Bukik a menetrend, megakadt a médiatörvény módosítása
Nem tudtak megállapodni a pártok a parlament Házbizottságában, ezért "nem eszik olyan forrón", azaz nem tárgyalják olyan sürgősséggel a médiatörvény módosítását, mint ahogy azt a Fidesz szerette volna. Az eredeti forgatókönyv szerint már kedden lezavarták volna egyben az általános és a részletes vitát, és jövő hétfőre tervezték be a zárószavazást, vagyis szűk egy hetet hagytak volna a módosításokra.
Az Orbán Viktor által korábban 'ízig-vérig európainak" mondott médiatörvény módosítására azért kényszerült a kormány, mert Neelie Kroes médiaügyekért felelős EU-biztos megállapította, hogy mégsem annyira európai - az EU audiovizuális irányelveinek legalábbis nem felel meg. A módosítás tartalmáról a közelmúltban állapodott meg az Európai Bizottság és a magyar kormány, így a benyújtott szöveg már valóban az irányelv fogalmait és előírásait ülteti át.
Emlékeztetőül: Kroes leginkább azt sérelmezte, hogy az új magyar törvény az államhatárokon átnyúlva büntette volna a más EU-tagállamokban letelepedett médiavállalkozásokat is, ami ellentétes az unió "eredet-ország elvével". Kifogásolta azt is, hogy a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét nemcsak a tévékre, rádiókra, hanem a lekérhető szolgáltatásokra - így akár a videobloggerekre is - kiterjesztik, ahogy a médiaregisztrációs szabályok is túlterjeszkedőek lehetnek.
A kormány mindezeket az aggályokat "technikainak" igyekezett beállítani, és ennek megfelelően a benyújtott módosítás indoklásában is az olvasható, hogy annak "alapvetően pontosító, kiigazító szerepe van, lényeges koncepcióváltást, újraszabályozást nem eredményez".
Ami a konkrétumokat illeti: a módosítás egyértelműsíti, hogy a kiegyensúlyozott tájékoztatás csak a médiarendszer egészének - nem pedig az egyes szolgáltatók - feladata; enyhíti a nyilvántartásba vétel szabályait; visszanyesi a Médiahatóság joghatóságát - így a külföldre települt szolgáltatóknak Szalai Annamária mégsem nyúlhat utána.
A módosítás egyik legfontosabb paragrafusa annak deklarálása, hogy a médiaszabályozás nem vonatkozik a nem gazdasági céllal üzemeltetett magán kommunikációs csatornákra - így a blogokra sem.