Nem csak a melegek készülnek szombatra
Tizennegyedik alkalommal rendezik meg a Meleg Méltóság Menetet Budapesten. A szombati felvonulás lesz az egyhetes fesztivál záróakkordja; a hét eddigi rendezvényeit kiemelten védte a rendőrség, s megúszták támadás nélkül.
- Tavaly ilyenkor már röpködtek a Molotovkoktélok - mondta lapunknak Steigler Sándor, a szervező Szivárvány Misszió Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Emlékeztetőül: a tavalyi melegfelvonuláson az Andrássy úton kerítést húztak fel a rendőrök, de a szervizutakat nyitva hagyták, így a vonulókat kényelmesen dobálhatták a csuklyás radikálisok kövekkel, petárdákkal, molotovkoktélokkal. Összesen 57 embert állítottak elő; 23 civil és 12 rendőr megsérült; a vonulókat ki kellett menekíteni, az ellentüntetőket vízágyúkkal, könnygázzal oszlatták.
A tavalyi incidensből okulva, idén a menetet gyakorlatilag teljesen elszigetelik, hogy még a közelükbe, dobótávolságon belülre se férkőzhessenek az ellentüntetők. A BRFK ennek érdekében kis túlzással fél Pestet lezárja: a Hősök terét, az Andrássy utat és környékét (még a párhuzamos utcákat is), a Dózsa György és a BajcsyZsillinszky út egyegy részét; az Oktogont és a nagykörút egy szakaszát, a Deák teret. Az érintett útszakaszokon már péntek estétől tilos parkolni.
A Hősök terétől délután kettőkor induló menet az Andrássyn megy végig az Erzsébet térig, ahová a tervek szerint fél négyre érkeznek meg. A felvonuláshoz csak a Hősök terén lehet csatlakozni - de ott is csak biztonsági kapukon áthaladva, csomagvizsgálat, sőt italkóstoltatás után (tavaly vajsavat és halcsalit locsoltak a felvonulók közé férkőző radikálisok). A menetből csak a „végállomáson" lehet kiszállni.
Borítékolható, hogy az idei menetet is megpróbálják megzavarni szélsőségesek. A Jobbik még a nyáron megállapodott több „nemzeti radikális" szervezettel, köztük a Toroczkai Lászlóféle Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalommal, a Magyar Gárdával, a „betyársereggel" - például a melegfelvonulás megakadályozásáról. A Délmagyar cikke szerint az Össznemzeti Szurkolói Szövetség is képviseltette magát, aminek a jelentőségét az adja, hogy szombaton lesz a magyarsvéd focimeccs. Az egyik, szélsőséges honlap szerint több vidéki tábor is érkezik a meccsre, így „a tavalyihoz képest nagyobb létszámmal, a vidékiekkel kiegészülve akadályozhatják meg a b...k vonaglását". Alighanem a mentősök is sejtenek valamit; a Független Hírügynökség tudósítása szerint legalábbis a Főnix Speciális Mentők testpáncélban teljesítenek majd szolgálatot a felvonuláson, és tömeges ellátásra is felkészültek.
A menettel kapcsolatban politikai vita robbant ki a napokban, különösen azután, hogy egy fideszes parlamenti képviselő, Ékes Ilona - majd a KDNP is - a rendezvény betiltását kérte a BRFKtól, mondván, a homoszexualitás „mentális betegség", a felvonulók pedig félelmet keltenek.
A szervezők a fenyegetések miatt Sólyom László államfőtől kértek taláélkozót, de azt az elnök visszautasította. A Helsinki Bizottság is felszólította Sólyomot, hogy ítélje el a menetet megfélemlítő kezdeményezéseket - szintén hasztalanul.
A rendőrség nem kívánta kommentálni a nyilatkozatokat; a rendezvényt tudomásul vették, rögzítve, hogy „Magyarországon minden állampolgárnak joga van megjeleníteni és kifejezésre juttatni véleményét, még ha az el is tér mások álláspontjától, nézeteitől". Csakhogy a rendőrség azt is fontosnak tartotta közölni, hogy a menetben résztvevők tartózkodjanak minden olyan magatartástól, amely alkalmas lehet a közízlés megsértésére - ellenkező esetben a szervezőknek kell intézkedniük „az általánosan elfogadottól eltérő magatartás abbahagyására".
A megfogalmazás élénk tiltakozást váltott ki; a felvonulással szolidaritást vállaló, részvételre buzdító SZDSZ Új Generáció arra kérte a BRFKt, hogy „ne ízlésrendőrséget játsszon, hanem végezze a munkáját, és védje meg a résztvevőket az atrocitásoktól". A Szabadság Kör pedig jogszerű, politikai utasításoktól és elvárásoktól mentes fellépést vár el a rendőrségtől mind a felvonulók, mind az ellentüntetők gyülekezési jogának garantálása érdekében.
Persze a szervezők sem örültek különösebben az „általánosan elfogadottól eltérő magatartás" megfogalmazásnak - elvégre leszbikusok, melegek, biszexuálisok, illetve transzneműek felvonulásáról van szó. Felháborítónak és álságosnak ítélték, hogy „a homofób ellentüntetők szólamait felhasználva próbálnak nyomást gyakorolni és öncenzúrára kényszeríteni a szervezőket és a felvonulókat, vélt vagy valós megfelelési szándékkal a felvonulást ellenzők elvárásainak eleget téve". Steigler Sándor lapunknak értelmezhetetlennek nevezte a rendőrségi „eligazítást". - Ha megmondanák, hogy például a piros nadrág sértie a közízlést, akkor nekünk is könnyebb lenne a dolgunk" - mondta.
Szerinte ezek miatt a rendőrség önmagát szerette volna bebiztositani a politikai támadások nyomán. Steigler Sándor egyébként a minap maga is igyekezett csillapítani a kedélyeket, mondván, a menet nem magamutogatás vagy kérkedés a szexuális identitásukkal. Azért vonulnak fel, mert úgy érzik, hogy a jogaikban korlátozottak; „az év 365 napjából mindössze egy napon mutatjuk meg magunkat".