Kizárnák a három renitens SZDSZ-est?
Az SZDSZ parlamenti frakciója ma kora délutáni ülésén tárgyal Bajnai Gordon miniszterelnökkel a kormány programjáról. A liberális képviselőcsoport értesülésünk szerint összefüggő javaslatcsomaggal várja Bajnait, a kormányprogram kiegészítését kérve a gazdaság fejlesztését, a bürokrácia csökkentését, a vállalkozások segítését szolgáló, konkrét intézkedésekkel.
A soron kívüli tanácskozás napirendjére személyi kérdéseket is felvehetnek, miután Hankó Faragó Miklós képviselő írásban kezdeményezte, hogy a frakcióülésen „vizsgálják meg Béki Gabriella, Gulyás József és Velkey Gábor kizárásának a lehetőségét" (a kérdés napirendre vételéhez öt frakciótag aláírása szükséges).
Amint arról már beszámoltunk, a 19 fős frakcióból Béki, Gulyás és Velkey nem támogatták Bajnai Gordon miniszterelnökké jelölését, nem írták alá a Bajnai melletti politikai szándéknyilatkozatot, és - a frakció támogató döntésével ellentétesen - nem nyomtak gombot a kormánnyal szembeni konstruktív bizalmatlansági indítványról szóló, keddi parlamenti szavazáskor sem. Emiatt már kedd déluránra össze akarták hívni a rendkívüli frakcióülést, de ezt végül elhalasztották.
Hankó Faragó Miklós lapunknak azzal indokolta kezdeményezését: a három képviselő a párt mindhárom döntéshozó testületének - az ügyvivői testületnek, a frakciónak és az országos tanácsnak - döntésével szembe ment. Azóta ráadásul Gulyás József a nemzetbiztonsági bizottságban sem úgy szavazott Ficsor Ádám titkosszolgálati miniszterjelölttől, ahogy elvárható lett volna - hangsúlyozta Hankó-Faragó Miklós.
Gulyás József ezt azzal indokolta, hogy semmi jelét nem látta annak, hogy Ficsor vissza tudná állítani a szolgálatok iránti bizalmat. - Az MSZP és az SZDSZ nem koalíciós partnerek, számos kérdésben nem is szükségszerű, hogy egyformán viselkedjenek, ha nincs nézetazonosság vagy nincs előzetes egyeztetésen alapuló egyetértés a két párt között. Éppen ezért az sem volt automatikus, hogy támogassam a miniszterelnöknek ezt a személyi javaslatát - érvelt Gulyás.
Hankó Faragó Miklós kérdésünkre elismerte, hogy nem volt frakciódöntés a miniszterjelöltek támogatását/elutasítását illetően, „de ilyen alapon arról sem döntött a frakció, hogy be kell járni a parlamentbe dolgozni". Arra a felvetésünkre, hogy sem az ügyvivői testület, sem az országos tanács nem kötelez(het)te a - szabad mandátummal rendelkező - képviselőket az egész Bajnai-kormány vagy egyes tagjai támogatására, a képviselő azt felelte: a frakció viszont így határozott, de a másik két testületben is világos, egyértelmű döntés született arról, hogy kívülről támogatják a kabinet megalakulását, ebbe pedig a miniszterjelöltek támogatása is beletartozik,
- Érdekes módon ezzel a frakció többi tagja tisztában volt - mondta. Szerinte a három képviselő állásfoglalásainak „következményekkel kell járnia".
A frakció kétharmados döntéssel zárhat ki képviselő(ke)t, márpedig információnk szerint Gulyásékat a relatív többség támogatja, ráadásul a ma délutáni frakcióülésről heten hiányozni fognak. Az sem valószínű azonban, hogy retorzió nélkül megúszhatják az ügyet. A megyei elnökök körében és a felső vezetőségben is nagy a zúgolódás, sokan Fodor Gábortól várják a megoldást: elvégre Gulyás az ő jobbkeze. Úgy tudjuk, Fodor nem kíván „beleállni" a konfliktusba, azaz nem engedi el Gulyásékat, de nem is hagyhatja a frakció szétverését. Ráadásul lapunk értesülése szerint Fodor Gábor pártelnök külföldön tartózkodik, ezért nem vesz részt a frakcióülésen.
Információink szerint Kóka János frakcióvezető sem akar élükre állni a „fejkövetelőknek", ő sem kíván „mártírt csinálni" Gulyás Józsefből. Fodorra bízza a megoldást. Ennek ugyanakkor ellentmond a Hírszerző hírportál csütörtöki értesülése, mely szerint Kóka az SZDSZ-frakció tagjaihoz intézett levelében úgy fogalmazott: „a kérdés tárgyalását a keddi szavazáson túl az is indokolja, hogy Gulyás József a nemzetbiztonsági bizottsági ülésen ismét a frakció döntésével szemben szavazott, amelynek eredményeképpen a bizottság elutasította a meghallgatott miniszterjelöltet".
Többen arra számítanak frakcióban - főként Kóka támogatói körében -, hogy Gulyásék maguk állnak fel, de ezt információnk szerint „leshetik". A három érintett képviselő nem kívánt nyilatkozni.
Gulyás József, az SZDSZ Pest megyei elnöke, Pest megyei területi listáról jutott mandátumhoz; tagja a nemzetbiztonsági bizottságnak; az Országgyűlés jegyzője.
Béki Gabriella országos listáról jutott mandátumhoz, tagja a szociális, valamint az egészségügyi bizottságnak; az Országgyűlés jegyzője.
Velkey Gábor országos listáról jutott mandátumhoz; tagja a mezőgazdasági, illetve a környezetvédelmi bizottságnak.