DK: A kormány ne "asztal alatt" osztogassa a pénzt!
A kormány három évvel hatalomra kerülése után sem képes működő, tervezhető, európai mintákat követő felsőoktatási koncepció kialakítására - írja az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményében Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
Mint fogalmaz, ma az egyetemeknek és főiskoláknak állandóan változó, kiszámíthatatlan, bizonytalan környezetben kell lavírozniuk. A kormány több tízmilliárd forintot vont ki eddig a felsőoktatásból, ami elbocsátásokhoz, az oktatás színvonalának csökkenéséhez vezetett. A forráskivonásokkal kapcsolatban a felsőoktatásért felelős államtitkár cinikusan azt mondta, hogy ezeket az összegeket "a kormány nem vette el, hanem nem adta oda" S noha a kormány idén 47 milliárdos többlettámogatásról beszél, ebből a pénzből eddig egyetlen egyetem sem látott egyetlen fillért sem.
A politikus szerint a kormány a felsőoktatási intézmények állami támogatását is az egyetemi vezetés kormánypárthoz való viszonyától teszi függővé. Balog miniszter a szenátusi szavazástól, a szakmai teljesítménytől függetlenül pártszempontok alapján nevezi ki a rektorokat. Állami támogatáshoz is elsősorban azok az intézmények jutnak, amelyeknek kormánypárthoz közeli vezetői vannak. Felsőoktatási mutyi van.
A Gyurcsány Ferenc volt kormányfő által vezetett DK felszólítja a kormányt, azonnal hagyjon fel az asztal alatti pénzosztogatással. Tartsa tiszteletbe az egyetemek autonómiáját, dolgozzon ki egységes és hatékony szempontrendszert, hagyja érvényesülni az egyetemek közötti versenyt. A DK 2014-et követően az európai mintákat követő felsőoktatás kiépítése érdekében fog dolgozni - zárul a közlemény.
Fidesz: soha nem látott mértékű támogatások
Niedermüller Péter szavaira reagálva a Fidesz sajtóirodája közölte: a Gyurcsány-Bajnai-kormány képtelen volt a munkaerőpiacon értékes diplomákat adni a fiatalok kezébe. A felsőoktatás munkanélküli fiatalok tömegét termelte ki, a baloldal kormányzása alatt a fiatalok munkanélkülisége megduplázódott, az egyetemek pedig eladósodtak. Ezzel szemben a jelenlegi kormány a fiatalok jövőjét biztosító felsőoktatási rendszer kialakítása mellett döntött, elhelyezkedésüket célzott foglalkoztatási programok és adókedvezmények segítik. Ennek is köszönhető, hogy a kormányváltás óta, immár 38. hónapja töretlenül nő a foglalkoztatottak száma, köztük a fiataloké is.
A párt szerint ebben a tanévben 55 ezer hallgatónak fizeti az állam teljesen a felsőoktatását, emellett soha nem látott mértékű támogatást kapnak a kiváló és a hátrányos helyzetű diákok is. A következő tanévben a kormány több mint 2 milliárd forintot biztosít a továbbtanulást támogató és 5 milliárd forintot a hátrányos helyzetű fiatalok szakmaválasztását segítő ösztöndíjprogramokra. Az ösztöndíjakkal segíti a kormány a hátrányos helyzetű diákok középiskolába jutását, az érettségi megszerzését, a felsőoktatásba való bejutását is, szeptembertől az ösztöndíjak összege is emelkedik.