Csabdi-Tükröspuszta: Nyomoznak a falopás miatt
Az ügyet megyei hatáskörbe vonták, azt a székesfehérvári szervezet bűnügyi igazgatóságának gazdaságvédelmi osztálya átvette az erdészeti hatóságtól, egyben az ő eljárásukat felfüggesztette – derül ki az iratokból.
A több héten át a tulajdonosok tudta nélkül, szisztematikusan, gépi erővel végzett falopás ügyében az LMP országgyűlési képviselője, Lengyel Szilvia és a tulajdonosok tettek feljelentést. A Népszabadság megjelenése után a kupacokban felhalmozott fát ott hagyták, azt jelenleg nem viheti el sem a tolvaj, sem a tulajdonosok.
A fakitermelés mennyisége olyan jelentős, hogy az eljárások lezárultával várhatóan az egész erdős terület újratelepítésére kötelezik a tulajdonosokat. Van olyan idős tulajdonos, aki évtizedekig dolgozott erdészetnél, ezért kapott tulajdonhányadot az 1,6 hektáros területen.
Lapunk tud olyan esetekről, amikor egyetlen fa jogtalan eltulajdonításáért meghurcoltak embereket a környéken.
Az érintett terület a Natura 2000 hálózat része, európai közösségi jelentőségű természetvédelmi területnek minősül – áll a megyei rendőr-főkapitányságnak az ügy saját hatáskörükbe vonásáról szóló határozatában. A Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, mint azt kedden megírtuk, már megszüntette a természetben okozott károsodás miatt hivatalból indított eljárást. Szerintük ugyanis a fairtás „nem gyakorol jelentős negatív hatást a terület madárfajainak természetvédelmi helyzetére”. Így a rendőrségre vélhetően már csak az elkövetők megtalálása vár az ismeretlen tettes ellen indult eljárásban.
A rendőrség eddig nem kereste meg munkatársainkat, akiknek a helyszínen dolgoztatott munkások arról számoltak be február elején, hogy a szomszédos Csabdi-Tükröspusztán működő Tiborcz család bízta meg őket a favágással. Munkatársaink az akkor szisztematikusan dolgozó, több mint tízmilliós értéket képviselő gépekről felvétellel rendelkeznek.