Életeket veszélyeztetnek a rákgyógyítás várólistái
Magyarország listavezető a rákhalálozásban, egy hozzánk hasonló daganatos kockázati értékkel jellemezhető EU-országhoz képest tízszer annyian halnak meg rákos betegségek következtében. A CIG Pannónia Életbiztosító ezért felmérést végzett a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatban, amelyből kiderült, a megkérdezettek 49 százalékát érintette már közvetlenül – személyesen vagy közeli hozzátartozóján keresztül – rákos megbetegedés.
A lakosság nagyobb része (80 százalék) tisztában van azzal, hogy a betegség korai diagnózisa és az időben megkezdett kezelés döntően befolyásolja a gyógyulási esélyeket. A különböző daganatos betegségeknél ugyanis a terápiák hatékonysága szempontjából az a legfontosabb, hogy minél korábbi stádiumban ismerjék fel és kezdjék meg a kezelést a rosszindulatú elváltozásoknál.
A megkérdezettek fele úgy gondolja, hogy Magyarországon több mint két hónap szükséges ahhoz, hogy a diagnózis után a szükséges kezelést megkezdjék.
A gyógyulást pozitív irányban befolyásolhatja a kutatás eredményei szerint, ha több orvos is látja a beteg leleteit. A lakosság közel 80 százaléka szerint a rákos betegségből való gyógyuláshoz hozzájárulhat, ha a beteget több specialista is megvizsgálja. Különösen egyetértettek ezzel az állítással azok, akik valamilyen formában érintettek voltak már daganatos betegségben. Ugyanakkor problémát okozhat, hogy több vizsgálat szükségessége esetén bizonyos esetekben a betegek hosszú várólistákkal szembesülhetnek, mire pedig a megfelelő szakemberhez eljutnának, betegségük előrehaladottsága miatt csökken az esélyük a gyógyulásra.
A megkérdezettek 33 százaléka úgy véli, hogy az orvosok – vélhetően az egészségügyi rendszer túlterheltsége miatt – nem tudnak segíteni a betegeknek abban, hogy gyorsan eljussanak a specialistákhoz. Azok között, akik személyesen vagy közvetetten érintettek voltak már daganatos betegségben, ez az arány még magasabb (36 százalék).
A kutatás 1200 fős reprezentatív mintán a 18–59 év közötti lakosság körében 2013. április 9–16. között készült a CIG Pannónia Életbiztosító megbízásából.