Elindult a nyomozás a Nagyerdő miatt
Időközben Szabó Rebeka országgyűlési képviselő följelentést tett természetkárosítás miatt az ügyben. Mint közleményében írta: a munkások feladata a nem őshonos cserjék gyérítése lett volna, hozzáértés és megfelelő szakmai irányítás híján azonban a cserjeszint összes növényét elpusztították, ráadásul az avart és a talaj felső rétegét is felforgatták, telelő rovarok és kétéltűek sokaságát, madarak fészkelőhelyét megsemmisítve. A Nagyerdőben szerinte ráadásul nem ez az egyetlen természetkárosító beavatkozás, amelyre az önkormányzat sort kerített: védett növények termőhelyét és a Békás-tó környékét lebetonozták, az őshonos mocsári nőszirmok helyett afrikai származású liliomokat ültettek.
A PM szerint az eset a közmunkaprogram és a természetvédelmi hatóság súlyos működési zavaraira is rávilágít. A közmunkásoknak láthatóan Debrecenben sem tudnak értelmes, értékteremtő elfoglaltságot biztosítani, az illetékes hatóság pedig teljes tétlenséggel figyelte a pusztítást. Ezért tettek feljelentést, és szigorú vizsgálatot követeltek az illetékes minisztertől.
A rendőrségtől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az ügyben természetkárosítás miatt rendeltek el nyomozást, amelynek egyelőre nincsen gyanúsítottja. A nyomozók számára kulcsfontosságú lehet az a mozzanat, hogy a munkálatokat engedély nélkül végezték, ez ugyanis további kérdéseket vet föl a büntetőjogi felelősség megállapítása során.
Az ügy pikantériája, hogy információink szerint a Szabó Rebeka által tett feljelentést összevonták azzal a feljelentéssel, amelyet Zeke László ügyvéd tett 150 ismeretlen tettes ellen az ügyben. Zeke László szeretne párhuzamot vonni a milliárdos lepkeperként elhíresült eset és a debreceni Nagyerdőn 150 közmunkás által végrehajtott cserjeirtás között. A lepkeper vádlottja Gabnai Ernő, akin másfél milliárd forintos kártérítést akarnak behajtani. Zeke László tudósítónkkal közölte: míg Gadnai Ernőnek az engedéllyel végzett munka miatt szabadságvesztéssel és 1,5 milliárdos kártérítéssel kell szembenéznie, addig a Nagyerdőn engedély nélkül történt károkozás miatt semmilyen büntetőeljárás nem indult.
Az ügyvéd elmondta: természetesen nem tartja bűnözőnek az érintett közmunkásokat, ezért ha a hatóság eljárást indít ellenük, akkor mind a 150 ember képviseletét ingyen vállalja.