Életmentő műtétre készül a válságkormány

Négy pillérre építik a válságkezelő programot - közölte a Parlamentben Bajnai Gordon miniszterelnök, a válságkezelő programot ismertetve. A Fidesz és a KDNP ezúttal nem beszélt előrehozott választásokról, sőt, Navracsics Tibor közölte: tiszteljük az eddigi eredményeket, de az elmúlt hét évet „elszúrta” az MSZP és az SZDSZ. A miniszterelnök „látja az együttműködés csíráit”.

Két tényező okozta a mostani válságot: egyfelől az, hogy Magyarország évek óta többet költ annál, mint amennyit megtermel; ezt pedig a világgazdasági válság csak tovább rontotta - fogalmazott napirend előtti felszólalásában Bajnai Gordon kormányfő. A miniszterelnök kiemelte, hogy az előrejelzések folyamatosan romlottak, a jelenlegi kabinet is immár hatszázalékos csökkenéssel számol. Bajnai rámutatott, hogy ezért is módosítani kell a kiadási terveket: kevesebb a bevétel, csökkenteni kell a kiadásokat. - Gazdasági és szociális válságba torkolhat, ha nem cselekszünk. A nem döntés is döntés, csak ezzel munkahelyeket, családokat, kisvállalkozásokat veszélyeztetünk - fogalmazott a kormányfő, hozzátéve: a válságkezelő program a cselekvés programja.

Bajnai négy pillért említett, amelyre a csomag épül: a védelem, az egyensúlyteremtés, a növekedés újraindítása, illetve a bizalom újjáépítése.

A védelemről szólva elsősorban a munkahelyek megőrzéséről beszélt, ehhez rövidített munkaidőt, az elhelyezkedést segítő programokat, új piacok és munkahelyek megteremtését említette. A védelemnek ki kell terjednie a családokra is, elsősorban a devizahitelesekre. - Vagyonkák vannak veszélyben, amikor a forint gyengül - mondta, ezért ennek a rétegnek a védelme érdekében számos lépést terveznek; konkrétumot azonban nem említett.

Az egyensúlyi pillérről beszélve, Bajnai azt mondta: az ország mindig tovább nyújtózott, mint ameddig a takarója ért, ennek ideje véget vetni. Kiemelte, hogy szociális kiadásokra sokkal többet költünk, mint a szlovákok, a románok, a szlovénok vagy a lengyelek. Ezzel Magyarországnak is szembe kell néznie, ami kétségkívül lemondással, megszorítással jár. - Kommunikációs szakemberek azzal a hasonlattal élnek, miszerint ez egy injekció, amely fáj, de hosszú távon meggyógyít - mondta. - Én azt mondom: életmentő műtétre van szükség, ilyen méretű kiadáscsökkentésre.

Bajnai ismét leszögezte, hogy nem emelik a családi pótlékot, de megőrzik kifizethetőségét. Azért pedig, hogy a közszférában ne legyen tömeges létszámleépítés, két évig befagyasztják az összbérkifizetést és eltörlik a 13 havi illetményt. Hozzátette, hogy az államnak is szorítania kell saját magán: az ehhez kapcsolódó jövedelemcsökkenést már korábban ismertette.

A növekedésről beszélve a kormányfő megjegyezte: gátolja a lehetőségeket, hogy ma Magyarországon kevesek fizetnek magas adókat. Ezért olyan adórendszert vezetnek be, amely azokat segíti, akik dolgoznak. Bajnai reményei szerint a járulékok célzott csökkentésével megvédhetők a munkahelyek, sőt, újak jöhetnek létre. A miniszterelnök rámutatott, hogy az új adórendszerrel jövőre az átlagkeresetűek zsebében nettó tízezer forinttal több marad majd. - Sok dolgos kézre van szükség - fogalmazott a kormányfő, majd felsorolta, hogy növekszik a nyugdíjkorhatár, csökken a gyes és a gyed futamideje, jobban kiszűrik a rokkantnyugdíjasokat.

A negyedik, a bizalom pillérével kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: egyszerre kell az ország külső megítélését javítani és a politika belső bizalmát helyreállítani. - Mindkét oldalnak mondom: tegyenek azért, hogy a bizalom helyreálljon, és európai, kulturált parlamentünk legyen - mondta Bajnai Gordon, aki az Országgyűlés ülésszakának meghosszabbítását javasolta, hogy mielőbb elfogadhatók legyenek a szükséges törvények.

