Elnök nélkül maradt ezúttal is a tévé
Rudi Zoltánnak tavaly márciusban járt le a megbizatása. A mostani tíz pályázó között voltak ismert televíziós személyiségek, valamint a televíziós múlttal nem rendelkező 41 éves Sztaricskai Tamás marketingszakember. Utóbbi immár második ízben a kormánypárt jelöltje volt. A civil delegáltakkal kiegészült "nagykuratórium" ezúttal is elutasította. A kormánypárt koncepciója az volt, hogy gazdasági szakember kerüljön a köztévé élére - Sztaricskai Tamás személyében. Mások, köztük régi televíziós személyiségek is bírálták az esélyes jelöltet, éppen televíziós szakmai járatlansága miatt.
A mai választás hasonlóan zajlott le, mint az ezt megelőző procedúra. A köztévé pártdelegáltakból álló tizennégy tagú elnökségében, a jelölés harmadik körében Sztaricskai akkor is és most is megkapta a jelöléshez szükséges kétharmados többséget (a hét MSZP-s, a két SZDSZ-es és az egy MDF-es voksait). A civil delegáltakkal kiegészült nagykuratóriumban mint akkor most sem szavazta meg. Most 17 igen, 17 nem és egy érvénytelen szavazatot adtak le rá a szükséges kétharmad helyett.
A köztelevíziónak egy éve nincs megválasztott elnöke, jelenleg Medveczky Balázs alelnök irányítja az intézményt. Az elnök nélküli állapot rendkívül nehéz helyzetbe hozhatja a Magyar Televíziót, hiszen június végéig át kell költöznie az új óbudai székházba, amit addigra modern technikával is fel kellene szerelni. Mindkét költséges feladathoz számíthat pénzügyi támogatásra a köztévé, de csak akkor, ha tud elnököt választani, és az elnök személye garanciát jelent a csatorna gazdasági ügyeinek rendbetételére, a létszám további lefaragására, a mostaninál átláthatóbb szervezeti működésre.
A médiatörvény szerint az elnökség újabb pályázatot írhat ki. A médiatörvény ugyanis nem írja elő, hányadik fordulóban kell elnököt választani a köztévé élére. Mindössze azt szögezi le: ha az elnökség nem tud az összes tag kétharmados többségével javaslatot tenni a műsorszolgáltató elnökének személyére, és ugyanilyen szavazati aránnyal új pályázat kiírásáról sem tud dönteni a pályázat beadási határidejétől számított harminc napon belül, megbízatása megszűnik. Az Országgyűlés ebben az esetben egy hónapon belül új elnökséget választ, azzzal a megkötéssel, hogy az előző elnökség tagja nem jelölhető.