Dohányosok, haza?
Frissítés: a parlament 271 igen szavazattal, 31 nem és 14 tartózkodás mellett elfogadta a nemdohányzók kvédelméről szóló kormánypárti törvénymódosítást. A frakciók közül csak az LMP szavazott egységesen (igennel). A fideszesek közül Wittner Mária tartózkodott, a KDNP-frakcióból Rubovszky György leszavazta az indítványt. A szocialisták többsége nemmel szavazott, többen tartózkodtak. A Jobbik képviselőcsoportjának többsége igennel voksolt, néhányan pedig tartózkodtak.
A Fidesz még februárban nyújtota be azt a törvénymódosító javaslatát , amellyel idén júliustól minden zárt légterű nyilvános helyen megtiltotta volna a dohányzást. Zárt légtérben minden olyan helyen tilos lesz a dohányzás, amely közforgalmúnak számít, ide értve a vendéglátó-ipari egységeket, munkahelyeket, közösségi közlekedési járműveket, illetve megállóhelyeket. Zárt légterű helyiségben nem lehet dohányzásra kijelölt helység sem. Végül a kezdő dátum 2012. január 1-re tolódott, és néhány kedvezményt is kaptak a vendéglátósok - a birságokra például "csak" április után számíthatnak a tilalom megszegői.
A módosítások utáni, végleges javaslat szerint a tilalom alól kivételt képeznek a pszichiátriai osztályok, illetve a hotelek és szállodák "saját hatáskörben kialakított dohányzásra kijelölt helyei", vagyis a szivarszobák. Teljes körű dohányzási tilalom lép életbe többek között a közoktatási intézmények, óvodák, iskolák, bölcsődék, egészségügyi intézmények területén. Ezeken a helyeken a szabadban sem lehet dohányozni januártól.
Nyílt utcán is betilthatják
A fideszes előtterjesztés szerint az önkormányzatok rendeletben nyilváníthatnak nemdohányzóvá közterületeket is (játszótereken, megállókon kívül is), és birságolhatnak is a tilalom megszegéséért. Engedtek valamelyest a szigorból a munkahelyek esetében, ahol bizonyos feltételekkel nyílt légtérben rá lehet majd gyújtani. A társasházkban viszont csak akkor lehet cigarettázni, ha azt a lakóközösség megszavazza. A tilalom megszegéséért bírságot szabhatnak ki, az ebből befolyó bevételt egészségfejlesztési célra fordíthatják.
Rákos szervekkel sokkolnak
A törvénymódosítással változtatnak a cigarettásdobozokon olvasható feliratokon is, így hamarosan sokkoló figyelmeztetésekkel (például rákos szervek képeivel) szembesülhetnek a dobozokon a dohányosok.
Hiába tiltakoztak
A törvényjavaslat benyújtása után különösen a vendéglátósok tiltakoztak, többek között azzal érvelve, hogy forgalmuk 40 százalékkal csökkenhet az új jogszabály miatt, a tiltás ellehetetleníti a vendéglátóhelyeket.
Ezért fogy a magyar
A szigort a javaslat februári benyújtásakor Heintz Tamás (Fidesz) azzal indokolta, hogy évente 70 ezerrel fogy Magyarország lakossága, közülük 28 ezren a dohányzással kapcsolatos ártalmak miatt halnak meg. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár pedig azzal érvelt a javaslat mellett, hogy azokban az országokban, ahol már bevezettek ilyen korlátozást, a vendéglátó-ipari egységek bevétele nem csökkent, egy éven belül viszont javult a lakosság egészségi állapota. A korlátozás indokaként hozta fel, hogy a dohányzás a népegészségügyi katasztrófa legfőbb okozója Magyarországon, minden ötödik halálesetet összefügg a dohányzással, az összes rosszindulatú daganatos halálozás egyharmadát a dohányzás okozza, a passzív dohányzásba pedig évente 2500-an halnak bele.
Tiltást akar a nép is
Egy idei felmérés szerint egyébként a magyarok 86 százaléka támogatja a dohányfüstmentes munkahelyeket, 85 százaléka pedig a zárt köztereken – metróaluljárókban, boltokban, reptereken – is támogatja a dohányzás megtiltását. 2007-es adatok szerint pedig a magyarok 82 százaléka az éttermekbe sem engedné be a cigit, 62 százaléka pedig a kocsmákból és kávézókból is kitiltaná.