Egészségügyi program: erős állami kontroll
Semmi nem lesz kötelező, de azok az önkormányzatok, amelyek szabadulnának kórházi adósságcsapdájukból és ehhez állami konszolidációra számítanak, vállalniuk kell bizonyos feltételeket. Így egyebek mellett azt is, hogy önként és aktívan részt vesznek a gyógyító feladatok észszerű újraosztásában. Az eladósodott egészségügyi intézmények helyzetének rendezésére még idén kezdeményezik egy konszolidációs koordinatív testület felállítását, amely felügyeli, hogy az érintett kórházak hogyan hajtják végre a konszolidációval vállalt feladatokat.
Szócska jelezte, a kórházakkal már meg tudtak egyezni adósságuk rendezésének felosztásáról: bejelentette, mostantól élesben tárgyalnak minden olyan önkormányzattal, amely hajlandó akár teljesen állami kézbe adni intézményeit. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter ehhez hozzáfűzte, hogy nem csupán egészségügyi, hanem oktatási és szociális intézményekkel is folynak hasonló egyeztetések. Megjegyezte: ő személy szerint azt szeretné, ha jövőre az eladósodott kórház fogalom eltűnne.
Szócska Miklós és Réthelyi Miklós csütörtökön a Világgazdaság című napilap által szervezett konferencia szünetében közös sajtótájékoztatón mutatták be az egészségügyi terület megmentéséről szóló vitairatot. Ez volt az első alkalom, amikor az Orbán-kormány egészségpolitikusai ismertették, pontosan mit is szeretnének az ágazat érdekében tenni. A cél a rendszer fentarthatóvá alakítása. Ennek része lesz egyebek mellett az állami egészségügyi rendszer kialakítása és a progresszív betegellátás meghatározása is. Szócska Miklós, mint mondta: a vitairat egyes elemei már a salátatörvényben megjelennek, de a jövő évben a többi része is le lesz bontva törvényekben.
A tárcát érintő aktuális ügyekről az államtitkár elmondta, hogy a patikatörvénnyel kapcsolatban "vették a szakma jelzését" is. Ezért a tárca is támogatta a Gyógyszerügyi Egyeztető Tanács létrejöttét, amely jövő szerdán tanácskozik először. "A tárca arra törekszik, hogy egy konszenzusos megoldás szülessen a témában" - tette hozzá Szócska Miklós. A kamarákkal való egyeztetések kapcsán elmondta, hogy sikerült megegyezniük a kötelező kamarai tagságról szóló törvény szövegében, és ezt hamarosan egyéni képviselői indítványként be is nyújtják.
Az otthonszülés ügyében elmondta, hogy a terület minden érintett képviselőjével leültek tárgyalni, s a megbeszélések egyetértésben zajlottak. Réthelyi Miklós miniszter egyértelműen cáfolta az államtitkár menesztéséről szóló sajtóhíreket. „A cikk nagyon rosszindulatú, és több embert is kellemtelen helyzetbe hozó hír volt, és mindez a magyar egészségügy megmentése évében nagyon nem kívánatos."