Debreceni rektorper: senki sem csalt semmivel
A nagyobb kárt okozó, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette és más bűncselekményekkel vádolt Völgyesi Zoltán 2006-tól a főiskola Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetének vezetője volt, az intézet külső óraadókkal szerződött – többek között V. Tibor másodrendű vádlottal – szemináriumok megtartására és kollokviumi vizsgáztatásra.
A vádirat szerint V. Tibor 2007 januárjától 2010 februárjáig a szerződésekben vállalt óraadói kötelezettségét egyáltalán nem teljesítette, a szemináriumokat és a vizsgákat kivétel nélkül az elsőrendű vádlott tartotta meg az akkori rektor tudta és beleegyezése nélkül. Az első- és másodrendű vádlottak a haladási naplókat minden esetben kiállították, a teljesítési igazolásokat az elsőrendű vádlott intézetvezetőként, a másodrendű vádlott óraadóként ellenjegyezte.
Az ügyészség szerint az elsőrendű vádlott a rá bízott vagyonból mintegy egymillió forintot jogtalanul eltulajdonított. A perben a vádlottak nem ismerték el bűnösségüket.
A mai tárgyaláson a felmentő ítélet indoklásában összefoglalva az hangzott el, hogy a vádlottak nem hamisítottak dokumentumokat, nem károsították meg a főiskolát, s nem ejtették tévedésbe a főiskola akkori vezetését.
A bíróság szerint jogszerű teljesítések alapján, jogszerűen fizették ki az órák díját, így az első fok a jogtalan haszonszerzés vádját sem látta bizonyítottnak. A tárgyalások során megállapították azt is, hogy az oktatók az akkori főiskolai vezetés tudtával és beleegyezésével végezték a jogszabályokba nem ütköző tevékenységüket.
Az ítéletet a vádlottak és védőik tudomásul vették, az ügyészség azonban fellebbezést jelentett be, így az ügy másodfokon a Debreceni Törvényszéken folytatódik.