Hitelfedezet a Szent Korona
A Parlament is végrehajtás alá vonható
A védett nemzeti, kincstári vagyon is végrehajtható, ha Magyarország nem tudná törleszteni az EU által tavaly ősszel nyújtott, 6,5 milliárd eurós válságkezelő – az IMF és a Világbank kölcsönét kiegészítő - hitelt. Az államoknak nyújtandó hitelek fedezete általában a nemzeti vagyon, az EU-val kötött szerződés melléklete szerint azonban Magyarország olyan nyilatkozatot tett, amely szerint ezen felül a védett nemzeti, kincstári vagyont is fedezetként szolgál. Bencze Izabella, a Kincstári Vagyonügynökség volt vezérigazgató-helyettese a lapnak azt mondta: szélsőséges példa alapján mindez azt is jelentheti, hogy fizetésképtelenség esetén elvileg akár a Szent Koronát vagy éppen a Parlament épületét is végrehajtás alá vonathatják. (Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter - más témában tartott sajtótájékoztatón - újságírói kérdésre elmondta, hogy az állam kizárólagos tulajdonában tartandó műemlékek a polgári jog szabályai szerint forgalomképtelenek, tehát egy hitel fedezeteként nem értékelhetők. Mint fogalmazott: gyermekded dolog azt gondolni, hogy a kormány a Parlament épületét vagy a koronát hitelfedezeteként vonná be egy szerződésbe.)
Megállt az idő az Időkeréknél
Képtelen megszabadulni az állam a Magyarország uniós csatlakozása alkalmából 350 millió forintból a Városligetnél felépített Időkeréktől – írja a Magyar Hírlap. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában lévő monstrum karbantartása és őrzése évi 11-12 millió forintba kerül, így a nyolc méter átmérőjű homokóra, az építési költségeken túl, már több mint ötvenmillió forintot emésztett fel. A szerkezet eladásával többször próbálkoztak, de a kiírt pályázatok kudarcot vallottak. Legutóbb Szarvas városa jelezte, hogy befogadná az Időkereket, de az üzletből nem lett semmi.
Hattagú lehet az igazságszolgáltatási tanács
Nemcsak az igazságügyi tárcánál, hanem az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsban (OIT) is foglalkoznak a bírósági szervezeti törvény módosításával; az erről szóló javaslatot várhatóan februárban juttatják el a minisztériumhoz - írja a Népszava. Fazekas Sándor elnökhelyettes egy háttérbeszélgetésen azt mondta: mivel az OIT, illetve a választott bíró tagok megbízatása decemberben lejár, a következő hónapokban változtathatnának a szabályozáson. A bíró tagokat egy alkalommal újra lehetne választani, illetve hat főben maximálnák az OIT-ben helyet foglaló megyei, táblabírósági elnökök és a kollégiumvezetők számát. Egyes ügyek - például a kinevezések - elfogadásához a jelenleginél nagyobb szavazati arányt írnának elő, hogy a nem bíró tagoknak nagyobb hatása legyen a döntésekre.
Rutintalanok, ezért baleseteznek a tűzoltóautóvezetők
Szinte minden tűzoltóautóra jut egy baleset tízévente, ami egyebek között azzal is magyarázható, hogy vezetőik évente mindössze alig ezer kilométert közlekednek - ismerteti a Napi Gazdaság. A lapban közölt felmérés szerint 1996 és 2006 között 714 tűzoltóautót ért baleset, vagyis egy évtized alatt szinte minden járműre jutott egy karambol. A tíz év alatt ugyanakkor csak 14 kocsit törtek totálkárosra. A balesetek okozója az esetek majdnem hatvan százalékában a gépjárművet vezető tűzoltó volt. Ennek oka lehet, hogy a sofőröknek alig van rutinjuk, évente alig ezer kilométert vezetnek.