Egymást verő magyar polgármester-jelöltek

A független jelölt nem mindig önszántából válik pártsemleges indulóvá. A pártokon belül vérre menő csaták dúlnak az indulás jogáért és az ajánlószelvényekért. Körkép a Fidesz, a KDNP és a z MSZP-jelöltekről. A nagy hévvel vívott harcban még az is előfordul, hogy az egyik jelölt tarkón vágja a másikat.

Veszprémben nem Debreczenyi Jánost, a jelenlegi fideszes polgármestert indítja újra a pártja, hanem Porga Gyula alpolgármestert; őt támogatja a KDNP is. Navracsics Tibor, a Fidesz veszprémi elnöke sajtótájékoztatón azt jelentette be, hogy nem okozott konfliktust a döntés. Debreczenyi János viszont arról beszélt: "rendkívül meglepte" a párt helyi szervezetének döntése. A polgármester a Fidesz helyi szervezetének közgyűlésén önmagát javasolta jelöltnek, de a szavazáskor alulmaradt Porga Gyulával szemben.

Zala megye mindkét megyei jogú városában az eddigi alpolgármestert jelöli a Fidesz a városvezetői tisztségre. Zalaegerszegen 16 év után nem indul újra Gyimesi Endre, bár néhány hónapja a tagság nagyobb része neki szavazott bizalmat. A fiatalítás jegyében azonban Gyutai Csaba alpolgármestert nevezte meg új jelöltként a párt, Gyimesi Endre levéltárakat felügyelő miniszteri biztosi pozícióra kapott felkérést.

Nagykanizsán évek óta feszültségek jellemzik a közgyűlés munkáját, a 2006-ban még a Fidesz által támogatott polgármester, Marton István és a frakció között ugyanis rövid idő múltán megromlott a viszony. A Fidesz most az eddigi alpolgármestert, Cseresnyés Pétert indítja a városvezetői székért. Marton István a nemrég általa is életre hívott Kanizsáért Közéleti Egyesület polgármesterjelöltjeként száll újból ringbe.

A nagykanizsai közélet megosztottságára jellemző, hogy Zala megyében várhatóan itt indul a legtöbb - hét - jelöltállító szervezet. A Fidesz, az MSZP és a Jobbik mellett az egykori fideszes, de szocialista támogatottságú önkormányzati képviselőket is tömörítő Kanizsáért Közéleti Egyesület; a Fidesszel szimpatizáló, de helyi vezetésével együttműködni nem tudó Civil Összefogás Nagykanizsáért Egyesület; a húsz éve minden ciklusban képviselői helyet szerző Nagykanizsai Városvédő Egyesület; a jelenlegi SZDSZ-es önkormányzati képviselőket is felsorakoztató Új Pólus Közéleti és Kulturális Egyesület.

A városban az MDF országos központjának döntése miatt menetközben átalakult egy választási szövetség is. Az MSZP, az MSZDP és az MDF augusztus elején választási szövetséget kötött. Néhány nappal később azonban már csak a két baloldali párt maradt a szövetségben, mivel az MDF országos elnöksége a városi szövetség miatt felfüggesztette a nagykanizsai szervezet működését. A közös listán szereplő két MDF-tag ezután bejelentette: magánemberként is jelöltek maradnak, és továbbra is konzervatív értékeket valló függetlenként indulnak a baloldali pártok támogatásával.

Fonyódon Hidvégi József jelenlegi fideszes polgármesternek Árok László alpolgármester lesz a kihívója, aki 2003 óta mostanáig ugyancsak a Fidesz tagja volt, de a párt alapszabálya szerint azzal, hogy függetlenként indul a helyhatósági választáson, kizárta magát a pártból.

A Fidesz-KDNP jelöltjével, Bunkóczi Lajossal szemben indul Demecserben a pártok egyik választási szövetségesének, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége megyei szervezetének elnöke, Jakab Ferenc, aki 1990 és 1994 között az MDF országgyűlési képviselője volt, függetlenként jelöltette magát a kisváros polgármesteri tisztségére.

Míg a korábbi ciklusban Dunakeszi polgármesterjelöltjeként a jelenlegi városvezetőt, Kecskeméthy Gézát támogatta a Fidesz- KDNP, az idei választáson először az egyik, majd a másik alpolgármestert kérték fel az indulásra. Kecskeméthy Géza cáfolta azokat a fideszes forrásból származó információkat, miszerint egészségi állapotára hivatkozva ő maga lépett volna vissza az újbóli indulástól, egyetértve azzal, hogy egyik alpolgármestere, Erdész Zoltán legyen a jelölt. Kecskeméthy az MTI-nek azt mondta: semmi baj az egészségével, s független jelöltként újra megméreti magát.

