: az építésfelügyeleti hatósági eljárásról már tájékoztatták a szomszédos épületek tulajdonosait, lakóit, ahogy arról is, hogy az ügyben keletkezett iratokba betekinthetnek, és nyilatkozattételi jogukkal élhetnek.

A Népszabadság augusztus 16-i számában írt arról, hogy a baranyai kormányhivatal július közepe óta háromszor bírságolta meg a magasház gazdáját, mivel nem keríti be és nem őrzi az ingatlant. Az ezzel kapcsolatos döntéseket a ház tulajdonosa nem fellebbezte meg, de a kirótt, összesen 2,5 millió forint bírságot nem fizette ki.

A napilap emlékeztetett, hogy Orbán Viktor legutóbbi baranyai útján azt ígérte: ha a város visszaszerzi az épületet, akkor az állam átvállalja a bontás költségét. A toronyház tulajdonosa állítólag több tízmillió forint adóelmaradást halmozott fel a várossal szemben, erre hivatkozva Pécs visszaszerezheti az épületet.

Az MTI-nek az ingatlanról korábban nyilatkozó Maros József építőmérnök, statikus azt mondta: a magasház bontása és elemeinek, törmelékeinek elszállítása egymilliárd forintba is kerülhet, de úgy tűnik, ez az egyetlen esély az üresen álló házzal kapcsolatos probléma megoldására.

Hozzátette, az 1975-ben átadott és 1989-ben életveszélyessé nyilvánított és kiürített IMS-szerkezetű épületet azzal az igénnyel erősítették meg 2003-ra, hogy lakóházként, kollégiumként, idősek otthonaként vagy irodaépületként hasznosulhat. A számítások eredménye azonban mindig az volt, hogy a rekonstrukciója és a fenntartása többe kerülne, mintha a helyén egy újat emelnének.

Véleménye szerint a magasház különösebb veszélyhelyzet kialakulása nélkül lebontható. A 80 méter magas épület 20 ezer tonnányi vasbetonból épült, ez mintegy 1500 vagonnyi törmeléket jelenthet. Az építőmérnök szerint nagyobb mennyiségű veszélyes anyaggal nem kell számolni, a törmelék hulladéklerakóban elhelyezhető, de mivel ez sokba kerül, érdemes megfontolni a hasznosítását.

Azt mondta: Nyugat-Európában is sok példa van rá, hogy a bontásból származó vasbeton elemeket őrlőgépekben felőrlik, az acélt mágnessel kiemelik belőlük, a kapott tömöríthető anyagot pedig útépítéseknél az utak alapozásához használják fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.