Elnémul a Sláger és a Danubius?
Nem kapott többséget az Országos Rádió és Televízió Testület mai ülésén az a határozat, amelyben a Sláger és a Danubius rádió novemberben lejáró frekvenciáinak pályázati kiírásáról kellett volna dönteni. A médiahatóság még az év elején döntött úgy, hogy megpályáztatja a két országos lefedettséget biztosító hullámhosszt.
A pályáztatás azonban bonyolult és hosszadalmas folyamat, ezért a hatóságnak igyekeznie kell. Ellenkező esetben kifuthatnak az időből, és novemberben akár le is kapcsolhatják a két kereskedelmi rádiót. Ez pedig nyilvánvalóan jogsértő helyzetet termetene, hiszen mindkét adó idejekorán jelezte: ha lesz pályázat, készek indulni rajta.
- A mostani helyzetre a médiatörvény rendelkezése, a 46. paragrafus az irányadó - tájékoztatta a NOL-t Berényi Diána, a médiahatóság szóvivője. Eszerint: ha az általános pályázati feltételek vagy a pályázati felhívások tárgyában a szavazás második fordulójában nem született határozat, a médihatóság testülete legkevesebb harminc, legfeljebb hatvan nap elteltével új szavazást tart. Az elnök ebben a fordulóban is szavazati joggal rendelkezik.
Legkésőbb június végén, július elején ismét az ORTT elé kerül a két rádió által használt frekvencia ügye; az MTI testületi tagoktól úgy értesült: június 4-én lesz ismét napirenden a rádiós frekvencia pályazati kiírása.
A pályázati eljárást egyébként már tavaly novemberben meg kellett volna kezdeni, ám azt több körülmény is hátráltatta. Nem volt egyértelmű, hogy megújítható-e másodszor is pályázat nélkül a két rádió frekvenciaengedélye. Erről a lehetőségről tavaly decemberben döntött ugyan az Országgyűlés, ám a médiatörvény módosítását Sólyom László nem írta alá, jelenleg az Alkotmánybíróság értelmezésére vár.
Másfelől: a digitális átállásról szóló törvény is megtiltotta, hogy 2008 év végéig pályázatot írjon ki a médiahatóság. Idén év elején parázs viták folytak az ORTT-ben arról: pályázatassák vagy ne a két frekvenciát. A bizonytalanságot tovább növelte az ekkor még beterjesztésre esélyes új médiatörvény tervezete, amely azonban a Fidesz kihátrálása mögül hosszú időre lekerült a napirendről.