Életfogytig a pécsi kézigránátos támadónak

Életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte a Pécsi Törvényszék azt a kővágószőlősi férfit, aki az elsőfokú ítélet szerint kézigránáttal megölt két pécsi embert. A férfi három bűntársára is súlyos büntetést rótt ki a pénteken hozott, nem jogerős verdikt.

A nagy visszhangot kiváltó bűncselekmény 2008. november 18-án történt, Pécs meszesi városrészében. Az említett nap éjjelén a Fejlődés utca egyik családi házában, ágyban fekve tévét nézett P. Zoltán és élettársa, P. Mónika, amikor az utcáról kézigránátot dobtak a pár szobájába. A gránát megölte a 37 esztendős férfit és a hat évvel fiatalabb asszonyt. A szobában tartózkodott a pár három, kiskorú gyermeke, ők a csodával határos módon apróbb sérülésekkel megúszták a robbanást.

A nyomozók pár héttel később megtalálták a bűntény vélhető elkövetőit és indokait, ami nem volt könnyű, a büntetett előéletű P. Zoltánnak ugyanis törvénytelen üzletei és másokat irritáló életmódja miatt sok ellensége volt. Az egyik a vele egy utcában lakó nyugdíjas rendőr, B. János volt. Ő lett az ügy elsőrendű vádlottja. A bíróság megalapozottnak látta, hogy a most 46 esztendős B. János 2008 nyarán bátyjától, a nála két évvel idősebb B. Jenőtől kért segítséget agresszív utcabelije megleckéztetésére.

A fivér a kilencvenes években megjárta a börtönt, s onnan ismerte B. Sándort, akit alkalmasnak gondolt erre a „munkára”. A volt zárkatárs szabadulása után a muszlim hitre tért, és öt élettársával Alsószentmártonban lakott. Ott kereste meg őt B. Jenő, azzal az ötlettel, hogy kézigránáttal kellene megijeszteni öccse haragosát.

B. Sándor eleinte hajlani látszott a leckéztetésre, aztán visszakozott. Kézigránátot viszont szerzett az egyik ismerősétől, egy épp a börtönben ülő uzsorástól. Ezt a jugoszláv típusú gránátot kapta meg tőle B. Jenő, s ő azonnal el is ment P. Zoltán házához, és megölte a szobában tévéző párt. A merénylethez elvitte magával a muszlim barát egyik élettársát, O. Zsanettet, aki végignézte a gránát bedobását. Ezután B. Jenő visszavitte a nőt Alsószentmártonba, majd hazaautózott.

A fentiek okán a bíróság, előre kitervelt emberölésért B. Jenőt életfogytig tartó börtönre ítélte, amiből leghamarabb 30 év múlva szabadulhat a férfi. Testvérét, B. Jánost 15, B. Sándort 10, O. Zsanettet pedig 12 év elzárásra ítélte a Pécsi Törvényszék. Valamennyien 10 év eltiltást kaptak a közügyektől, és nekik kell állniuk a 3,3 milliós perköltséget.

Az ítélet ellen a vádlottak és az ügyész egyaránt fellebbezett, így az ügy a pécsi táblabíróságon folytatódik. A vádlottak részben vagy teljesen tagadják bűnösségüket. A bíróság szerint a vádlottak híváslistája, illetve néhány lehallgatott telefonbeszélgetése, valamint B. Sándor elmondása alapján egyértelműen felépíthető a bűncselekmény, bár tény, hogy a többi vádlott ellentmondásos vallomása megnehezítette a tisztánlátást.

Egyébként a meszesi merénylet után – mivel az áldozatok cigányok voltak – egyes roma szervezetek attól tartottak, hogy rasszista célzatú bűntény történt. Utóbb ez a félelem elmúlt, hisz a vádlottak is romának vallják magukat. B. János és B. Jenő ismerősei viszont mindmáig kétségbe vonják, hogy a testvérek öltek volna. Az exrendőrt tisztelet övezte Meszesen, bátyját meg falujában beválasztották a cigány önkormányzatba, s azért is sokan kedvelték, mert egy hagyományos cigányzenét játszó zenekarban játszott, általában nagy sikerrel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.