Budapesten marad a szmogriadó
A Főpolgármester Hivatal tájékoztatása szerint a légszennyezettség szintjének változása akkor vált volna jelentőssé, ha a mérőpontok számát is figyelembe véve jellemzően az egészségügyi határérték (50 µg/m3) alá kerülne a kisméretű szállópor (PM10) szintje.
A légszennyezettségi állapotot mérő műszerek ellenőrzött adatai alapján a kisméretű szállópor szintje egyik mérőállomáson sem érte el a tájékoztatási küszöbértéket (75 µg/m3), de jellemzően azok közelében maradt és - tekintettel a meteorológiai előrejelzésre - továbbra is elég nagy annak a valószínűsége, hogy ismét meghaladja azt. Ugyanakkor az összes mérőállomáson a szállópor tegnapi átlagkoncentrációja a riasztási küszöbértéktől (100 µg/m3) egyre távolabb került, így Budapesten továbbra sem kell elrendelni a szmogriadó riasztási fokozatát.
Mint írták, Tarlós István főpolgármester köszönetet mond azoknak a budapestieknek, akik felismerték a helyzet komolyságát, és továbbra is korlátozzák autóhasználatukat (különösen a rendszámtáblán fekete és piros színű, hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek üzembentartói) - a közösségi közlekedést részesítve előnyben -, illetve az ipari pontforrások, kémények azon üzemeltetőinek, akik társadalmi felelősségvállalásuk megnyilvánulásaként önkéntesen korlátozzák a helyhez kötött légszennyező pontforrásaik kibocsátását.
A Főpolgármesteri Hivatal közleményében az áll: Budapest vezetése továbbra is számít a fővárosiak együttműködésére abban, hogy a szmoghelyzet romlása, a korlátozó intézkedések bevezetése elkerülhető legyen.
A szmogriadó tájékoztatási fokozatát hétfőn rendelte el Tarlós István főpolgármester Budapesten, mert a kisméretű szálló por koncentrációja két egymást követő napon meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.