Ellenzéki összefogásra szólított az MSZP és a DK Nagy Imre szobránál

A demokratikus ellenzék összefogását szorgalmazta Gyurcsány Ferenc volt kormányfő, a Demokratikus Koalíció (DK) vezetője és Hiller István szocialista országgyűlési képviselő a Nagy Imre Társaság szombati fővárosi rendezvényén.

Az 54 évvel ezelőtt mártírhalált halt miniszterelnök szobránál tartott délutáni megemlékezésen valamennyi felszólaló elfogadhatatlannak nevezte, hogy Nagy Imre emlékművét eltávolítsák a Vértanúk teréről.

Gyurcsány Ferenc a mintegy kétszáz ember előtt elmondott beszédében a "köztársaság igazi ügyének" visszaállítását nevezte legfontosabb céljának, amelyet szerinte a "demokratikus sokaság összefogása" érhet el a kétharmados többség megszerzésével. Ehhez azonban az ellenzéknek félre kell tennie a kevélységet, a kivagyiságot, az önzést és a személyes harcokat - hangsúlyozta, hozzátéve: aki nem akar együttműködni, az Orbán szekerét tolja, és nincs helye a demokratikus baloldalon.

A DK vezetője szólt arról is, hogy az újjáéledő Horthy-mítoszt, valamint az ugyancsak meglévő Kádár-kultuszt sem tudja elfogadni. Hangsúlyozta, a demokratikus oldalon állóknak Nagy Imrét kellene államférfiként tisztelniük, aki szemben állt mindkét vezetővel, nem úgy, mint Orbán Viktor, aki szerinte a XX. századi önkényurak világának része. A volt kormányfő erre hivatkozva kijelentette: Orbán Viktornak semmi joga nem volt délelőtt megkoszorúzni Nagy Imre szobrát.

Hiller István úgy fogalmazott: a harmadik magyar köztársaságot kivégezték, ezért újat kell építeni, és ehhez mindenkire szükség lesz, aki demokrata. Mint mondta, az összefogás első lépeseként azt kell elérni, hogy egyre többen ki merjék mondani: félelem uralkodik az országon.

A szocialista politikus emellett felszólította a kormányoldalt, hogy felejtsék el Nagy Imre szobrának áthelyezését. Hiller István védelmébe vette József Attila Kossuth téren álló szobrát is, valamint jelezte, nem szeretnék, ha a progressziót elutasító gróf Tisza István szobrot kapna az Országház mellett.

A rendezvény elején Mécs Imre szólalt fel a Nagy Imre Társaság nevében. Az 1956-ban halálra ítélt politikus - volt szabad demokrata, majd szocialista országgyűlési képviselő - úgy látja, 23 évvel a rendszerváltás után nehéz magyarnak lenni, bár formálisan európai polgárok lettünk, mára mégis kijátszhatóvá váltak a jogállam garanciái, és újból "egypárti berendezkedés" épül.

Iványi Gábor, a Magyar Evangéliumi Testvérközös vezetője azt mondta, Nagy Imre szobrát tudatosan állították fel úgy, hogy a Parlamentre nézzen, de a "magyar törvényhozás mai urai nem állhatják a mártír miniszterelnök tekintetét". A lelkész szerint Nagy Imrének azért sincs helye a mai politikában, mert elvei voltak. "Élni szeretett volna, de nem mindenáron" - fogalmazott.

Tóth Károly, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke azt mondta, a magyar média az utóbbi években "a szükségeshez képest alulteljesít", különösen érvényes ez szerinte a közmédiára, ahol "időről időre visszatér a kiegyensúlyozatlanság, a sokirányú és hiteles tájékoztatás hiánya".

A Nagy Imre Társaság megemlékezését Vágó István televíziós műsorvezető vezette; felszólalt a Magyar Demokratikus Charta és a Magyar Szolidaritási Mozgalom ifjúsági szervezetének képviselője is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.