Egy barátságos Áder János lett az államfő

Orbán elégedett a választással, Schmitt Pál legjobb tudása szerint adja át Ádernek a hivatalt.

„A Sándor-palota díszes falai sem fogják eltakarni előlem hazámat”– Áder János fogalmazott így a Parlamentben első elnöki beszédében, miután tegnap délelőtt a fideszes és kereszténydemokrata képviselők a 262 szavazattal titkos voksoláson államfőnek választották. A szocialista és az LMP-s képviselők nem vettek részt az elnökválasztáson, így tiltakoztak az ellen, hogy „egy fideszes pártkatona” kerül a Sándor-palotába, a jobbikos képviselők pedig nemmel voksoltak. 

Áder János – „kiegyezős”, barátságos tónussal – arról beszélt, hogy „egy nemzet igazi egysége épp olyan összetett, mint a zenében az összhang, a harmóia, ami sokféle hangban, szólamban ölt testet”. De szerinte a demokrácia igazsága vitákban születik meg, e viták lehetnek kemények, de sohasem hiányozhat belőlük egymás tisztelete. Áder János a sokféleséget említve óvott a „széthúzástól”, az ártó, önző, önpusztító erőtől, ehelyett „a tisztelet hangjánál maradva kell megbeszélni közös dolgainkat” – hangoztatta.

Szerinte Magyarország népe sikerre született, de – idézte József Attilát –,  „a múltat be kell vallani”. „Végre nekünk is helyre kell tennünk tévedéseinket, tanulnunk kell kudarcainkból”. Ehhez szerinte fel kell tenni a kérdést: „hova juthatunk egymás teljesítményének állandó semmibevételével, az igazság relativizálásával, egymás lekicsinylésével, vagy épp a kettős mérce állandó alkalmazásával? Csakis rajtunk áll, milyen sorsot választunk önmagunknak.

Áder János szerint lehetnek eltérőek az értékrendek, a meggyőződések, a hitek, „de a mi hazánk Magyarország”. Deák Ferenccel szólva úgy fogalmazott, „Magyarországot nem uszító gondolatokkal nyugtalanítva, hanem köznapi, hasznos, jólétet gyarapító tettek sorával kell szeretni”. Az államfő  méltatta a rendszerváltás óta megválasztott elnököket, Göncz Árpád, Mádl Ferenc, Sólyom László és Schmitt Pál egy-egy gondolatát is idézte, hozzátéve: bár a népakarat mindig rész szerint osztja ki a kormány- és az ellenzéki pártok súlyát, ám e súlytól függetlenül minden parlamenti pártot egyetemlegesen terhel az ország sorsáért, jó híréért, hiteléért viselt felelősség. Az új alaptörvényről azt mondta: a dokumentum szilárd és legitim fundamentuma a közös értékeknek, az egyetemes emberi értékekre és nemzeti hagyományokra épül.

Áder János azt ígérte, a magyar érdekek és a magyar értékek, a gazdasági, tudományos, kulturális érdekek és értékek szószólója lesz.

A tegnap megválasztott államfő üzent az édesanyáknak, az időseknek, a fiataloknak, „a piaci versenyben becsülettel helytálló magyar vállalkozóknak”, a fogyatékkal élőknek, a hívőknek és a nem hívőknek, a nemzeti kisebbségek tagjainak, 1956 hőseinek és a határon túli magyaroknak is. De „szólította” a velünk szomszédos országok népeit, és velük együtt európai uniós és NATO-beli szövetségeseinket: barátsággal és tisztelettel vagyunk irántuk, ami azt is jelenti, hogy ugyanezt a tiszteletet és barátságot a magunk irányában is elvárjuk tőlük. Végül szólította szülőföldje, a Rábaköz lakóit, akik – mint mondta – arra tanították őt, hogy „csak az elvégzett munka termi meg gyümölcsét”.

Beszédét Kölcsey Ferenc szavaival zárta: „A haza minden előtt”. Áder Jánost hosszasan tapsolták, aztán a jelenlévők elénekelték a Szózatot és a Székely Himnuszt. (A Székely Himuszt az elnöklő Lezsák Sándor váratlanul konferálta fel, az nem szerepelt az előzetes, írásos napirendben.)

Áder János megválasztásával a parlament a legjobb döntést hozta most, hogy az alaptörvény „bejáratása, stabilizálása” a feladat – nyilatkozta Orbán Viktor. – Minden ember olyan teljesítményt nyújt, amilyen ember. Mi jól ismerjük a köztársasági elnököt, tiszteljük, nagyra tartjuk, egy horgonyember – mondta a miniszterelnök.

Az elnökválasztáson részt vett Schmitt Pál, aki április 2-án mondott le. A Népszabadságnak úgy értékelt, hogy „Áder János legitimitása és politikai előélete is százszázalékos”. Arra, hogy mint Fidesz-politikus képes lesz-e megtestesíteni a nemzet egységét, a volt államfő úgy válaszolt: „meg kell testesítenie a nemzet egységét, ez a kötelessége”. Schmitt Pál a „legjobb tudása szerint” adja át a hivatalát Áder Jánosnak, a jövőben pedig „az ország jó híréhez való hozzájárulással” szeretné folytatni életművét. A konkrét jószolgálati tevékenységről még nem nyilatkozott. 

És igen: mosolyog
Országgyűlés - Államfőválasztás - Áder János
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.