Elfogadta a parlament a 2006 őszi eseményeket vizsgáló Balsai-jelentést
A Ház 279 igen szavazattal 11 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett hagyta jóvá hétfőn a Balsai-jelentést. Az indítványra a Fidesz, a KDNP és - két képviselője kivételével - a Jobbik is igennel voksolt, míg az LMP elutasította azt. Az MSZP-frakció nagy többsége távol maradt a szavazástól, négy politikusa - Harangozó Gábor, Kovács László, Molnár Zsolt és Pál Béla - azonban igent nyomott. A Demokratikus Koalícióhoz tartozó független képviselők nem vettek részt a voksolásban.
A Balsai-jelentés elfogadásáról szóló országgyűlési határozat alapján a kormánynak április 15-ig jelentést kell készítenie arról, hogy a 2006 őszén bizonyítottan törvénytelenül fellépő rendőrök, valamint az intézkedéseket irányító rendőri vezetők közül hányan szolgálnak ma is a rendőrség állományában. A dokumentumnak arra is ki kell térnie, hogy közülük a kormányváltás óta hányan láttak el, illetve töltenek be jelenleg rendőrségi vagy állami vezetői feladatot, beosztást. Mindez a parlament emberi jogi bizottságának kezdeményezésére került be a határozatba.
A javaslat elfogadásával a Ház arra is felkérte a kormányt, hogy április közepéig jelentésben foglalja össze, a 2006. szeptember 19-e és 22-e között, valamint október 23-án lezajló tömegdemonstrációkon a védtelen és békés polgárokkal szemben törvénytelenül fellépő rendőrök felelősségre vonása érdekében milyen intézkedések történtek, hány rendőrrel szemben indult fegyelmi és büntetőeljárás, és azok milyen eredménnyel zárultak.
A kormánynak jelentést kell készítenie arról is, hogy a 2006. őszi jogsértő rendőri intézkedések miatt alkotmányos, illetve személyhez fűződő jogaikban sérelmet szenvedő kárvallottak kártérítése, kártalanítása megtörtént-e.
A 2011. március 15-i keltezésű, szeptember 26-án közzétett, nagyjából 140 oldalas dokumentum összegzésében Balsai István a 2006. őszi eseményekről kifejtette, álláspontja szerint a rendőri vezetők csak legfelsőbb politikai utasítás és jóváhagyás alapján adhattak parancsot, illetve tűrhettek el "a magukat és a testületet példátlan módon kompromittáló cselekményeket". Véleménye szerint ez elkerülhetetlenné teszi az akkori miniszterelnök politikai és jogi felelősségének vizsgálatát.
Megjegyezte, hogy a rendelkezésére álló információk szerint Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány az események alatt rendszeres telefonos kapcsolatban állt Gyurcsány Ferenccel, így felvetődik annak a lehetősége, "hogy a tömegoszlatással kapcsolatos eseményeket a főkapitány megvitatta, egyeztette" a kormányfővel.
Balsai István a terrorcselekmény elkövetésének lehetőségét úgy magyarázta, hogy a 2006. október 23-án történtek alkalmasak voltak a lakosság megfélemlítésére, egyesekben, így a Fidesz-nagygyűlésről haza tartókban halálfélelem alakult ki, az erőszakos elkövetés "nem szorul bővebb magyarázatra", és a "fegyverrel kapcsolatos bűncselekmény" esete is fennáll.
Hozzátette, a terrorcselekmény előkészülete is bűncselekmény, így ha a lakosság megfélemlítésének szándéka bizonyítást nyerne, akkor a túlzott erőszakra való felhívás, akár a lovas alegységek és a gumilövedékek alkalmazásának az elhatározása is alkalmas az előkészületi cselekmény megállapítására.
