Dávid Ibolya rövidre zárta a budapesti MDF-botrányt
Dávid Ibolya felfüggesztette az MDF öt, a III., a IV., a IX., a X. és a XXI. kerületi szervezetének működését. Megengedhetetlen szerinte, hogy "a választási kampány közepén, a folyamatosan kisebbségben maradók támadást intézzenek az MDF testületi döntései és politikája ellen"; Az MDF elnöke arra reagált mindezzel, hogy csütörtökön politikai botrányt okozott, hogy 14 fővárosi MDF-választmányi tag ülést tartott, s a 26 fős testület ülésén 13-an igennel szavaztak arra (1 nem szavazat mellett), hogy visszahívják tisztségéből Lévai Zoltánt, az MDF fővárosi választmányának elnökét - szerintük ugyanis nem képviselte az MDF érdekeit az SZDSZ-szel kötött fővárosi megállapodás megkötésekor.
Az MDF-SZDSZ budapesti egyezsége úgy szól: SZDSZ által javasolt személy vezeti Fórum budapesti listáját, és azon a 3. hely is a szabad demokratákat illeti. Emellett 17 körzetben az SZDSZ-es egyéni képviselő-jelölt lesz, 14 fórumos, és egy közös. A listát a hírek szerint a liberális főpolgármester-helyettes, Ikvay-Szabó Imre vezetné.
Csütörtök este az újpesti MDF-irodában rendezték a választmányi ülést, "ez eleve kényessé teszi a kérdést, hiszen Újpest köztudottan a már kizárt Hock Zoltán és Pettkó András felségterülete" - fogalmazott egyik forrásunk.
"Alapszabályellenes"
A "renitensek" új elnöknek Szegner Lászlót, Óbuda alpolgármesterét választották. Dávid Ibolya úgy fogalmaz: az alapszabály-ellenesen összehívott ülésen csak alapszabály-ellenes döntések születhetnek, ezért azok senkire sem kötelező érvényűek. Nem az arra jogosult (Lévai Zoltán) hívta össze a választmányt, és olyan személy is szavazott, akinek nem volt joga.
Ráadásul azt a politikát, melyet a Lévai-vezetés is képvisel, nagy többséggel fogadta el az MDF budapesti, később az országos választmánya is. "Ennek betartása minden MDF-tag kötelezettsége. Az öt kerületi szervezet felfüggesztését az indokolja, hogy a csütörtöki szabálytalansághoz, felesleges botrányhoz hasonló eset újra elő ne fordulhasson". Erre a másik fél válasza: ha a XIX.kerületi Nagy Tamás felfüggesztéséről van szó, "az nem hivatalos", ugyanis "nem történt meg a bejelentése a plénum előtt".
- Lehet, hogy elnökasszony nem ismeri az alapszabályt. Ráadásul nem szerencsés személyi ügyeket, leváltásokat az SZDSZ-megállapodással keverni - fogalmazott az egyik "puccsista".
"Eladták Budapesten az MDF-et, de marad a megállapodás az SZDSZ-szel"
Alaptalanok azok a sajtóhírek, hogy a budapesti választmányi ülésen az SZDSZ-szel kapcsolatos együttműködésről is szó lett volna - tudatta tegnap a Szegner László által fémjelzett budapesti MDF-elnökség. Azt írták: maximálisan tiszteletben tartották, hogy az MDF országos választmánya már jóváhagyta az SZDSZ-szel a fővárosi megállapodását.
Így kizárólag budapesti, azaz helyi, személyi kérdésektről, leváltásokról, személy-cserékről döntöttek. (Az már korábban köztudomású volt, hogy Lévai Zoltán kerül a 2.helyre az MDF budapesti választási listára, helyettese, Bárándi Zoltán pedig 5-re. Szegner Lászlóék helyettük nyilván a saját köreikhez tartozókat javasolnának.) S noha az SZDSZ-szel kötött keret-megállapodást "szentnek és sérhetetlennek" tekintik, nyílt titok, hogy meg szeretnék akadályozni "Budapest eladását" az SZDSZ-nek az önkormányzati választásokon. Szerintük ugyanis a mostani megállapodásért cserébe, a Dávid Ibolya-Lévai Zoltán vonal "már szinte minden jelölést, posztot átengedett a liberálisoknak" az őszre.
Csapody Miklós pró és kontra
Csapody Miklós is megszavazta tegnap Lévai Zoltánék menesztését, holott januárban a politikusnak köszönhette Dávid Ibolya és a pártvezetés, hogy Budapesten megszületett az MDF-SZDSZ megállapodás; akkor, a "sorsdöntő" szavazás előtt ugyanis a budapesti választmány határozatképtelen volt, s csak Csapody Miklós késő esti "befutásával" és igen szavazatával lett határozatképes.
A politikust nem tudtuk elérni. De mások lapunknak azt mondták: "semmilyen pálfordulás nem történt, akkor az SZDSZ-megállapodásra mondtunk igent, most viszont Lévai Zoltánra nemet, mert a kopogtató-cédulagyűjtésnél is alkalmatlan a koordinálásra. Aki a két dolgot összekeveri, az tudatosan okoz zavart". Lévai Zoltán viszont változatlanul budapesti MDF-elnöknek tekinti magát, szerinte is "minden mozzanatában alapszabály-ellenes volt a csütörtöki tanácskozás".