Derce az életműdíját s járadékát is az újpestieknek ajánlja
A kitüntetéssel járó összegből alapítványt hoz létre hátrányos helyzetű újpesti gyerekek számára Derce Tamás, a IV. kerület volt polgármestere, ha a végül neki ítélik az önkormányzat Semsey Aladár Újpesti Életműdíját. A kerületet húsz évig vezető volt SZDSZ-es, majd 1993 óta független politikus mindezt a helyi szocialisták vádjaival kapcsolatban nyilatkozta az Újpesti Naplónak. Az MSZP ugyanis felrója Wintermantel Zsolt (Fidesz) polgármesternek, hogy a díjat kifejezetten az elődjének alapította, ugyanis csak Derce Tamás felel meg az odaítélés kritériumainak. A szocialisták szerint a fideszes „utód” így hálálja meg, hogy elődje végül ő mellé állt az önkormányzati választási kampányban. Pláne, hogy az elismerés nemcsak eszmei, hiszen azzal kitüntetettnek a polgármesteri fizetés 65 százalékát utalják rendszeresen életjáradékként. (Wintermantel Zsolt alig néhány százalékkal verte meg tavaly októberben MSZP-s ellenfelét, Trippon Norbertet. Újpesten nem volt LMP-s jelölt – a szerk.)
A nemtelen támadásokat a közelmúltban Wintermantel Zsolt is visszautasította. A volt polgármester a vádakra reagálva az interjúban kifejtette, miután húsz évig vezette a várost, kötelességének érezte, hogy visszavonulásakor megnevezze, kit ajánl utódjának. A három lehetséges politikus közül azt nevezte meg, akit erre minden tekintetben alkalmasnak talált – azaz: Wintermantel Zsoltot. „Ezt így tartottam korrektnek az újpestiekkel szemben, akik bíztak bennem” – fogalmazott.
Dercét bevallása szerint váratlanul érte az életműdíjjal kapcsolatos bejelentés, arról január 6-án értesült, amikor részt vett a Wintermantel Zsolt által a kerület kiválóságainak tiszteletére tartott újévi köszöntésén. A volt városvezető bevallása szerint jól esett neki a jelölés a rangos elismerésre. De az is, hogy Újpest jelenlévő, kiemelkedő személyiségei nagy tapssal fogadták a bejelentést. Eközben a kerületiek nagy többsége is úgy érzi, városuk 170 éves történelméhez és jövőjéhez is méltatlan az a hangulatkeltés, amit a szocialisták pártpolitikai érdekekből művelnek. Láthatóan nem értik egy igazi közösség működését, egy ilyen díj üzenetét, hogy nem egy személynek szól, hanem az egész közösségnek, amelynek büszkeségét, öntudatát erősíti. Ezzel szemben továbbra is csak a „nokiás dobozok” üzenetében hisznek.
A volt polgármestert éppen ezért nem érte hidegzuhanyként Trippon Norbert dühödt támadása. A szocialista politikus ugyanis így próbál személyes bosszút állni rajta azért, mert tavaly nyáron, az emlékezetes tűzijáték-baleset után megvonta a hatásköreit. A politikába beleférnek viták, konfliktusok, összecsattanások, egyvalami azonban nem: a bosszú – szögezte le Derce. Hozzátéve: független polgármesterként soha nem érdekelték a pártok, csak a pártpolitika fölötti összefogás Újpestért. Mindig azokkal volt vitája, akik ezt veszélyeztették. Az elmúlt húsz év közös munkájában a Fidesz ugyanúgy részt vett, mint több ciklusban az MSZP is.
A leköszönt városvezető minden fiatal politikust, akiről úgy érezte, hogy tud és akar tenni Újpestért, támogatott és támogatni fog a jövőben is – pártállástól függetlenül. Trippon Norbertnek is ezért adott bizalmat 2007-ben, amikor alpolgármesternek jelölte. Be kellett azonban látnia – így Derce Tamás –, hogy Trippon Norbert emberileg alkalmatlan polgármesternek, s ebben az általa vezetett támadássorozat is megerősítette. „Nem elég, ha valaki tehetséges, felelősséget is kell vállalni a tetteiért, és mindenek fölé kell helyeznie az újpestiek érdekét. Nem lehet cserbenhagyni őket. Ebben Trippon Norbert gyengének bizonyult, csalódtam benne” – fogalmazott a posztjáról 2010 októberében önként távozott politikus.
Derce Tamás hangsúlyozta: eddig soha semmilyen díjat nem kapott, így azzal estelegesen járó anyagi elismerést sem. Mint fogalmazott, lehetett volna mindenkiben annyi józanész és intelligencia, hogy megvárja a képviselő-testületi döntést, és azt, hogy ő miként viszonyul az elismeréshez. Derce úgy véli, a díjjal járó pénzt a közösségi elvárásokhoz illően kell felhasználni. Mivel sok nehéz helyzetű családot, a felemelkedésre esélytelen gyermeket ismer Újpesten, ezért, ha a képviselők méltónak találják a kitüntetésre, a vele járó pénzből alapítványt hoz létre hátrányos helyzetű kerületi gyerekek számára.