Disznónak zsebórát?

Nemcsak a hallgatóknak, hanem a leendő hallgatóknak, az oktatóknak és a városnak is rossz, ha a támogatott keretszámok drasztikus csökkentésével drasztikusan csökken a hallgatói létszám is. A kiszámíthatatlan és a szakmai véleményeket figyelmen kívül hagyó átalakítások lezüllesztik az egyetemeket. Ha már nem lesz nemzetközi szintű oktatógárda, akkor a szegedi szuperlézer legfeljebb olyan lehet, mintha a disznónak adnák a zsebórát.

Zsúfolásig megtelt a szegedi bölcsészkaron az Auditorium Maximum azon a hallgatói fórumon, amelyen a felsőoktatás átszervezése, különösképpen pedig térítésmentes férőhelyek drasztikus korlátozása ellen tiltakoztak a hallgatók, oktatók, leendő hallgatók és szüleik. Medvegy Gábor, a fórum szervezője azzal kezdte: véget vetnek annak a helyzetnek, hogy a kormány azért von el egyre több pénzt a felsőoktatástól, mert onnan érzékeli a leggyengébb ellenállást. Az, ami a felsőoktatás ügyében történt, nemcsak a jelenlegi és a jövendő hallgatók helyzetét lehetetleníti el, hanem az oktatókét is, akiket el kell bocsátani, ha kevesebb hallgató jut be az egyetemre, Szeged városét is, amelynek a legnagyobb munkáltatója az egyetem, és a régióét is, amelynek szellemi központja az intézmény.

Meskó Eszter, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének szegedi vezetője arról beszélt: veszélybe került a minőségi elven működő, egyenlő esélyeket biztosító felsőoktatás. A gazdaságtudományi karon szerzett tapasztalatok megmutatták, hogy jelentősen leesett a pontszám, miután minden férőhely fizetőssé vált. Ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy nem a legjobb képességűek jutnak be, ha az alapján töltik be a helyeket, hogy ki tudja kifizetni a költségtérítésnek átkeresztelt súlyos tandíjat.

Ne legyünk lebutított ország! – hangzott el a fórumon. Többen kifogásolták, hogy a kormány intézkedései egyrészt kiszámíthatatlanok és tervezhetetlenek, másrészt nem kérdezik meg az érintetteket, és nem is hallgatják meg a véleményüket, mint azt a Magyar Rektori Konferencia egyeztetett, szakmailag kiérlelt állásfoglalásaival tették. Ha túl gyorsan változik a férőhelyek száma, azt az intézmények képtelenek követni. Egyetemi oktatókat lehet szélnek ereszteni, de néhány év múltán a szögről leakasztani nem. Az tud jól tanítani, aki kutatóként is eredményeket képes felmutatni.

– Tegye föl a kezét, aki akkor is jelentkezett volna az egyetemre, ha az ő döntése idején is ennyit kellett volna fizetni – szólította föl a tömeget az egyik hozzászóló. Alig néhány kéz emelkedett a magasba.

Szabó Gábor rektor utalt azokra a szándékokra, hogy sztrájkot kellene kezdeményezni, és azt mondta: az egyetem dolgozói és hallgatói végezzék tovább a munkájukat, mert nekik nem a politikával kell elszámolniuk, hanem az adófizető polgárokkal. A  rektor szerint még most is van visszaút: ha a kormány meghallgatná, amit az érintettek mondanak. Az egyetemi polgárok ismerik és elismerik az ország nehéz helyzetét, de visszautasítják, hogy begyöpösödött, a kiváltságait védő, önző társaságnak tartsák őket.

Megkérdezték: mi lesz a lézerközponttal? – folytatta a rektor. – Ha nem lesz Szegedi Tudományegyetem abban az értelemben, hogy ez a minőségi oktatás és kutatás centruma, hanem lezüllesztik, középszerűvé teszik, akkor nem érdekel, mi lesz a lézerközponttal. Akkor elmennek innen a nemzetközi szinten is jegyzett kutatók, és nem lesz szükség a lézerközpontra sem. Minek a disznónak zsebóra?

A szegedi hallgatók a fórum alatt állandó kapcsolatban álltak a fővárosban hasonló nagygyűlésen részt vevő társaikkal. Elfogadták, hogy közös nyilatkozatban fogalmazzák meg a követeléseiket. Ennek a legfontosabb pontjai a Hallgatói Hálózat követeléseit tartalmazzák. Állítsák vissza legalább a 2011-es finanszírozott keretszámokat, ne nyúljanak az egyetemi autonómiához, vagyis vonják vissza az egyetemek nyakára ültetendő kancellárokat, töröljék el a fiatalokat röghöz kötő hallgatói szerződéseket. A felsőoktatás átfogó reformja helyett azonban a szegediek szakszerű párbeszédet javasoltak inkább.

Végül a fórumon nem volt egyértelmű, hogy mely pontokat milyen megfogalmazásban fogadták el. Azt a hírt kapták ugyanis, hogy a pesti egyetemisták elfoglalják a Petőfi-hidat. Ezen föllelkesedve a szegedi fórum résztvevői elhatározták, hogy átvonulnak a megyei kormányhivatalba, ahol társaik délelőtt 11 óra óta önmagukat láncra verve demonstráltak. Át is ment a résztvevők egy része, ott azonban Török Márk, az Ehök elnöke azzal fogadta őket, hogy a biztonsági őrök csak húsz személyt engednek be. Török kérte a hallgatókat, hogy mivel ez egy be nem jelentett, tehát illegális demonstráció, tartsák be a törvényeket. Közölte, hogy majd az Ehök értesíti őket, hogy hol és milyen formában kell demonstrálni, mire a demonstrálóknak az a része, amelyik nem fért bele a biztonsági őrök szabta létszámba, fázósan elszéledt a hidegben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.