Egri média: Fogd a pénzt és kuss!
Eszerint például a megyei lap havi bruttó 235 ezer forintot kap a várostól márciustól év végéig, amiért cserébe megjelentetendő 10 oldalnyi PR-cikk, havonta egyszer vezető anyag, a polgármester karácsonyi és újévi üdvözlete, valamint egy „kiemelt témában rendszeres kommunikáció a Megbízó által meghatározott műfajban”.
A szerződés tartalmazza azt a kitételt, ami korábban már a rádiósoknál is kiverte a biztosítékot. „A megbízott a megbízás teljesítésén túl is köteles a Megbízó érdekének megfelelő magatartást tanúsítani. Ennek keretében különösen tilos: a Megbízó jó hírnevét, hitelképességét sértő, azt veszélyeztető tények állítása, híresztelése, vagy erre utaló magatartás tanúsítása.”
A rádiósoknál, erre ráerősítendő, a munkatársaknak még egy külön megállapodást is alá kellett írniuk a saját munkaadójukkal, aminek értelmében a szerkesztőség munkatársai közösségi porálokon, nyilvános helyeken vagy „bármilyen médiában” nem nyilváníthatnak olyan véleményt, akár a Rádió Eger, akár saját maguk nevében, amellyel az önkormányzatot, a hozzá tartozó intézményeket és azok alkalmazottait bárminemű negatív kritikával illetnék. Ellenkező esetben elbocsátásuk mellett kártérítési kötelezettség is terheli őket. A szerkesztőség egyik volt munkatársa lapunknak korábban elmondta: amikor egyikük a saját közösségi oldalán arról írt, hogy kátyúsak az utak Egerben, a keretmegállapodásra hivatkozva eltávolíttatták vele ezt a megjegyzést. Az index.hu-nak Egyed Zsolt, a Rádió Eger marketingigazgatója az ügy kirobbanásakor azt mondta, hogy soha nem volt ilyen jellegű megállapodás a kereskedelmi rádió és az önkormányzat között, majd hangsúlyozta: se őt, se 15 munkatársát nem kérte meg senki arra, hogy töröljék valamelyik bejegyzésüket a közösségi oldalukon.
Ennek a szerkesztőségünk birtokába jutott, s a rádió ügyvezetője által aláírt feljegyzés ellentmond. A magyarnarancs.hu birtokába jutott szerződések pedig megerősítik lapunk korábbi értesüléseit arról, hogy Egerben a helyi sajtónak „különösen tilos a Megbízó jó hírnevét, hitelképességét sértő, azt veszélyeztető tények állítása, híresztelése, vagy erre utaló magatartás tanúsítása.” - ez ugyanis írásban is rögzítették. A városháza az ezzel kapcsolatos közleményben ezt el is ismerte. - Eger Önkormányzata által kötött minden megbízási szerződésben – így a sajtószerződésekben is, amelyekbe bárki betekinthet – hosszú évek óta szerepel az a passzus, miszerint tilos a megbízó jó hírnevét, hitelességét sértő, azt veszélyeztető tények állítása, híresztelése, vagy erre utaló magatartás tanúsítása. Teljesen bevett jogi formuláról van szó, ami ellen még soha senki nem tiltakozott, hiszen minden partnerünk előtt világos, hogy az önkormányzatnak is kötelessége a saját érdekeinek védelme. Ezzel Eger városát és Eger jó hírét is védi a szerződés – olvasható a sajtóközleményükben.
Amihez a magunk részéről annyit tennénk hozzá: nem mindegy, hogy a Dobó teret burkoló vállalkozással, a város dizájnját tervező grafikussal, a közbeszerzéseket gardírozó ügyvéddel, vagy a sajtóval kötnek ilyen jellegű szerződést. Utóbbinak ugyanis éppenséggel az a dolga, hogy kritikusan szemlélje azok tevékenységét, akikre rábízták a közvagyont, s ha netán visszás dolgot tapasztalnak a sajtó munkatársai, azt megírják, közreadják, lefotózzák, elmondják.
Még akkor is, ha ezzel netán a város jó hírnevét sértenék is meg.