DK: a korrupt középszer uralma
Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke a közleményben úgy reagált: pártjukat nem lepte meg Orbán Viktor beiktatási beszéde. "Az eltorzított választási rendszerben kétharmadot szerzett miniszterelnök derűről és középhatalmi ambíciókról beszélt. Magyarország azonban ma a korrupt középszer és a rendszer kritikátlan kiszolgálóinak uralma alatt áll" - írták.
A "jópofának szánt aforizmák nem segítenek" a tényeken - hangsúlyozta a DK, példaként említve, hogy négymillió szegény ember küzd a napi megmaradásért, a fiatalok fele külföldön akar élni, soha nem látott rekordon az államadósság. Az egészségügy, az oktatás, nemzetközi kapcsolataink romokban, veszélyben vannak a nyugdíjak, s - mint a DK kiemelte - "nácik kerülnek fideszes szavazatokkal közjogi funkciókba".
Nem Orbán Viktor fogja eldönteni, hogy kormányzása vitatható-e, hanem a választók - áll az LMP közleményében, melyet a párt szombat délután, a miniszterelnök újraválasztását követően juttatott el az MTI-hez. Az LMP szerint Magyarországon olyan kormány alakul, amely a számonkérés minden lehetséges formáját igyekszik elkerülni.
A közleményben az ellenzéki párt kiemelt, hogy a Fidesz nem hozott nyilvánosságra választási programot a kampányban, a kétharmad törölte a kormányprogramot a kormányalakítási folyamatból, a miniszterelnök úgy beszél az ország előtt álló évekről a parlamentben, hogy arra nem reagálhatnak a képviselők, Orbán Viktor pedig még ahhoz is vette a bátorságot magának, hogy eldöntse, mi az, amiről megengedi a vitát, és mi az, amiről nem.
"Az újraválasztott miniszterelnök azonban téved. Nem ő, hanem a választók fogják eldönteni, hogy kormányzásáról hogyan alakítják ki véleményüket" - áll a párt két társelnöke, Szél Bernadett és Schiffer András által jegyzett közleményben, mely szerint ez még akkor is így van, ha a miniszterelnök láthatóan igyekszik minél kevesebbet elárulni azoknak, akiknek bizalmából megbízatását ellátja.
Az ellenzéki párt szerint "a kormányoldal egyszavas programja, az, hogy folytatják, az előző négy év után inkább tűnik fenyegetésnek, mint ígéretnek".
Az LMP nem támogatja Orbán Viktor miniszterelnökké választását, és arra fog törekedni, hogy a következő ciklusban a nyilvánosság előtti ellenőrzés minden lehetséges eszközének alávesse a megalakuló kormányt, és ne engedje a választói számonkérés semmibe vételét - tudatta közleményében a párt.
Vona: egy sima, egy fordított
Vona Gábor, a Jobbik elnökének álláspontja szerint az "itt-ott képmutató bölcselkedésbe burkolt" beszédben nem volt konkrét társadalmi és gazdaságpolitikai program, ugyanakkor érdekesnek nevezte, hogy a beszédnek "kifejezetten jobbikos" hangvétele volt. Noha magát politikailag középre pozícionálta Orbán Viktor, 80-90 százalékban jobbikos üzeneteket mondott el - tette hozzá, megjegyezve: a kormányfő gyakran szeret jobbikosként megnyilvánulni, de mindig MSZP-sként cselekszik.
A Jobbik elnöke egyúttal szánalmasnak és gyermetegnek nevezte, hogy a szocialisták kivonultak a parlamenti ülésteremből a miniszterelnök beszéde alatt. "Mi sem örülünk, hogy Orbán Viktor alakít kormányt, de ez van, a választók így döntöttek" - fogalmazott. Az MSZP ugyanakkor úgy viselkedett, mint egy kisfiú, aki rossz jegyet kap és ahelyett, hogy elkezdene tanulni, inkább széttépi a füzetet - jegyezte meg a politikus, aki úgy vélte: a szocialisták nem tűnnek tanulékonynak és jövőorientáltnak