Egyelőre 12 milliárddal is beérnék a háziorvosok
A háziorvosok és az egészségügyi tárca bértárgyalásainak első fordulója után még nem adták fel a reményt a doktorok. A kedd esti, pozíciókat tisztázó megbeszélés után Selmeczi Kamill, az Alapellátók Országos Szövetsége, a FAKOOSZ elnöke még mindig úgy vélte: nem olyan nagy pénz az, amit kérnek, ezért meggyőződése, hogy csakis a kormányzat szándékán múlik: teljesítik vagy sem a követeléseiket. Az alapellátók mindenre felkészülve mostanra azért megalakították a sztrájkbizottságukat is. E testület minden tárgyalás előtt és után összeül: elemzik, értékelik a történéseket.
A háziorvosok kimaradtak az egészségügyi bérrendezésből, és tíz éve nem emelkedtek az úgynevezett kártyapénzek sem. Éppen ezért most egyebek mellett azt kérik a kormánytól, hogy idén januárra visszamenőlegesen harminc százalékkal, a ciklus végére pedig 100 százalékkal növelje a 162 forintos kártyapénzt. Ha a kormány teljesítené a követelést, csak ebben az évben 12 milliárddal kellene kiegészíteni ezt a kasszát. A háziorvosok azt is elvárják, hogy 2014-től évente legalább az inflációval megegyező mértékben emelkedjen a praxisok finanszírozása. Emellett adómentességet és az útnyilvántartás megszüntetését kérik a körzetekben használt cégautókra. Selmeczi Kamill szerint az orvosok járandósága elértéktelenedett, a szakma elöregedett. „Egy kimerült, apátiába süllyedt, depresszív hangulatban lévő orvostársadalmi csoportról beszélünk, amely egyre nagyobb terhet kénytelen elviselni. Az idős kollégák már nehezen bírják, miközben a fiatal generációnak egyáltalán nem vonzó az orvosi pálya.
Szavainak súlyt ad a háziorvosi praxisokat vizsgáló állami számvevőszéki jelentés. A dokumentumot a minap tárgyalta az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága. Eszerint a háziorvosok harmada 50-60 év közötti, harmada túl van a hatvanadik születésnapján. Négyszáz olyan körzet van, amelyben 70 éves is elmúlt a doktor, ők kényszerből maradtak, leginkább azért, mert senki nem akar a helyükre állni.
Körülbelül 270 praxisra jó ideje nincs jelentkező. A bizottság ülésén a számvevőszéket képviselő Winter Zsuzsanna főtanácsos - a Weborvos tudósítása szerint - arra figyelmeztetett, hogy mindez a rendszer fenntarthatóságát veszélyezteti. Úgy vélte: nincs terv, koncepció a rendszer megmentésére, az alapellátásban tapasztalható feszültséget még nem oldották meg az ágazat irányítói.