A szakszervezetek is beleszólnának a médiatörvénybe
Közös szakszervezeti fórum létrehozását kezdeményezik egyes, a közmédiumokban működő munkavállalói érdekképviseletek - jelentették be kedden a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (PHDSZSZ) sajtótájékoztatóján. A közmédiumokban működő szakszervezetek tanácskozásán nyilatkozatot fogadtak el, ez kifogásolja, hogy a közmédiumokkal kapcsolatos - kihirdetésre váró - törvénymódosító javaslatok elfogadása előtt nem volt társadalmi, szakmai és szakszervezeti egyeztetés, egyúttal arra hívja fel a kormányt, kezdjen tárgyalásokat a közszolgálati médiumoknál dolgozók érdekképviseleteivel.
A dokumentum szerint a közszolgálati média folyamatosan erősödő terjesztési és finanszírozási válságban van, a várhatóan a napokban életbe lépő új szabályok azonban csak azokon a pontokon módosítják a médiáról és a hírközlésről szóló törvényeket, "amelyeken át a kormány és a parlamenti többség közvetlen uralma alá tudja hajtani a közmédiumokat, továbbá azok tartalmi és piaci felügyeletét". A tanácskozáson a PHDSZSZ mellett a Magyar Televízióban működő szakszervezetek és az MTI Sajtószakszervezetének képviselői vettek részt, illetve jelen volt a Nemzeti Média Kerekasztal több ügyvivője is.
A sajtótájékoztatón Lázár András, a PHDSZSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a médiáról és a hírközlésről szóló törvények módosításával egyetlen közalapítvány gyakorolja a közmédiumok tulajdonosi jogait, és ez a szakszervezetek szorosabb együttműködését igényli. Papadopulosz Péter, az MTI Sajtószakszervezetének titkára elmondta: a szakszervezeti fórum létrehozását azért kezdeményezték a jelenlévők, hogy az intézményi átalakítások alkalmával a munkavállalói érdekképviseletek közös álláspontot fogalmazzanak meg, illetve hogy a tulajdonosi jogok gyakorlója partnerre találjon az egyeztetésekkor.
Az Országgyűlés kormánypárti többsége július 22-én fogadta el a médiát és hírközlést szabályozó egyes törvények módosítását. A törvény értelmében a Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) összevonásával létrejön a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. Elnökét a miniszterelnök nevezi ki kilenc évre. A megszűnő ORTT jogutódja a hatóságon belül létrejövő médiatanács lesz. A jelenleg Schmitt Pál államfő aláírására váró jogszabály kimondja, hogy a közmédiumok nonprofit részvénytársaságokká alakulnak, de önállók maradnak. Így az MR Zrt., az MTV Zrt., a Duna TV Zrt. és az MTI Zrt. mindegyike a Közszolgálati Közalapítvány tulajdonában levő egyszemélyes részvénytársaságként működik tovább. A részvénytársaságok ügyvezetését a vezérigazgatók látják el, az ellenőrzést közös felügyelőbizottság végzi.