Egészségügy - válságmentesítve

Hiába ígérte, nem szorongatta meg az ellenzék a székesfehérvári kórház elbukott pályázata miatt Székely Tamás minisztert a parlamenti bizottságban. Vélhetően a közeli pénz szaga puhíthatta meg a képviselőket, szinte valamennyi régiónak jutott a 85 milliárdos összegből.

A gyakorlatban még egyetlen fillér sem került a pályázati nyertesekhez az egészségügy eddigi legnagyobb fejlesztési pénzéből, a 85 milliárd elosztása körül viszont máris politikai vita van. Hétfőn az ellenzék kérésére rendkívüli ülésen hallgatta meg az Országgyűlés Egészségügyi bizottsága Székely Tamás minisztert. Az ülésen a Fidesz magyarázatot várt arra, miért nem jutott egyetlen fillér sem a Székesfehérvári Szent György Kórháznak az úgynevezett pólus-kórház fejlesztési program keretében. (A javaslat egyik aláírója, Mikola István részt sem vett az ülésen, párttársai szerint hivatalos külföldi útja miatt hiányzott.)

A vitát gerjesztő mintegy 85 milliárd forintos forrást jelentő, kiemelt uniós program célja, hogy 2015-ig minden régióban legyen egy olyan csúcsintézmény, amely szakmai és a technikai adottságaival alkalmas a térség lakóinak színvonalas egészségügyi ellátására.

A pályázat két fordulós, az első forduló eredményét a kormány a múlt héten hagyta jóvá, ám a kormányzati döntést napokkal megelőzve Vojnik Mária, a szaktárca államtitkára a pályázat elbírálásáról a jó hírt közölte a sajtóval. A nyertesek között a három vidéki orvosi egyetem, a nyíregyházi Jósa András, a kaposvári, a kecskeméti megyei, borsod megyei, valamint a Győr-Sopron megyei kórház szerepel. Azaz nyolc, a pályázatra jelentkező kilencből.

Van olyan régió - főként ahol orvosi egyetem is működik -, ahol két kórház is fejleszthet. Egy régió a közép-dunántúli viszont teljes egészében kimaradt, onnan a székesfehérvári kórház pályázott, s maradt fejlesztési pénz nélkül, azzal a megjegyzéssel, ha a nyertes nyolc közül bármelyik nem tudja a bírálók által javasolt irányba féléven belül pontosítani a pályázatát, azzal helyet cserélhet. Pontosítani való pedig van elég. Volt olyan pályázó, amely a négyzetméterenként elfogadható 270 ezer forint helyett 800 ezerért épített volna összekötő folyosót. 

A miniszter már az ülés elején közölte: a pályázatok alapján 102 milliárd forintot oszthattak volna szét. Ám csak 75 milliárd volt az eredeti uniós forrás, a kormány a múlt héten az összeget további tízmilliárddal megemelte, így a potenciális nyertesek 2-11 milliárd forint közötti összeghez juthatnak kórházuk fejlesztéséhez.

A kemény kérdéseket Csáky András (MDF) tette fel Székely Tamásnak, így például: a miniszter megfelelőnek tartja-e  a döntést, mi volt a bíráló bizottság által felállított sorrend. Ki, milyen alapon változatott azon önkényesen? (Az ülést megelőző folyosói beszélgetések szerint ugyanis a tárca ezt utóbb önkényesen megváltoztatta, de miután a döntés nem nyilvános ezt senki nem tudta, kontrollálni.) Ha egymáshoz túl közeli intézmény nyert, akkor hogyan fognak versenyezni a betegkért? S végül a Közép-Dunántúli régió egymillió lakosát miért nem találták érdemesnek arra, hogy jobb feltételek között gyógyuljanak? Székely ezekre könnyedén válaszolva, fölsorolta az elbírálás szabályait.

A kereszténydemokrata Nagy Tamás például azt javasolta, hogy ekkora pénzek elosztásakor országgyűlési képviselők is kapjanak helyet a bírálóbizottságban. A miniszter válaszában halkan jegyezte meg: ezt – nagyon helyesen - a jogszabály tiltja. 

A Mikola István nélkül zajló ülésen Heincz Tamás (Fidesz) hálásan megköszönte a miniszternek, hogy választókörzetében Kaposvár kapott az összegből, jelezvén azt is, hogy méltán, mert már a fejlesztésről szóló terveik négy miniszterrel ezelőtt kezdődtek, és ha már nála volt a szó megpróbált egy jövőbeni, a taszári légibázis mellett lobbizni. 

A miniszter viszont válaszában jelezte: a pályázat az első fordulóval nem ért véget, ha valakivel önhibájából mégsem tudnak szerződni, Székesfehérvár könnyedén a helyébe léphet. Az elbírálás illetve a teljes pályázat, amint lezárult nyilvános lesz. Székely Tamás közölte azt is, hogy a kisebb kórházak illetve a centrumok  számára lesznek egyéb források is, hiszen még idén újabb pályázatokat is meghirdetnek a sürgősségi ellátás, az onkológiai hálózatok fejlesztésére. Csáky András azt kérte, hogy bizottság határozatban kérje  a kormányzatot, hogy találjon forrást a pályázatból kimaradt közép-dunántúli régió kórházának is. A bizottság kormányzati többsége ezt leszavazta, viszont Kökény Mihály a bizottság elnökének javaslatát elfogadták: miszerint a bizottság levélben ugyanerre kéri az egészségügyi és a nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztert.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.