De mit gondolnak a kormánypártiak?

"Ez így életveszélyes" – fideszes és KDNP-s politikusok az EU-egyezményről

Az uniós stabilitási egyezményt így és most el kell utasítani, százszázalékosan – nyilatkozta lapunknak név nélkül egy kereszténydemokrata politikus. "Ez így életveszélyes. Hiszen, ha jól értjük a már megfogalmazott és nyilvánosságra került megállapodás-tervezetet, Magyarországnak 0,5 százalékos gazdasági növekedés mellett is szufficites büdzsét kellene produkálni. Ez pedig nem megy, amikor éves szinten ezermilliárdok mennek az államadósság-törlesztésre" – mondta az egyik ismert KDNP-s.

"A politikai voluntarizmus érvényesülhet"

A parlamentben napirend előtt felszólaló, az Orbán Viktor miniszterelnök által elmondottakat helyeslő és arra reagáló Harrach Péter KDNP-frakcióvezető nem foglalt ilyen sarkosan állást, azt mondta: "ilyen helyzetben a bölcsesség egy követelmény". Azt hozzátette, hogy szerinte ezeréves egység van Magyarország és Európa között, de míg akkor kulturális, addig ma pénzügyi és gazdasági érdekek és elvek mentén működnek együtt.

Pálffy István frakcióvezető-helyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenleg ismertek szerint nem az Európai Központi Bank és nem is az Európai Bizottság lenne az egyezményhez csatlakozott országok esetén a központi költségvetést kontrolláló szervezet. Így semmi akadálya nem lenne a politkai voluntarizmus érvényesülésének. 

Érték és érdek

A Fidesz-frakció csak akkor fogalmazza meg az álláspontját, ha ismerik az EU-egyezmény szövegét. Lázár János sem a parlamenti ülésteremben, sem később a sajtótájékoztatóján nem mondta el személyes véleményét arról, hogy Magyarországnak csatlakoznia kell-e az EU-egyezményhez.

A Fidesz frakcióvezetője azt mondta, a Fidesz képviselőcsoportja támogatja és helyesnek gondolja azt, amit a miniszterelnök Brüsszelben tett. De azt a szocialista véleményt, miszerint a megállapodáshoz azonnal csatlakozni kellett volna, meggondolatlannak és az ország számára károsnak nevezte. Szerinte Európa kemény intézkedésekkel most megerősíti a halára ítélt eurót, de a kérdés az, hogy azoknak az országoknak, akik nem fizetnek euróval, miért kellene ugyanilyen szigorú fiskális, monetáris szabályokat bevezetni.

Lázár úgy véli, a franciák és a németek esetében az európai értékközösség és az európai érdekközösség egyben van, de kérdés: a mi esetünkben, a meglévő értékközösség mellé társul-e európai érdekközösség. Az a kérdés, hogy milyen választ tudunk adni a magyar választópolgároknak erre a kérdésre, akik ennek a költségét viselni fogják – tette hozzá.

Szabadon választott kűr: nemzetvédelmi költségvetés

Fideszes politikusok munkatársunknak kettéválasztották a kérdést. Egybehangzóan állították, ha az EU-országok hatalmon lévő kormányai jelentős és konzekvens kiadáscsökkentést kényszerítenének magukra az adósságcsökkentés érdekében, nem is lenne szükség külső EU-abroncsra. "Ezzel viszont a saját halálos ítéletüket írnák alá, az ellenzék kezére dolgoznának, hiszen egyértelműen nyugdíj-, szociális, egészségügyi, közigazgatási fronton kellene milliárdokat megtakarítani".

A fideszesek szerint az is valószínű, hogy olyan szigorú feltételrendszert támasztanának az EU "büdzsé-ellenőrei", hogy a kormány, Orbán Viktor nem tehetné meg, amit most; hogy a 3 százalékos hiánycél mellett szabad keze lenne a források átcsoportosításához. Nem is beszélve a közteherviselés megosztásáról, a különadókról. Egy másik fideszes politikus lakonikusan annyit mondott: akkor nem lenne szabadságharc, és nem lenne "nemzetvédelmi költségvetés".

Amerika "lesajnál"

Volt olyan fideszes vélemény is: ha biztos lenne, hogy ez az ára Európa megerősödésének, "egyáltalán nem lenne ördögtől való" a csatlakozás az EU-egyezményhez. Úgy tűnik, Amerika "egyre lesajnálóbban" viszonyul Európához.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.