Csak személyes kapcsolatok révén lehet előrejutni?

A kormány új módon venné fel a harcot a korrupció, így a pártfinanszírozási anomáliák ellen is. Remélik, hogy a rossz társadalmi beidehgződéseket is sikerül visszaszorítani.

Ötpárti egyeztetést szorgalmaz a kormány a párt-és kampányfinanszírozás ügyében – jelentette ki Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára. A politikus a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta: márciusig párbeszédre hívnak mindenkit, hogy véleményezzék a kabinet kedden megjelent korrupció-ellenes stratégiáját.

Rétvári Bence elmondta, a kormánypárti többség a konszenzuskeresés jegyében a tavaszi parlamenti ülésszakra nem csak a választási eljárásról szóló törvényt, hanem az MSZP korábbi kampányfinanszírozási javaslatát is az ötpárti egyeztetések részévé tette. A cél az, hogy minél nagyobb támogatással lehessen elfogadni az országgyűlésben a korrupcióellenes intézkedéseket.

Az államtitkár – a korrupció egyéb formái kapcsán is –, a megelőzési programról elmondta még, „túl kell lépni azokon a szakaszokon, amelyek elhallgatják a korrupciót, nem veszik figyelembe, vagy pusztán büntetőjogi eszközökkel akarják visszaszorítani”. Sokkalta cizelláltabb, a részletekre, az egyes emberekre, a hozzáállásra és az intézményrendszerre is kiterjedő átfogóbb stratégiát kell alkotni. A stratégia egyik része annak a társadalmi véleménynek a visszaszorítása, hogy csak személyes kapcsolatok révén lehet előre jutni. Ma Magyarországon a megkérdezettek 63 százaléka gondolja így, a kormány célja ezt 50 százalék környékére leszorítani. A közbeszerzéseknél a korrupció becsült értékét az ezen a területen dolgozó szervezetek 57 százalékra teszik, a kabinet az akarja elérni, hogy ez a szám 45 százalékra csökkenjen. Azt a vélekedést, hogy a kormányban nincs is szándék a korrupció elleni fellépésre, 34 százalék gondolja, a kormány azt szeretné, ha a stratégiai időszak végére ez 26 százalékra csökkenne – mondta államtitkár.

A közigazgatási tárca a Kormány korrupció-megelőzési programja 2012-2014 címmel tette közzé a kormányzati honlapon társadalmi véleményezés céljából a 35 oldalas dokumentumot. A program hivatásetikai kódexet vezetne be a közigazgatási szervek munkatársai számára, kiegészítené a nemzeti alaptantervet a korrupcióval szembeni ellenállást szolgáló értékekkel és ismeretekkel, továbbá felülvizsgálni javasolja a korrupció hatékony visszaszorításához többi között a büntető jogszabályokat.

A Transparency International Magyarország jogi igazgatója, Földesi Ádám ugyancsak a 180 percben megnyugtatónak nevezte a párt- és kampányfinanszírozási szabálytalanságok visszaszorításra irányuló kormányzati szándékot. A civil szervezet munkatársa ugyanakkor hiányolta, hogy a korrupció-megelőzési programról közzétett dokumentum nem foglalkozik a politika és az üzleti szféra kapcsolatával.

Földesi Ádám szerint az ugyancsak fontos, hogy független intézményrendszer támogassa a korrupció elleni fellépést, miközben – mint mondta – a bírói hatalmi ág, a törvényhozás és a kormány nincs jelen pillanatban rendesen elválasztva. „A független bíróságok Magyarországon veszélybe kerültek.” Ha valaki egy korrupcióellenes büntetőeljárást végig akar vinni, de nincs meg a független és pártatlan bíróság, akkor az az egész rendszernek árt – tette hozzá Földesi Ádám, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a 180 percben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.