Elmosta az eső a budapesti szmogriadót
Közleményükben azt írták: a fővárosi légszennyezettségi szintet folyamatosan mérő műszerek vasárnapi ellenőrzött adatai alapján - a meteorológiai körülmények jelentősebb változásának hatására - a kisméretű szállópor szintje egyik fővárosi mérőponton sem haladta meg a tájékoztatási küszöbértéket, egy esetben a tájékoztatási küszöbérték és az egészségügyi határérték közötti légszennyezettség alakult ki, tíz mérőponton az egészségügyi határértéket sem érte el.
A Főpolgármesteri Hivatal közleménye kitért arra is, hogy Tarlós István köszönetet mond azoknak a budapestieknek, akik a rendkívüli helyzetben mérsékelték a szilárd- és olajtüzelésű - különösen a fatüzelésű - berendezések használatát, valamint autóhasználatukat korlátozva a közösségi közlekedést részesítették előnyben, továbbá az ipari pontforrások, kémények azon üzemeltetőinek, akik társadalmi felelősségvállalásuk megnyilvánulásaként önkéntesen csökkentették a helyhez kötött légszennyező pontforrásaik kibocsátását.
Közölték, Budapest vezetése továbbra is számít a fővárosiak együttműködésére abban, hogy a szmoghelyzetek kialakulása, súlyosabb esetekben a korlátozó intézkedések bevezetése elkerülhető legyen.
Sehol sem egészségtelen a levegő
Országszerte csökkent a légszennyezettség, a levegő szálló por (PM10) koncentrációja már egy településen sem éri el a veszélyes, vagy egészségtelen szintet.
Vasárnap még négy település - Budapest, Miskolc, Putnok és Sajószentpéter - levegőjét is egészségtelennek minősítette az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI).
Az OKI térképe alapján viszont hétfőre országszerte javult a levegő minősége, s már csak Putnok, Sajószentpéter és Kazincbarcika levegőjét minősítette kifogásoltnak. A többi településen - köztük a fővárosban is - már elfogadható a levegő minősége.
A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelését egy index alapján végzik. Az OKI táblázata a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.