Demonstráció a szellemi kútmérgezés ellen
Steiner Pál szerint nem az ellenzéki pártok teszik "ezt a fontos ügyet" kampánytémává, hanem a kormány, amikor elnézi az egyre erősödő antiszemitizmust és felkorbácsolja a kedélyeket "a történelemhamisító emlékmű" felépítésével.
Hozzátette: mindent megpróbálnak megtenni, hogy az V. kerületi önkormányzat vonja vissza a tulajdonosi engedélyt, amelyet a Szabadság térre tervezett emlékmű felállításához megadott.
A rendezvényen felszólaló Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció (DK) szóvivője azt mondta: Európában nincs arra példa, hogy egy kormány "arra vetemedne", hogy - mint a magyar kormány - így próbálná átírni a történelmet. A magyar zsidók diszkriminációja ugyanis nem 1944-ben, a német megszálláskor kezdődött, hanem sokkal előbb - emelte ki.
A Nyugati téren rendezett demonstráción Herényi Károly, az MDF egykori frakcióvezetője azt mondta, hogy "kevés olyan ostoba ország van, amely a megszállása okán állít emlékművet, nem a szabadsága, nem a nagyszerű teljesítményei miatt (…), hanem megpróbál egy ilyen szoborral kibújni a felelősség alól".
A tüntetésen a szónokok mögött kifeszítettek egy nagyméretű molinót, amelyre az volt írva: "Történelemhamisítás: szellemi kútmérgezés!".
A demonstráción néhány tucatnyian vettek részt.
A Mazsihisz közgyűlése február 9-én döntött úgy, hogy egyelőre nem vesz részt a holokauszt-emlékév kormányzati programjain. Arra kérték a kormányfőt, állítsa le a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű felállítását, továbbá a józsefvárosi Sorsok Háza-projektet, és "közéleti-szakmai megnyilvánulásai miatt" váltsa le a Veritas kutatóintézet éléről Szakály Sándort.
A kabinet időközben - a Magyar Közlönyben szerdán megjelent kormányhatározat szerint - március 19-éről május végére módosította a német megszállás áldozatainak tiszteletére állítandó emlékmű megvalósításának határidejét.