Navracsics: Voltak eredmények, és a Fidesz tiszteli ezeket

Navracsics Tibor reagálának tónusa némileg eltért a megszokottól - s nyilván nem csak azért, mert ezúttal már a fideszes és kereszténydemokrata képviselők sem vonultak ki az ülésteremből a miniszterelnök felszólalása alatt -, a Fidesz-frakcióvezető például egyetlen egyszer sem beszélt az előrehozott választások szükségességéről.

A nyílt, őszinte és egyenes beszéd jegyében tette fel a kérdést a miniszterelnöknek: mi is okozta a válságot? Szerinte azt, hogy Magyarország ilyen súlyos helyzetben van, a nemzetközi tényezőkön kívül „alapvetően az okozta, hogy az MSZP és az SZDSZ a kormány közelébe került". - 2002-höz képest nem hét évet haladtunk előre, hanem 15 évet vissza. Az államadósság, a gazdasági hanyatlást tekintve ott tartunk, mint a kilencvenes évek közepén - kontstatálta Navracsics.

Viszont ugyancsak a „nyílt, őszinte és egyenes beszéd jegyében" a Fidesz-frakcióvezető elismerte: - voltak eredmények, különösen az infratsruktúra-fejlesztések területén, épültek autópályák stb. Tiszteljük ezeket az eredményeket - mondta. De szerinte a szocialistáknak is be kell vallaniuk, hogy az elmúlt hét évet, „elszúrták", elrontották.

A válságkezelési csomag kapcsán Navracsics Tibor emlékeztetett: a Fidesz 2006 óta folyamatosan adócsökkentést szorgalmazott, tízszázalékos járulékcsökkentést, radikális gazdaságpolitikai lépéseket. Az ellenzéki politikus megjegyezte: a gazdasági válság kezelése gazdasági miniszter nélkül, sajátos műfaj. - Hol a következő jelölt, itt az üres szék, hogy lesz itt gazdasági válságkezelés? - vetette fel.

- Én nem vagyok összedrótozva, Magyarország sincs önnel összedrótozva. Akkor sem voltunk összedrótozva, amikor közalkalmazottként egyről a kettőre próbáltunk jutni, önök pedig a gazdasági szférában privatizáltak és kaszáltak nagy vagyonokat - „keményített be" felszólalása végén az ellenzéki párt frakcióvezetője.

Mesterházy: Az MSZP elszántan kitart a válságkezelő program mellett

Az MSZP-frakció elszántan ki fog tartani a kormány válságkezelő programja mögött - közölte Mesterházy Attila, az MSZP délelőtt megválasztott frakcióvezetője. Hozzátette: a miniszterelnök által felsorolt intézkedések arról szólnak, hogy a „legvégső határig kellett elmennünk, és ott kellett a rossz és a rosszabb között választani".

A szocialista frakcióvezető szerint el kellene döntenie a Fidesznek is, hogy szükség van-e az intézkedésekre, vagy nincs. - Ha valóban olyan sok rosszat tettek a szocialisták és a szabad demokraták, ahogyan azt Navracsics Tibor állította, akkor a mellé kellene állnia a Fidesznek, hogy az intézkedést minél előbb bevezessék - tette hozzá Mesterházy, aki felhívta a figyelmet a Fideszt illetően néhány ellentmondásra, „összevissza beszédre", például arra, hogy az IMF-fel, a Világbankkal és az EKB-vel kötött magyar megállapodás „az ördögtől való", és a hazaárulással egyenlő.

- Most pedig vezető gazdaságpolitikai szakpolitikusaikat halljuk arról beszélni, hogy ha a Fidesz hatalomra kerülne, akkor gondolkodnak az IMF-szerződés meghosszabbításán - mondta Mesterházy Attila, aki azt is megemlítette, hogy noha a Fidesztől eddig azt lehetett hallani, nincs szükség kiadáscsökkentésre, a hétvégén rendezett konferencián a szakértőik a szociális kiadások csökkentésérének szükségességéről beszéltek. - Ha jól emlékszem, Járai Zsigmond mintha egy kétezermilliárdos kiadáscsökkentésről beszélt volna - tette hozzá a szocialista politikus, aki azt is szóvá tette: a Fidesz annak idején nem támogatta a 13. havi nyugdíj bevezetését, most pedig „tűzzel-vassal védi".

