Elmarad a népszavazás, elküldenék a képviselőket Balatonvilágoson
Az önkormányzati miniszterhez fordult panasszal 306 balatonvilágosi lakos, levélben kérve a helyi képviselő-testület feloszlatását a megyeváltásról szóló népszavazás meghiúsítása miatt.
Fekete Barnabás, a település független polgármestere elmondta: miután a községi testület elállt a megyeváltás szándékától, a siófoki kistérségi társulás felmondta az oktatásban és az egészségügyben vállalt közös önkormányzati feladatellátást, ami mintegy 14 millió forintnyi többletkiadást okoz a településnek. Ráadásul az egészségügyi ellátás nehezebbé válik, mert nem a 15 kilométerre lévő Siófok, hanem a 25 kilométerre lévő Balatonalmádi adja majd az orvosi ügyeletet.
A megyeváltás gondolata közlekedési, egészségügyi ellátási és közoktatás-szervezési okok miatt vetődött fel. A Veszprém megyéhez tartozó Világos mára gyakorlatilag összeépült a Somogy megyéhez tartozó Siófokkal. A lakosok többnyire Siófokon intézik az ügyeiket, bevásárlásaikat, a község mégis olyan kistérséghez tartozik, amelynek központja a 23 kilométerre fekvő, nehezebben megközelíthető Balatonalmádi.
Balatonvilágoson népszavazással kívántak dönteni a megyeváltásról, de a kiírást a képviselő-testület ez év elején leszavazta (a többség attól tartott, hogy ha egy megyébe tartoznának Siófokkal, akkor az a jövőben könnyen bekebelezhetné a szomszédos világosi településrészt egy átszavazással). Így a község lecsúszott arról, hogy a következő választások után megyét, és ezzel régiót váltson.
Balázs Árpád (Fidesz), a siófoki kistérség vezetője, Siófok polgármestere elmondta: előnyt csak a balatonvilágosiak számára jelentett a korábbi, jól funkcionáló együttműködés, amit egy folyamatban lévő megyeváltás miatt vállaltak. Most, hogy a kérdés eldőlt, és másként, mint ahogy eddig tervezték, a siófoki kistérség számára már hátrányt jelent bizonyos támogatások elnyerésénél, ha más kistérséghez tartozó települést is bevesz a feladatellátásába. Ezért, és nem valamiféle barátságtalan gesztusként mondták fel az eddigi együttműködést - hangsúlyozta.
A világosi polgármester - akinek kétévnyi előkészítő munkája veszett kárba a meghiúsult népszavazással - elmondta: az önkormányzati miniszternek továbbított levélben a helyi lakosok azért élnek panasszal, mert álláspontjuk szerint a képviselő-testület a népszavazás leszavazásával elvonta tőlük a szabad véleménynyilvánítás alkotmányos jogát.