Máig tartják magukat olyan nézetek
A jelentésben a 2006. szeptember 18-i tévészékházostromról - amely egy nappal Gyurcsány Ferenc őszödi beszédének nyilvánosságra jutása után történt - az olvasható: máig tartják magukat olyan nézetek, hogy az ostrom részben provokáció volt, és a miniszterelnök a tüntetők túlkapására várva akarta maga mellé állítani a közvéleményt. Balsai István szerint Bene László akkori országos rendőrfőkapitány, helyettese, Szabadfi Árpád és Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány esetében is felvetődhet az elöljárói intézkedés elmulasztásának tényállása, mert nem rendelték el a beosztottjaik felelősségének vizsgálatát.
A 2006. október 23-án történteket felidézve a miniszterelnöki megbízott azt írta, a rendőri intézkedéssorozat legnagyobb mulasztása az volt, hogy a rendőröket támadó, erőszakos tömeget hagyták egyesülni a Fidesz-rendezvény békés résztvevőivel.
"Gumilövedékek és lovasroham"
Balsai István összegzése szerint a Fidesz-nagygyűlés vége után egy percen belül elrendelt és pár percen belül megkezdett tömegoszlatás szakszerűtlen és törvénysértő volt, bűncselekmények gyanúját alapozza meg. Szerinte a jogsértések súlya elegendő ahhoz, hogy megállapítható legyen a szolgálatban történt kötelességszegés súlyosabban minősülő esete. Szerinte e gyanú megállapítására ad alapot a gumilövedékek és a lovasroham jogsértő és szakszerűtlen alkalmazása is.
Mint írta, a fegyverkezelők nemcsak a közbiztonságra, illetve a rendőri sorfalra veszélyes emberekre lőttek, hanem többször haza igyekvőkre is. Az, hogy a gumilövedékek használata nem vezetett halálos tragédiához, nem a vadászpuskás rendőrökön és parancsnokaikon múlott, hanem a szerencsének köszönhető - állapította meg.
Tartósan jogellenes állapot
A rendőrök azonosíthatatlanságával kapcsolatban Balsai István hangsúlyozta, hogy mivel az azonosítók hiánya nem rövid időtartamú, egyedi, hanem az egész állományra vonatkozó, tartósan jogellenes állapot volt, az elöljárói felelősség mindenképpen felvethető, ahogy a viperahasználat miatt is, és ezzel kapcsolatban - miután rendőrök szakszerűtlenül, indokolatlanul fájdalmat okozva, tiltott eszközzel végrehajtott bilincselésekkel tömegesen szegték meg a szolgálati szabályzatot - a jelentési kötelezettség megszegése bűntettének gyanúja is felvetődik.
Mindezek alapján a jelentésben ismertetett bűncselekmények miatt Balsai István büntetőfeljelentés benyújtását tartotta indokoltnak. Jelentését Lukács Tamás, az emberi jogi bizottság KDNP-s és Kocsis Máté, a rendészeti bizottság fideszes elnöke átadta a Legfőbb Ügyészségnek.
A megbízott további lefokozásokat javasol
A miniszterelnöki megbízott jelentésében arra is kitért, hogy az eljárások alakulásának függvényében szerinte meg kell fontolni az érintett rendőrök fegyelmi felelősségre vonását, szolgálati viszonyuk megszüntetését vagy lefokozásukat.
Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke, aki közreműködött a Balsai-jelentés elkészítésében, tavaly terrorcselekmény gyanújával büntetőfeljelentést tett a 2006. őszi rendőri erőszak miatt.
A 2006. őszi rendőri fellépés miatt a Debreceni Katonai Ügyészség korábban már meggyanúsította Bene Lászlót és Gergényi Pétert. Varga Zs. András, a legfőbb ügyész helyettese októberben egy parlamenti kérdésre adott válaszában tudatta, hogy az ügyészségen három szálon folyik a nyomozás, ezekben a többi között elöljárói intézkedés elmulasztása bűntette miatt meggyanúsították az akkori országos és a budapesti rendőrfőkapitányt is.