Csak a botrány biztos a kispesti Atatürk tér körül
Várhatóan a jövő hét keddi képviselő-testületi ülés mondja majd ki a végső szót a Kispestre tervezett Kemal Atatürk tér és a szintén ide elhelyezni kívánt Atatürk-szobor sorsáról – értesült a Népszabadság. Az átnevezés kapcsán kialakult, immár diplomáciai szintre emelkedett feszültségről nemrég az Index adott először hírt.
A szocialista vezetésű, de fideszes többségű XIX. kerületi önkormányzat a kerület Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője, Tarnai Richárd javaslatára (és a testület jobbikos, illetve LMP-támogatottságú, de független képviselőjének egyetértésével) még májusban szavazta meg, hogy a jövőben a kispesti park a török katona és államférfi Kemal Mustafa Atatürk nevét viselje. Az első feszültségpontot az jelentette, hogy a park elnevezésére eredetileg pályázatot írtak ki, amelyre a helyiek 30-40 pályaművet be is adtak; ezt azonban a fideszes indítvány egyszerűen felülírta.
Az Atatürkről való elnevezést Tarnai akkor vetette fel, mikor tavasszal a kispesti kerület delegációjának élén látogatást tett a testvérvárosi kapcsolatot ápoló Isztambul Pendik kerületében. A törökök – akik nem kérték ugyan ezt a gesztust, de – természetesen örömmel vették a felajánlást, s végül egy Atatürk-szoborral járultak hozzá a projekthez. A kispesti önkormányzat „mindössze” a szobor talpazatát készítette el (ez jelenleg le van takarva a parkban, előkészítve az avató ünnepségre), döntött az Üllői út, Batthyányi utca, József Attila utca által övezett terület átnevezéséről, illetve finanszírozta a török testvérkerület delegációjának utazási és szállásköltségeit a jövő hétvégén esedékes ünnepségre. A Népszabadság úgy tudja, hogy Kispest eddig közel kilencmilliót költött az Atatürk térre (a korábbi, 2010-es, százmilliós térfelújításon felül); de egy ideje úgy tűnik, lehet, hogy feleslegesen.
A tér elnevezése miatt ugyanis nemcsak a baltás gyilkos Safarov-ügy óta különösen érzékeny magyarországi örmények sértődtek meg (mivel az etnikai tisztogatások miatt náluk Atatürk negatív történelmi figura), de maga a török nagykövet is. A diplomata H. Kemal Gür egy lapunk birtokában lévő levél szerint arról tájékoztatta a kispesti szocialista polgármestert, hogy mélységesen csalódott, amiért az előkészületek kapcsán nemhogy nem vonták be a nagykövetséget, de még csak nem is értesítették róla. Sőt, a kijelölt tér szerintük mérete és elhelyezkedése miatt nem is méltó Atatürk nagyságához. Lapunk információi szerint az ügyben több csatornán keresztül is megkezdődtek a diplomáciai tárgyalások és békítések, amelynek eredményeként a török nagykövet – úgy tudni, hogy – most már támogatja a tér felavatását.
Ugyanakkor a helyzetet ismét megbonyolítja, hogy immár a fideszes ötletgazda Tarnai Richárd hátrálna ki saját tervéből, legutóbb ugyanis hivatalos levélben értesítette ki a polgármestert arról, hogy a korábbi döntés „felülvizsgálatát” szorgalmazza. Hozzá kell tenni, attól a Gajda Pétertől kéri mindezt, aki polgármesterként távol maradt a szavazástól, szocialista párttársai pedig eleve nem támogatták vagy tartózkodtak a döntés meghozatalakor. Kérdés tehát, hogy a fideszes többség most visszavonja-e saját döntését az ügyben, ami viszont újabb bonyodalmakat okozhat, hiszen a török ünneplő delegáció mindentől függetlenül meg fog érkezni jövő héten, ahogyan az ajándékba küldött szobor is már az önkormányzat raktárában várja, hogy elhelyezzék a parkban.
Gajda Péter, a kerület szocialista polgármestere a Népszabadságnak azt mondta: azon dolgoznak, hogy a rendkívül kellemetlen ügyet a lehető legkevesebb sérülés okozásával oldják fel. Nem lenne jó például, ha a Kispest és Pendik közötti kulturális kapcsolatok, vagy a helyi gyermekek keresztüdültetése szenvedné meg a hibás és előkészítetlen politikai döntést. „Kíváncsian várom, hogy milyen döntést hoz kedden a képviselő-testület, csak abban bízom, hogy bölcsek lesznek” – tette hozzá lapunknak a polgármester.