Időközben Erdész Zoltán elállt a polgármesterjelöltségtől, "csak" önkormányzati képviselőként vállalta az indulást, mondván: a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetője kormányzati feladatokkal összefüggő munkával kívánja megbízni. A Fidesz-KDNP ezután Dióssi Csabát, Dunakeszi másik alpolgármesterét, a térség fideszes országgyűlési képviselőjét jelölte.

Gödöllőn ismét polgármester szeretne lenni az 1990 óta hivatalban lévő Gémesi György. Először az MDF jelöltjeként választották meg, 2006-ban pedig egyaránt támogatta a Gödöllői Lokálpatrióta Klub, a KDNP és az MDF. Mint mondta, korábban megállapodott a Fidesszel arról, hogy ha nem indul az idei országgyűlési választáson, akkor az ősszel nem állítanak vele szemben jelöltet, de ezt a megállapodást a Fidesz nem tartotta be, és elindította Boros Andrea ügyvédet. A választókerület országgyűlési képviselővé választott fideszes képviselője, Vécsey László cáfolta, hogy Gémesivel ilyen megállapodást kötöttek volna. Gémesi György októberben a helyi Lokálpatrióta Klub színeiben indul.

A Fidesz nem támogatja Mádly Zsolt fóti polgármester jelölését, helyette Cselőtei Erzsébetet, a párt helyi csoportjának elnökét indítja. Mádly Zsolt egy lapnak úgy nyilatkozott, hogy változatlanul bírja a teljes jobboldal bizalmát. Az időközi választáson tavaly januárban a Fidesz-KDNP támogatásával megválasztott polgármester több botrányban is érintett volt, a képviselő-testület fegyelmit indított ellene, többször is felfüggesztették állásából.

Berettyóújfaluban Szeifert Ferenc, aki különböző színekben (MDF, független, FKGP, Fidesz) húsz évig vezette a várost, egy megállapodás keretében most nem indul, hanem jelenlegi helyettesét, Muraközi Istvánt (Fidesz) támogatja. Cserében ő lehet Muraközi helyettese a következő ciklusban.

A főváros XV. kerületében induló polgármesterjelöltek közül ketten "szocialistának", baloldalinak vallják magukat. Hajdu László, a kerület jelenlegi polgármestere, aki nemrég szüntette meg MSZP-s párttagságát, de magát továbbra is szocialista szellemiségűnek tartja, egy helyi civil szervezet, a Rászorulókat Támogatók Egyesülete színeiben indul, ez utóbbi nevével is jelezve szociális elkötelezettségét.

Hajdu László és több szocialista képviselőtársa július végén azért döntött a külön indulás mellett, mert úgy látták: a hagyományos baloldali értékeket már nem tudják az MSZP-n belül képviselni. A politikus 16 évig volt szocialista színekben egyéni parlamenti képviselő, húsz évig helyi képviselő és 14 évig polgármester a kerületben. Hajdu László újraindítása mellett kiállt Lendvai Ildikó, az MSZP korábbi pártelnöke is, ám a helyi szocialisták mégis a közéletben kevésbé ismert Tóth Imrét indították.

A főváros X. kerületében egy volt MSZP-s politikus indul függetlenként egykori párttársával szemben a polgármesteri posztért. A jelenleg is Kőbányát vezető Verbai Lajos MSZDP-s támogatással próbál újrázni, és jó előre bejelentette, később sem kíván visszalépni az MSZP színeiben induló Élő Norbert javára.

Verbai Lajos azt mondta, azért lépett ki a szocialista pártból, még az országgyűlési választások után, mert elege lett a MSZP-s fantomtagokból. Szerinte az elmúlt időszakban tartott tagrevízióknál kiderült, hogy több száz úgynevezett fantomtag van a helyi pártszervezetben, s a döntéseknél a többséget a pártszervezetben olyan tagként regisztrált emberekkel szerzik meg, akik egyáltalán nem kötődnek a kerülethez.

Élő Norbert viszont azt közölte, hogy az MSZP kőbányai képviselőcsoportja kizárta soraiból Verbai Lajost, mert "félreérthető tájékoztatással szocialista szimpatizánsoktól is elhozta az ajánlószelvényeket".

