Társuktól kapták a kábító maszlagot
A rendőrség súlyos testi sértés kísérlete miatt ismeretlen tettes ellen nyomozást indított – mondta a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense. Kocsis Tünde alezredes. Hozzátette: gyomormosás után a fiatalok közül ketten elhagyták a kórházat, a megfigyelésre benntartott diákok egyike – aki a legtöbb magot megette – még akkor is hallucinált, magában beszélt, amikor a rendőrök meg akarták hallgatni. A többiek elmondták: egyik osztálytársuk kétmaroknyi, kölesre emlékeztető magot kínált nekik csütörtökön, az órák közötti szünetben, azzal, hogy ha összerágják és megeszik, jó- kedvre derülnek tőle.
A kórházi orvos a rendőrséget az MTI szerint arról tájékoztatta, hogy akár halált is okozhat a csattanó maszlag magjának fogyasztása.
A rendőrség a vizsgálatot szakértők bevonásával megkezdte.
Halálos gyomnövény
A csattanó maszlag (Datura stramonium) lényegében bárhol előfordulhat, nitrogén- és melegkedvelő, szárazságtűrő gyom. A növény minden része, főként a levele és a magja hioszciamin, szkopolamin, atropin alkaloidokat tartalmaz, amelyek a vegetatív folyamatokat irányító (paraszimpatikus) idegrendszert bénítják. Erősen mérgező hatásukat szárítás után is megtartják. Az alkaloidtartalom legnagyobb a magvakban. 4-5 gramm levélből készült főzet mérgezést okoz. Gyermekkorban 15-20 mag elfogyasztása könnyen halálhoz vezethet.
A megbetegedés tünetei között az izgatottság, szapora szívverés, a száraz nyálkahártyák, remegés, pupillatágulat, görcsök, kólikás nyugtalankodás, célszerűtlen, törtető járás, majd tompultság, aluszékonyság figyelhető meg, végül bénulás okozhatja a halált. Ellenanyag beadásával, illetve gyomormosással kezelhető a mérgezés.