Elfogadták a költségvetés sarokszámait
Elfogadta az Országgyűlés a jövő évi költségvetés főösszegeit: a büdzsé 15 983 milliárd 668,7 millió forint bevétellel és 16 968 milliárd 306,1 millió forint kiadással számol. A hiányt 984 milliárd 637,4 millió forintra, a GDP 2,9 százalékára tervezik. A bevételi főösszeg 25 milliárd forinttal, a kiadási pedig 85 milliárd forinttal több a kormány által eredetileg javasoltnál, így a hiány 60 milliárd forinttal lett nagyobb.
A parlament hétfőn döntött arról, hogy 60 milliárddal növeli az önkormányzatok adósságrendezésére biztosított összeget, és bár ezzel nő a hiány, a helyi önkormányzatok bevétele ugyanennyivel emelkedik. Így az uniós szabályok szerint az államháztartás hiánya változatlanul 2,9 százalék.
A főösszegeket az Országgyűlés 219 kormánypárti igen szavazattal, 30 nem ellenében fogadta el. Az MSZP és a Jobbik jelenlévő képviselői nemmel szavaztak, az LMP-s képviselők nem voksoltak.
A gyermekgondozási ellátások átalakításáról, azaz a gyed extra bevezetéséről szóló törvénymódosítások részletes vitájában a szocialista Pál Béla elmondta, támogatják az előterjesztést, mert az könnyíti a gyermekes családok helyzetét. Fájlalják ugyanakkor - folytatta -, hogy jövőre sem emelkedik például a családi pótlék, az anyasági, a gyermeknevelési és az életkezdési támogatás.
Frakciótársával, Gúr Nándorral közös módosító javaslataik közül kiemelte azt, amely szerint már a két gyermeket nevelőknek is biztosítanánk a hosszabb ideig járó munkáltatói kedvezményt. Gúr Nándor felszólalásában megjegyezte azt is, nem értenek egyet azzal, hogy a felsőoktatási hallgatóknak biztosított gyed igénybevételére csak magyar nyelvű képzéseknél legyen lehetőség, hiszen sok idegen nyelvű képzés van az országban, nem beszélve a külföldi képzésekről.
Az LMP-s Ertsey Katalin a vitában arra hívta fel a figyelmet: a demográfiai krízis enyhítéséhez, a nők munkaerő-piaci segítéséhez elengedhetetlenek a nekik szóló rugalmas munkavégzési formák, valamint a megfizethető nappali gyermekellátás. Jakab István levezető elnök a részletes vita lezárását az ülésnap végéig elnapolta.
Pál Béla (MSZP) a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének észrevételeit ajánlotta a képviselők figyelmébe a megváltozott munkaképességűek ellátásáról szóló törvény módosításának részletes vitájában. Szerinte méltánytalan, ha a megváltozott munkaképességű elesik a juttatásától, mert a megelőző öt évben nem dolgozott elegendő ideig. Arra tett javaslatot, hogy visszamenőleg tíz évnyi munkában töltött időt vegyenek figyelembe.
Képviselő emelné a rokkantsági ellátásból kizáró, kereső tevékenységgel megszerezhető jövedelemkorlátot.
Vágó Sebestyén (Jobbik) a jogszabály ugyanezen pontjához kapcsolódva, a viszonylag jól keresőknél csak szüneteltetné a rokkantsági ellátást, és nem zárná ki abból végleg az érintettet. Ő a munkavégzésben szerezhető, de az ellátásból nem kizáró jövedelem szintjét differenciáltan, a végzettséghez kötődően emelné.
Gúr Nándor szocialista képviselő szintén a juttatás elvesztésének feltételein változtatna úgy, hogy a jogszabályban szereplő három helyett hat hónapig engedélyezné a magasabb jövedelmet. A képviselő emellett a kizárásról szóló döntés jogorvoslati eljárásának lezárásáig biztosítaná a juttatást.
Szél Bernadett (LMP) hangsúlyozta, hogy egy pártok felett álló kérdésről van szó. A saját módosító indítványait ismertetve azt mondta, hogy a folyamatosan zajló és túl szorosan ütemezett felülvizsgálatok önhibájukon kívül hoznak hátrányos helyzetbe embereket. Az LMP túl szigorúnak érzi, hogy azok, akik most kerülnek be a megváltozott munkaképességűek körébe, sok esetben nem tudnak három éves biztosítotti jogviszonyt felmutatni, ezért a képviselő azt kérte, hogy csökkentsék felére ezt az elvárást.
Ezt követően Ujhelyi István lezárta a részletes vitát.