Egyelőre saját magával foglalkozik az Alkotmánybíróság
Teljes ülést tart az Alkotmánybíróság hétfőn – tudatja honlapján a testület. A napirenden az új alkotmánybírósági törvény és az ügyrend alkalmazásával kapcsolatos aktuális kérdések, valamint az egyesbírók és az öttagú tanácsok tagjai megválasztásának előkészítése szerepelnek.
Alkotmánybírósági ügyekben készült határozattervezetek tárgyalása az ülés napirendjén nem szerepel, tekintettel arra, hogy az új alkotmánybírósági törvény átmeneti rendelkezéseinek végrehajtása még folyamatban van.
Mostantól ugyanis új helyzet van: megszűnik minden olyan folyamatban lévő utólagos normakontrollra, illetve mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányuló eljárás, amelyet nem a kormány, a parlamenti képviselők legalább negyede vagy az országgyűlési biztos kezdeményezett (actio popularis).
A testület így többezernyi hátralékos ügytől szabadul meg. Ebbe a körbe tartoznak például a magán-nyugdíjpénztári befizetések „lenyúlását” kifogásoló beadványok is, és az alkotmányossági vizsgálat folytatásának szigorú feltételei vannak.
Az egyik, hogy a megszűnt eljárás indítványozója az el nem bírált indítványban meghatározott jogszabállyal összefüggő és az abban felvetett tartalomnak megfelelő alkotmányossági aggályt tartalmazó indítványát alkotmányjogi panaszként március 31-ig az Alkotmánybíróság elé terjesztheti, ha az abban megjelölt jogsérelem alaptörvény-ellenességet valósít meg.
A határidő elmulasztása esetén lehetőség van kimentésre, azonban június 30-át követően ilyen indítvány benyújtására nincs lehetőség. Az új szabályozás továbbá kötelező jogi képviseletet ír elő, amelyet a megújított indítvány benyújtásakor igazolni kell.
Az Ab 2012 januárjában valamennyi, utólagos normakontrollra és mulasztás megállapítására irányuló, folyamatban lévő ügy indítványozóját végzésben tájékoztatja, hogy indítványát milyen feltételekkel (tartalmi feltételek, határidő) terjesztheti alkotmányjogi panaszként a testület elé.
Aki január végéig nem kapja meg a végzést, az iroda@mkab.hu e-mail címen vagy telefonon érdeklődhet az ügyében. Ennek során az alkotmánybírósági ügyszámra kell hivatkozni.
A testület tehát most nem az új beadványokkal foglalkozik – a január 1-jétől hatályos alaptörvénynek megfelelő indítványok még nem is igen érkezhettek –, hanem az eddig feldolgozatlan ügyeket veszi számba, s azok sorsát igyekszik rendezni.