Egymilliárddal tartozik a Neo FM

A Neo FM-et működtető üzleti vállalkozás tulajdonosa újabb 153 millió forint sugárzási díjtartozást halmozott fel az elmúlt negyedév során, az állammal szembeni tartozása már megközelíti az egymilliárd forintot – közölte szerdán a médiahatóság.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa június 20-án mondta fel a jelentős köztartozást felhalmozó és bankgaranciával sem rendelkező FM1 Zrt. médiaszolgáltatási szerződését, ám a Neo FM tulajdonosa ezt a döntést bíróságon támadta meg, de a bíróság első fokon a médiahatóságnak adott igazat. Az FM1 június végéig hozzávetőleg 600 millió forint műsor-szolgáltatási díjat és a halmozódó tartozás miatt már korábban kiszabott bírságot nem fizetett be, és nem tette le a szerződésben vállalt csaknem 150 milliós bankgaranciát. A hatóság ebből a tartozásból 40 milliónyi bírságot akart elengedni. Az FM1 június 19-én csődvédelmet kért, valamint 500 millió forintos váltót ajánlott fel a médiahatóságnak a tartozás fejében. Ezt azonban a hatóság nem volt hajlandó elfogadni.

A hatóság szerint a törvény nem teszi lehetővé, hogy ilyen váltót elfogadjon, másrészt ha ez valódi ajánlat lenne, akkor ezt a váltót a cég is beválthatná, és így kifizethetné a tartozását. A hatóság tájékoztatása szerint azóta a FM1 tartozása naponta kétmillióval nő. Július 3-án az FM1 Zrt. összes részvényét megvásárolta a Dr. M-MEDIA Kft. A cég a Dr.M.WORLD Beruházó és Befektető Kft. tulajdona, ez utóbbi vállalkozás egyik vezető tisztségviselője Medveczky Mihály ügyvéd. Az FM1 Zrt. még a műsor-szolgáltatási szerződés felmondása előtt kérte a csődvédelmet, a cég jogi képviselője szerint a csődvédelem alatt nem lett volna lehetőség arra, hogy a cégtől megvonják azt a jogosultságát, amely a bevételeit keletkezteti.

A Neo FM teljes szerkesztősége, 25 személy, augusztus elején azonnali hatállyal felmondott az elmaradt munkabérek, valamint az új tulajdonos által teremtett kilátástalan helyzet, körülmények és a tulajdonos szakmai jövőképe miatt. Berényi Attila, a rádió volt hírigazgatója akkor elmondta: a tulajdonos munkavállalótól függően 1–4 havi munkabérrel tartozik a dolgozóknak, és addig nem is akar fizetni, amíg nem rendeződik az ügye a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal (NMHH). Augusztus 7-én csaknem egy napig nem is sugárzott műsort a Neo FM, másnap azonban az új tulajdonos újraindította az adó működését, csak egy másik, jóval kisebb stábbal.

A Médiatanács szerdai közleménye szerint a frekvenciahasználati jogosultság megszűnése ellenére a tulajdonosok által csődbe vitt rádió mindaddig sugározhat, amíg a bíróság a szerződés felmondását tartalmazó médiatanácsi határozat végrehajtása ügyében másodfokon nem hoz döntést. A NEO FM-et működtető üzleti vállalkozás folytatólagos szerződésszegő magatartása nemcsak a tisztesség szabályainak és a törvényi előírásoknak mond ellent, hanem a médiapiac egyensúlyát is veszélyezteti, hiszen rendkívül rossz precedenst teremt az, hogy egy notóriusan nem fizető rádió továbbra is sugározhat. A helyzet jogállami keretek közötti megoldásáért a Médiatanács minden rendelkezésére álló törvényes lehetőséget kimerített. A helyzet kulcsa a bíróság kezében van: csak a végrehajtás felfüggesztésének elutasítása tekintetében hozott másodfokú bírósági döntés akadályozhatja meg, hogy a Neo FM törvénytelen módon tovább növelje tartozását, mely csak az állammal szemben immár megközelíti az egymilliárd forintot.

A Médiatanács a Neo FM-et működtető üzleti vállalkozás tulajdonosának szerződésszegő magatartása miatt előállt tisztességtelen helyzet mielőbbi felszámolásában érdekelt, és biztos abban, hogy az ügyben születő bírósági döntések a tisztességes médiapiaci szereplők érdekeinek védelmét is szolgálják. A Médiatanács, ahogy a közleményében fogalmaz, kiemelt feladatának tekinti a hazai rádiós piac kiegyensúlyozott működésének jogállami biztosítását. A hatóság a médiapiac biztonsága és a tisztességes médiavállalkozások védelme érdekében továbbra is mindent megtesz azért, hogy az ilyen típusú törvénysértések ellen minden rendelkezésére álló törvényes eszközzel fellépjen, és ebben a legfőbb jogállami szövetségesének a bíróságot tekinti.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.