Bumeráng volt Lázárék norvég támadása
Kétszázmillió forintot juttatott a kormány amerikai civil szervezeteknek a választások előtt - derítette ki az Átlátszó.hu.
A kiszivárogtató portál közérdekű adatigényléssel fordult a miniszterelnöki hivatalhoz, hogy kiderítse, kiket támogatott a kormány által létrehozott Hungary Initiatives Foundation. A válaszból kiderült, hogy több, mint 800 ezer dollár értékű támogatást osztottak szét számos Egyesült Államokban bejegyzett szervezet között az áprilisi országgyűlési és a májusi EP-választás előtt.
Az Egyesült Államokban bejegyzett alapítványt 2012-ben alapították és Orbán Viktor miniszterelnök utasítása szerint működtetése magyar közpénzből történik. Az Átlátszó cikke szerint kiderült, hogy "a magyar kormány fizetéseket ad az Egyesült Államok kongresszusi tagjainak", számos eseményt szponzorál Washington D.C-ben, és „weboldal támogatásokat" oszt olyan szervezeteknek, amelyek pontos megnevezésének és címének a nyilvánosságra hozatala még várat magára. Az Átlátszó szerint számos Fidesz-barát, Amerikában bejegyzett szervezet kapott jelentős mértékű támogatást.
A Hungarian American Coalition-nek például 224 ezer dollárt adott az alapítvány kongresszusi gyakorlati programra. Az összeg a teljes 260 ezer dolláros programtámogatás első részlete volt.
A kiszivárogtató portál cikkében emlékeztet rá, hogy a magyar kormány nemrég éppen azzal gyanúsította meg a Norvég Civil Alapot, hogy beavatkoznak a magyar belpolitikába azáltal, hogy pénzzel támogatnak - szerintük - LMP-s kötődésű civil szervezeteket. Ehhez képest most az derült ki, hogy "a magyar kormánynak nem okoz lelkiismeret furdalást, ha magyar adófizetők pénzéből amerikai kongresszusi alkalmazottak bérét fizeti".
Az Átlátszó szerint egyelőre nem ismeretes, hogy melyik kongresszusi tag vesz részt a programban, és hogy vajon ők maguk tudják-e azt, hogy ki finanszírozza a programot. A Hungarian American Coalition honlapjáról viszont az derül ki - a 2011-es beszámolójukból -, hogy egyik magyar gyakornokuk Dennis Kucinich ohió-i demokrata párti kongresszusi képviselőnél (korábbi elnökjelöltnél) gyakornokoskodott Washingtonban, akinek az oldalán a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek helyzetét kutatta.