'Halálpálya' helyett életpályát: egész héten tüntetnek a fegyveresek
Demonstrációsorozatot szervezett az egész hétre a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (FRDSZ). Az akció nem valami ellen irányul - hangsúlyozta korábban Kónya Péter, a szvetség elnöke -, hanem azt a hivatásuk védelme érdekében kezdeményezik.
"Halálpálya" helyett életpályát, követelnek, valamint az évek óta elmaradt fizetésemelés kompenzációját, illetve státusuk és juttatásaik megőrzését szeretnék elérni. A cél az is, hogy a szerzett jogaikat ne csorbítsa senki, hiszen a kormány azon szándéka, amely szerint megszüntetnék a szolgálati nyugdíjat, azokat pedig, akik már nyugállományba vonultak, aktív állományba kényszerítenék vissza, éppen ezt jelentené.
A fegyveresek nem sztrájkolhatnak, és a fideszes Lázár János indítványa alapján még az MSZP-kormány utolsó napjaiban elfogadott törvénymódosítás szerint egyenruhában sem vonulhatnak az utcára. Megtalálják azonban a módját annak, hogy civilben is kifejezésre juttassák követeléseiket - jelentette ki Kónya.
Ez pedig az FRDSZ tematikus demonstrációsorozata. Az Országgyűlés épülete előtt hétfőn a rendőrök és a polgári védelem munkatársai, kedden a vámosok, szerdán a katonák, csütörtökön a büntetés-végrehajtási szervezet tagjai, pénteken pedig a tűzoltók gyülekeznek.
Ekkor még nem várnak tömegeket, a szombati országos megmozdulásra viszont már igen. Az összes egyenruhást, a fegyveres testületektől nyugállományba vonult egykori hivatásosokat és családtagjaikat is arra kérik, hogy április 16-án minél nagyobb számban jelenjenek meg a budapesti Hősök terén.
Az egyenruhások délelőtt 11 órakor a Hősök teréről a Kossuth térre vonulnak, ahol egy órakor a hivatásuk védelmében ultimátumot adnak át a kormánynak. A szakszervezetek mindenképpen tárgyalni kívánnak, de mindaddig folytatják a demonstrációt, amíg nem sikerül megegyezésre jutni.
Ám csak olyan megállapodást hajlandók aláírni - hangsúlyozták többször is -, amelyet megfelelő politikai és jogi garanciákkal bástyáznak körül, mert nem túl régen volt már példa arra, hogy a rendvédelmi szakszervezetek és a Belügyminisztérium közötti egyezséget - egyéni képviselői indítvány alapján elfogadott törvénymódosításra hivatkozva - néhány hét múlva felrúgták.
A demonstráció helyszínéül az Alkotmány utcát engedélyezték, ám a tömeg folyamatosan az Országgyűlés épülete körül fog menetelni, s egészen addig maradnak, amíg csak szükség lesz rá - közölte Kónya. Az elnök szerint felkészültek rá, hogy éjjel-nappal a helyszínen lesznek.
Kérdéses persze, hogy a demonstrációk milyen eredménnyel járnak, mert az érdekképviseleteknek korábban küldött belügyminisztériumi levél elég sarkosan fogalmaz: „amennyiben a demonstrációk célja a Széll Kálmán-tervben rögzített célkitűzések megváltoztatása, úgy nagy bizonyossággal állítható, hogy ilyen eredményt a demonstráció nem fog elérni".