Kóka: A képviselők ne legyenek „szakértőbbek" a kormánynál

Az SZDSZ kész támogatni a Bajnai Gordon által meghirdetett válságkezelő intézkedéseket, csakúgy, mint a Reformszövetség programját - közölte Kóka János, a liberálisok azért is támogatták a jelenlegi kormányt, mert működőképes válságkezelést ígért, és Bajnai Gordon képes volt vállalni azokat a lépéseket, amelyektől a pártpolitikusok „hanyatt-homlok menekülnek".

A szabad demokrata frakcióvezető szerint egy elvesztegetett év után újra esély nyílik a cselekvésre, a forint erősítésére, a megtakarítások és a munkahelyek megőrzésére. Kóka szerint a változás nehéz lesz, és joggal mondja a miniszterelnök, hogy fájni fog, igaz, a Fidesz joggal jelentheti ki, hogy ez megszorítás.

A miniszterelnököt arra kérte, hogy ne féljen tanulni a szomszédos országoktól, és ne egy speciális magyar harmadik utat keressen. - Támogassa a munkahelyek megvédését, ne adja fel adócsökkentési terveit - szólította fel Kóka a kormányt, a képviselőket pedig arra kérte: ne akarjanak szakértőbbek lenni a szakértői kormánynál.

Az SZDSZ már az idei évre egy koherens, versenyképes adóprogramot vár a kormánytól, amelyhez nem fognak önálló módosító indítványokat benyújtani. Az SZDSZ-es frakcióvezető ugyanezt javasolta a szocialista képviselőknek is.

Harrach Péter: Bajnai ne tegye meg azt, amiről beszélt

Harrach Péter napirend előtti felszólalásában arra kérte a miniszterelnököt, hogy - ahogyan Gyurcsány Ferenc beszélt arról, amit később nem tett meg -, Bajnai Gordon se tegye meg, amiről beszélt. A KDNP frakcióvezető-helyettese úgy vélte: a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányt több szál is összeköti. „Mindkettő szocialista kormány, mindkettő a megszorításokat helyezi előtérbe, a terheket a kisemberek vállára teszi és a pénzvilág képviseletében működik".

Emlékeztetett arra, hogy a Gyurcsány-kormány 2005-ben elfogadott, 2006 nyarán visszavont ötéves adócsökkentési programjában 38 százalékról 36 százalékra csökkentette a személyi jövedelemadó felső kulcsát, 25 százalékról 20 százalékra mérsékelte az áfát. A politikus szerint azzal, hogy most újra 25 százalékosra nő az áfa, véleményt mondanak a korábbi lépésről. Harrach Péter a családtámogatási rendszer megváltoztatásának kártékony lépéseiként beszélt az otthonszerzési támogatás, a gyes és a gyed rendszerének megnyirbálásáról.

A politikus a közszféra 13. havi bérének befagyasztása kapcsán feltette a kérdést: a szerződésmódosítás megtörténhet-e törvénnyel. A politikus megjegyezte azt is, hogy a 13. havi nyugdíj elvétele és a nyugdíj indexálisi rendszerének megváltoztatása nem őrzi meg a nyugdíjak reálértékét.

Bajnai Gordon viszontválaszában azt mondta: bármilyen furcsa is, még Navracsics Tibor hozzászólásában is felfedezte az együttműködés csíráját. - Nem akarom ezzel kellemetlen helyzetbe hozni a Fidesz frakcióvezetőjét - tette hozzá. A kormányfő elmondta, abban egyetértenek: adócsökkentésre van szükség. A bizalom kapcsán Bajnai azt mondta, hogy a kormány szándékában áll például az off-shore vagyonok megadóztatását, ebben is számít a nagyobbik ellenzéki párt támogatására. Utolsó mondatként megjegyezte: abban is egyetértés van, hogy Sólyom László államfőt a lehető legnagyobb tisztelet illeti meg (ezzel utalt Navracsics Tibor azon mondatára, amellyel Szanyi Tibort idézte, aki „leparasztozta" a köztársasági elnököt, amiért nem a parlamenti patkóban, hanem az egyik páholyban gratulált Bajnainak miniszterelnöki esküje után).

 

Bajnai
Bajnai
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.