Debrecenben Kósa Lajosnak (Fidesz), aki három cikluson át tartó városvezetés után ismét indul a polgármesteri posztért, ezúttal négy kihívója lesz. Ketten közülük az MSZP jelöltjei voltak, de miután Zsíros Zsolt megyei pártelnök lett a befutó polgármesterjelölt, korábbi pártbeli vetélytársa, az egyébként nem MSZP-tag Tóth Csaba egy civil szervezet, a DISZ Kulturális és Sport Egyesület színeiben méreti meg magát.

A főváros XI. kerületében újra indul a polgármesteri posztért Molnár Gyula az MSZP jelöltjeként. A kerületi ingatlanberuházások miatt sokat támadott politikus nyolc éve áll a kerület élén, és mostani esélyeit kedvezően befolyásolhatja, hogy személyes népszerűsége jobb, mint pártjáé. (16 oldalas kampányfüzetének is csak az utolsó oldalán jelenik meg több más támogató szervezet mellett az MSZP logója.)

Egyik alpolgármestere, Lakos Imre, aki korábban a fővárosi SZDSZ meghatározó politikusa volt, nemrég kilépett pártjából, és most egy helyi szervezet, a Lokálpatrióták Újbudáért Egyesület támogatásával indul az egyik egyéni képviselői helyért.

Kalocsán szoros verseny várható az 1990 óta az SZDSZ jelöltjeként polgármester Török Gusztáv Andor és a Fidesz jelöltje, Török Ferenc között. Török Gusztáv Andor korábban kilépett az SZDSZ-ből, és egy civil szervezet jelöltjeként próbálja megőrizni polgármesteri székét.

Békésben Izsó Gábor, a város polgármestere ezúttal független jelöltként próbálja újra megszerezni a posztot. Négy éve Fidesz-tagként a Jobboldali Összefogás Békésért Polgári Kör és a Fidesz támogatásával nyerte el városvezetői székét; a városban a Fidesz most Erdős Norbert országgyűlési képviselőt, alpolgármestert indítja polgármesterjelöltként.

Izsó Gábor néhány hete még a polgári kör és a KDNP színeiben kívánt indulni, majd függetlenként, de a KDNP támogatásával, utóbb pedig visszalépett a jelöltségtől. Végül pedig bejelentette, hogy mégis indul függetlenként, immár csak a polgári kör támogatásával.

A helyi Fidesz-csoport közölte, hogy Izsó Gábor párttagsági jogviszonya a Fidesz alapszabálya szerint automatikusan megszűnik, mert a szövetség hivatalos jelöltjével szemben jelölteti magát.

Érden a KDNP nem indul a választáson, mert nem tudtak megegyezni a Fidesszel egy közös jelöltről. A Fidesz ragaszkodott T. Mészáros Andráshoz, Érd jelenlegi polgármesteréhez, ám a kereszténydemokraták Aradszki Andrást akarták indítani. A helyi pártszervezetek vitájából végül a KDNP vonult ki, mert nem akart konfliktust nagypolitikai szövetségesével, a Fidesszel.

A KDNP vezetői világossá tették, a párt álláspontja szerint nem indítható vagy támogatható önálló kereszténydemokrata polgármesterjelölt a Fidesz jelöltje ellenében. Ahol nincs más megoldás, állítható lista a KDNP képviselőjelöltjeinek - közölte Harrach Péter, a párt alelnöke.

Az állásfoglalás hatására Vácott is változott a helyzet, de egyelőre nem gyökeresen. A KDNP helyi szervezete eredetileg Fördős Attilát szerette volna indítani a fideszes jelölttel, Pető Tiborral szemben, de a polgármesterjelölt végül függetlenként méreti meg magát, a jelenlegi állás szerint a helyi KDNP támogatásával. A párt helyi kampányfőnöke azt mondta, várják az országos vezetéstől az írásos értesítést, addig nem döntenek arról, hogy megvonják-e a támogatást Fördős Attilától.

A KDNP helyi aktivistái nemcsak a képviselőjelölteknek, hanem Fördős Attila független polgármesterjelöltnek (a Fidesz-KDNP önkormányzati frakcióvezetőjének) is gyűjtötték az ajánlószelvényeket. Fördős időközben összegyűjtötte és le is adta az induláshoz szükséges számú ajánlószelvényt.

A választási hírek közé bekerült egy rendőrségi is: egy csörögi fideszes képviselő, Jakab Helga azért tett feljelentést, mert állítása szerint egy szóváltás végén tarkón vágta Hegedűsné Kripák Ildikó, a település független polgármestere a községházán. A polgármesteri posztért mindketten indulnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.