Receptre adott pelenka csak személyes átvétellel
Az új szabály szerint a jövőben kizárólag személyesen vehetnék át a bolt szakképzett eladójától a betegek a pelenkákat vagy a sztómazsákokat és az egyéb gyógyászati segédeszközöket.
A gyártói szervezeteket képviselő Orvostechnikai Szövetség szerint a vonatkozó rendelkezés minden előzetes szakmai egyeztetés nélkül került bele az egészségügyi salátatörvénybe. Lapunknak a szövetség titkára, Rásky László azt mondta: az új szabály egyik napról a másikra szünteti meg a segédeszköz-ellátás eddig jól és hatékonyan működő formáját. A vastagbéldaganattal élők többsége például postán kapta meg a betegsége napi menedzseléséhez szükséges eszközöket, mert nem szívesen kérte azokat egy nyilvános üzletben. A szövetség levelet írt Szócska Miklós államtitkárnak is, hogy módosítsa a szaktárca a jogszabályt.
Magyarországon évente 470 ezer vényen rendelnek gyógyászati segédeszközt az orvosok, melyből jelenleg 160 ezer beteg kapja meg házhozszállítással a segédeszközt. Az érintettek nagy része szociális otthonban él vagy olyan helyen, ahol nem vagy nehezen érhető el a szakbolt. A szigorítás különösen az ő számukra nehezíti meg, illetve lehetetleníti el a mindennapi életükhöz nélkülözhetetlen eszközök beszerzését.
Rásky László szerint noha elhangzott javaslatként a kormányzattól, hogy ott, ahol nincs gyógyászatisegédeszköz-bolt, ott a patikák vehetnék át a forgalmazást, csakhogy az ilyen eszközök egy része nagy terjedelmű és súlyú, lényegében műszaki eszköz, vagy olyan terjedelmű csomag (pl. tipikusan a három hónapra kiváltott nadrágpelenkák, kötszerek, sztómaeszközök), amelyekre a patikáknak nincsenek elég nagy raktáraik. Súlyuk és méretük miatt a házhozszállítás szükségszerű. Különösen igaz ez a bentlakásos szociális intézményekben élő idős emberek ellátásának körében. Másrészt az eszközöket vagy kipróbálás után, vagy a krónikus betegségben szenvedők esetén hosszú idejű használat során ismerik a betegek, a rászorulók, a szociális intézményekben pedig az eszközök használatát szakképzett személyzet segíti.
Harmadrészt a gyógyászatisegédeszköz-boltokban általában egy segédeszköz-tanfolyamot végzett eladó áll a betegek rendelkezésére, aki nem lehet képes a házhoz szállítás ellátására is. Figyelemre méltó, hogy a tervezet részletes indoklása semmilyen magyarázatot nem ad a gyógyászati segédeszköz házhoz szállítása jelenlegi bevált rendszerének megváltoztatására.