Éger azt kéri, ne menjenek az orvosok Szlovákiába
A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerdai sajtótájékoztatóján fölszólította a hazai gyógyítókat: ne vegyék figyelembe a szlovák kormány felhívását és semmilyen körülmények között ne vállaljanak feladatokat a szlovák betegek ellátásában. Közreműködésükkel ne gyengítsék a szlovák orvosok harcát.
Éger István hozzátette: a hétvégén az Európai Uniós Orvosok Állandó Bizottsága deklarációban tiltakozott a szlovák köztársaság elnökénél,mert erőszak alkalmazását javasolta a munkájukat felfüggesztőkkel szemben. Mindez példátlan és elfogadhatatlan - tette hozzá Éger István. Arra is felhívta a figyelmet, ha a szlovák kormány a szovjet utódállamokból szerződtet orvost, az veszélyeztetia betegellátás biztonságát, mert az ottani orvosi diplomák egyenértékésűgére nincs bizonyíték. Ha pedig munkavállalási engedélyt kapnak szlovákiai egészségügyi intézményekben, ezt követően az unió területén is bárhol vállalhatnak majd munkát.
A kamara elnöke megjegyezte: itthon tavasszal állhat elő olyan helyzet, mint Szlovákiában, ahol a kórházakban már szükségállapot van. De mint mondta: reméli, hogy nem lesz így. Szerinte optimizmusra adhat okot a Fidesz frakcióvezetőjének, Lázár Jánosnak tegnapi nyilatkozata, amelyben segítséget ígért az orvosi jövedelmek javításához. Mint mondta: ha ez valóban megtörténik, úgy elkerülhető lehet, hogy hasonló helyzet álljon elő, mint az északi szomszédainknál.
Éger sajnálatosnak ítélte, hogy a jövő évi költségvetési törvény tervezetében, melynek sarokszámait is tegnap hagyta jóvá a parlament, nyoma sincs Lázár János "biztató szavainak". Megjegyezte azt is, ha a kormány ad, arról most kell döntenie. Viszont a célra, a fiatal rezidensek által becsült forrás két és félszeresét, 100 milliárdot tart szükségesnek az orvosi kamara A két összeg közti különbséget - Éger István - azzal magyarázta, hogy a szakdolgozókat sem lehet kihagyni a bérrendezésből. Hozzátette: a kamara törvénybeiktatott garanciák vár, mert pótlékok ígérgetésével nem elégednek meg.
Kérdésre elmondta, hogy legjobb tudomása szerint, ha a magyar orvosok hasonló akciója sikeres lenne, nálunk a kormány nem hirdethetne szükségállapotot. Ezt az Alkotmány sem engedi, de ami ebben az esetben történi fog, azt amúgy sem lehetne váratlan, szükség-, vagy katasztrófahelyzetként kezelni, hiszen hosszú hónapok óta tart az orvosok felmondó íveinek gyűjtése. Az akciót pedig senki nem titkolta a kormány előtt.
A szlovák és a hazai kormány után a honi sajtó került terítékre. Az elnök elítélte és meglehetősen rosszallotta azt ahogyan a lapok az Uzsoki-ügyet tárgyalták. (A Magyar Hírlap hozta nyilvánosságra, hogy rendőrségi nyomozás indult a fővárosi kórház ellen, egy korábban ott dolgozott orvos szakmai cikke nyomán. Az orvos szerint a végstádiumban lévő daganatos betegek a szokásos morfin adagjuk négy-ötszörösét kapták, akik aztán néhány napon belül meg is haltak. A kórház tagadja a vádakat és viszont vádakkal illette a cikk íróját.)
A bűnös bűnhődjék, de az ártatlanok ettől ne szenvedjenek - mondta az újságíróknak Éger István, aki szerint a sajtó súlyosan aláásta a gyógyításba vetett hitet, a közbizalmat, miközben még az sem tisztázódott igazak-e a vádak. Eddig még gyanúsítás sem történt. Éger szerint a helyes magatartás az lett volna, ha alapok nagyon szikáran csaka nyomozás megkezdéséről adnak hírt. De nem ítélkeznek és főknént nem hozzák címlapon a hírbe keveredett kórház épületének képét. Véleménye szerint az ügy nyomán, az érinett betegkör elvesztette bizalmát félelemmel fordul a fájdalmát enyhíteni akaró orvos felé, ugyanakkor e munkára kötelezett gyógyítónak már az Algopyrin osztáskor is megremeg a keze.
Lapunk kérdésére, hogy Márkus Attila tagja az orvosi kamarának, illetve ellene índít-e a köztestület etikai eljárást a cikk miatt, Éger azt felelte: az orvos Magyarországon nem folytat orvosi gyakorlatot, így nem is tagja a köztestületnek.