A kormány első döntése: megduplázzák a védekezési forrásokat
Nagy Anna kormányszóvivő hétfői budapesti tájékoztatóján, amelyen ismertette az új kabinet első ülésén hozott döntéseket, kifejtette: az eddigi 800 millió forintos forrást több mint 1,5 milliárd forintra emelte a kormány, vagyis ennyit kapnak azok a családok, akik segítségre szorulnak az árvíz miatt - jelentette be.
A másik döntés a polgári törvénykönyv módosításához kapcsolódik, az új kormány ugyanis újra elindítja a Ptk. módosításának előkészítését a Vékás Lajos-féle bizottság közreműködésével - közölte Nagy Anna. Felidézte: az előző kormány működése alatt Vékás Lajos akadémikus és 19 munkatársa elkezdte a Ptk. módosításának előkészítését, ám 2007-ben az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium egyik szakállamtitkára közölte az akadémikussal, hogy a kabinet eltér az általuk összeállított tervezettől. "Ezt a régi igazságtalanságot igyekszik orvosolni most a kormány", és újra elindítja a Ptk.-módosítás folyamatát a Vékás-féle bizottság közreműködésével. Vékás Lajos és munkatársai újra felhatalmazást kapnak arra, hogy elkezdjék, újrakezdjék a munkát - mondta Nagy Anna.
Arra a kérdésre, hogy szabtak-e határidőt az előkészítési folyamatoknak, Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter azt válaszolta: először a felkérésnek kell "kimennie", amellyel kapcsolatban bízik a pozitív válaszban. "Arra gondoltunk, hogy egy gesztus a szakmai közvélemény felé, a jogászszakma felé, hogy ismét a Vékás Lajos professzor által vezetett kodifikációs bizottságot kérnénk fel" - mondta. Ésszerű munkatervre van szükség - tette hozzá.
A héten hivatalba lépnek az államtitkárok is
A tervek szerint ezen a héten lépnek hivatalba az Orbán-kormány államtitkárai - közölte még Navracsics Tibor. Azt mondta: bíznak abban, hogy körülbelül a jövő hét közepéig a helyettes államtitkári kar is meg tudja kezdeni a működését. Kiemelte: eddig egyetlen minisztériumból sem érkezett olyan jelzés, hogy a leköszönő miniszterek, az apparátus gátolná, vagy nehezítené a munkát, "együttműködő" magatartást tapasztalt az új kormány. Leszögezte: jól zajlik az átadás-átvétel, de ez önmagában nem jelenti azt, hogy rövid időn belül lezajlik a folyamat. A módszerről annyit mondott, hogy az átadó által megjelölt időpontban történik az átadás-átvétel, amely hétfőn, a kormány megalakulását követő első munkanapon kezdődött.
Navracsics Tibor elmondta: speciális okok miatt két minisztériumnál - a vidékfejlesztésinél és a honvédelmi tárcánál - már a hétvégén megkezdődött a munka. Kifejtette: az első körben az új kormány részéről az általános jogutódtárcák veszik át az egyes minisztériumokat, majd az új tárcák az új struktúrának megfelelően egymás között további átadás-átvételt tartanak a feladatoktól függően. Aláhúzta, hogy a leköszönő és a hivatalban lévő miniszter megnyitja a folyamatot, majd azt szakemberek folytatják, de végül a miniszterek írják alá a jegyzőkönyveket.Az új kormány azzal számol, hogy az átadás-átvétel elhúzódik, mert nagy dokumentációról van szó - szögezte le.
Kérdésre válaszolva elmondta: az eddigi információk alapján nagyjából minden tárcánál megfelelően zajlott a munka, a kisebb hiányosságokat pótolták. Hangsúlyozta, hogy aki részt vett a folyamatban, annak alá kellett írni egy titoktartási nyilatkozatot; de ami nem titkos, az a nyilvánosság számára hozzáférhető lesz.
Nagy Anna kormányszóvivő annyit tette hozzá: hétfőn reggel Orbán Viktor miniszterelnök és Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes rövid eligazítást tartott ez ügyben a kormány tagjainak. Hozzátette: az átadás-átvételen száznál is több szakember, jogász, informatikus dolgozott. Úgy fogalmazott: az átadás-átvétel minden korábbinál rendezettebben, szervezettebben folyik az Országgyűlés által elfogadott jogszabály alapján. A szóvivő szerint e munka legfontosabb célja a tényfeltárás, az állapot és a felelősség rögzítése.
Navracsics: "fogni kell az árakat"
Arra a kérdésre, hogy a kabinet tárgyal-e a gáz áráról a szolgáltatókkal, Navracsics Tibor azt válaszolta: erre még nem került sor; ismert a szolgáltatók álláspontja, a kormánynak viszont "más álláspontja" lesz. Hozzátette: válsághelyzetben ellen kell állni az inflációs nyomásnak is, "fogni kell az árakat", és meg kell változtatni azt a helyzetet, hogy a családok a keresetük 80-85 százalékát rezsiköltségekre költik.
A kormány nevében érdemben nem kommentálta, hogy a monetáris tanács 5,25 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot hétfői kamatdöntő ülésén. Újságírói kérdésre úgy reagált: a Fidesz még ellenzéki pártként is úgy gondolta, azért, hogy a vállalkozók minél könnyebben juthassanak hitelhez - ami felpörgetheti a gazdaságot -, az a jó, ha minél alacsonyabb a kamatszint. "Mindig is ösztönöztük a monetáris tanácsot arra, hogy ha lehet, csökkentse - természetesen az ésszerűség keretein belül - a kamatszintet. Időnként hallgattak ránk, időnként nem, ha jól hallom, akkor most éppen nem" - mondta.