Ötlet maradhat az egyetlen művészeti egyetem
A Nemzeti Színház mintájára közös kiemelt nemzeti intézménybe vonnák össze a jelenleg önállóan működő művészeti szakegyetemeket - olvasható a Magyar Képzőművészeti Egyetem lapunk birtokába került májusi koncepcióvázlatában, amely a Magyar Művészeti Akadémián belül megalakult Művészetoktatási Kollégium felkérésére készült, de hangsúlyozottan nem egy intézmény, hanem egy csoportos tevékenység eredménye. A konstrukció és az érvrendszer a művészeti felsőoktatási szakértők közös munkája, az aláíró csak a megszövegezését vállalta.
A Magyar Művészeti Akadémiát 1992-ben hozta létre Makovecz Imre építész. A társadalmi szervezetet idén parlamenti döntéssel köztestületté alakították.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemet, a Magyar Képzőművészeti Egyetemet, a Magyar Táncművészeti Főiskolát, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet és a Színház- és Filmművészeti Egyetemet egybeolvasztó Nemzeti Művészeti Egyetem megalakításának gondolatát vélhetőleg a formálódó felsőoktatási törvény fenyegetése érlelte. A művészeti intézmények önállóságát a felsőoktatási törvény csak 2015-ig tartaná fenn, ezt követően integráció, a leminősítés, a megszűnés vagy magánkézbe kerülés várna az intézményekre.
A száz-száznegyven éves minőségi művészetoktatási tradíciók megőrzése, értékorientált megújítása nemzeti feladat és felelősség. A veretes tradicionális művészeti egyetemi kampuszok ma is működőképes épületei olyan szellemiség hordozói, amely az építészeti műemléki védelmen túlmutató kiemelt, művészetoktatáshoz kötött oltalmat igényelnek. A jelenlegi egyetemek kari léptékűek, így külön-külön nem érhetnék el a javasolt védett státuszt. Az integrált művészeti egyetem keretein belül független önálló karokként működnének, így nem sérülne a szakmai autonómia, de kihasználhatnák a képzési, együttműködési lehetőségeket.
Megszüntethetők lennének a költséges gyakorlati és elméleti szakmai párhuzamosságok, a közös elméleti képzések és kurzusok beépülhetnének a szakok képzésébe. Közösen szervezhetnék a doktori képzéseket és jobban összehangolhatnák a művésztanárképzést.
A koncepció készítőinek reményei szerint az összeolvadással közös, jelenleginél nagyobb szabású projekteken dolgozhatnak, és olyan pályázatokon is indulhatnak, amelyek kicsinységük miatt eddig zárva voltak előttük. Egyetlen intézményben, de önálló karokként működve megszűnhetne a jelenleg tapasztalható tartalmi, módszertani, létszám- és infrastrukturális különbségekből eredő feszültség.
A felsőoktatási törvény múlt héten nyilvánosságra hozott tervezetében nincs szó a művészeti egyetemek, főiskolák számának változásáról. A tervezet mellékletében külön került felsorolásra valamennyi intézmény, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem és a Magyar Táncművészeti Főiskola. A tervezetben arra sincs utalás, hogy 2015 után más sors várna az intézményekre.