Budaházy-per: hídfoglalásért közmunka

A Legfelsőbb Bíróság is bűnösnek találta Budaházy Györgyöt az Erzsébet híd 2002-es lezárása miatt indított büntetőügy felülvizsgálati eljárásában, így nem ússza meg a jogerősen kiszabott 30 napos közmunkát. Morvai Krisztina, a Jobbik EP-képviselője az indulatos bekiabálásoktól sem mentes határozathozatal után a Népszabadságnak elmondta, minden bizonnyal az európai bíróságon keresnek jogorvoslatot. Budaházy koncepciós perről beszélt.

Jelentős rendőri biztosítás mellett kezdődött meg csütörtök délben Budaházy György büntetőügyének nyilvános, komolyabb rendbontás nélkül lezajlott felülvizsgálati eljárása a Legfelsőbb Bíróságon. A Markó utcai épületet fémkordonokkal, roham- és kutyás rendőrökkel védték, a bíróságot csak igazoltatás után lehetett megközelíteni, a tárgyalásra pedig csak előzetes akkreditálással lehetett bejutni.

Hermetikus lezárás, jelentős rendőri biztosítás

Budaházy György a Legfelsőbb Bíróságon

A Népszabadság tudósítója már szerda este az LB körüli utcákra kihelyezett Megállni tilos! táblákat látott, a rendőrség pedig reggel hozzálátott a kordonozáshoz. Azokon belül a csapatszállító teherautókkal és autóbuszokkal érkezett rendőrök várakoztak. A kordonokon belülre autóval nem lehetett behajtani, a lezárás miatt a Szemere utcában a 15-ös autóbusz sem közlekedhetett. A több száz rendőr némelyikénél könnygázgránát-vető is látható volt.

Budaházy György és öt társa ellen  közérdekű üzem megzavarása címén indult büntetőeljárás, a 2002-es 'hídfoglaló' akciójuk miatt. Tavaly nyáron a Pesti Központi Kerületi Bíróság, 2008. november 28-án pedig a Fővárosi Bíróság is megállapította Budaházy és társai bűnösségét. Az FB  Budaházyékat jogerősen 30 napos közérdekű munkára ítélte. A védelem ez után kezdeményezett felülvizsgálati eljárást.

Szimpatizánsok a tárgyaláson

Az LB csütörtöki tárgyalásán Budaházyék számos szimpatizánsa megjelent, köztük Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselője és Gonda László, a 2006 őszi események egyik emblematikus alakja, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 elnevezésű szervezet egyik vezetője. A megbilincselt Budaházy György 'Szabadság!' felkiáltással köszöntötte a jelenlévőket, amikor a büntetés-végrehajtás kommandósai a tárgyalóterembe vezették. A néhány tucat szimpatizáns hasonló felkiáltással és hosszú, ütemes tapssal üdvözölte a más, súlyos bűncselekmények gyanúja miatt előzetes letartóztatásban lévő Budaházyt.

A Schäfer Annamária vezette háromtagú bírói tanács mindvégig rezignáltan, rendreutasítás nélkül tűrte a jelenetet, s mindössze egyszer szólt rá a hangoskodókra, amikor azok már többször is félbeszakították az ügyésznőt.

Védelem: a hídlezárás nem büntetőjogi kategória

Budaházy védője, Gaudi-Nagy Tamás eleve kétségbe vonta, hogy a hídlezárás büntetőjogi kategória lenne. Érvelése szerint közérdekű üzem megzavarásáról sem lehet szó; Budaházyék csupán a politikai véleménynyilvánítás egyik végső eszközével éltek, mivel nem számlálták újra a 2002-es választások szavazatait. A forgalmi káoszt, a BKV-járatok akadályozását pedig Gaudi-Nagy szerint a rendőrség idézte elő azzal, hogy nem intézkedett a hídfoglaláshoz használt autók gyors és határozott eltávolításáról. Az ügyvéd az elkövetők szabad véleménynyilvánítási és gyülekezési jogára, nemzetközi példára és az Alkotmánybíróság korábbi határozataira hivatkozva kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és Budaházy felmentését.

A vádat képviselő Legfőbb Ügyészség viszont az ítélet hatályban tartását kérte az LB-től.

Budaházy: minden tüntetés zavarja a forgalmat

Budaházy György a Legfelsőbb Bíróságon

Budaházy György az utolsó szó jogán koncepciós eljárásnak minősítette az Erzsébet híd lezárása miatt ellene folyó büntetőpert. Azzal érvelt, hogy a híd lezárásakor a 2002-es választásokon leadott szavazatok újraszámlálása érdekében, a választási csalás ellen akartak fellépni, vagyis nem az volt a céljuk, hogy közérdekű üzemet - a BKV avagy a főváros forgalmát - megzavarják. Egyébként pedig minden demonstráció megzavarja a közlekedést - jegyezte meg a fővárosi megmozdulások ismert alakja.

'Bűnbanda' hatalomra jutását akarták megakadályozni

A nyolc éve tartó büntetőeljárás elhúzódása mögött Budaházy politikai indítékot, koncepciós jelleget sejt. A közeledő választásokra utalva hozzátette, reményei szerint „tavasz után" már nem lesznek az övéhez hasonló koncepciós eljárások, épp ezért a Legfelsőbb Bíróságot is ennek megfelelő, felmentő ítéletre kérte. Draskovics Tibor igazságügyi miniszter szerdai lemondása kapcsán pedig kijelentette: "jobban örültem volna, ha letartóztatják". Budaházy azt is kijelentette: tettükkel csak azt akarták megakadályozni, hogy egy, "a politika trágyadombjára való bűnbanda kerüljön hatalomra".

Az LB ezután határozathozatalra visszavonult, előzetesen 20 perc beszélőt engedélyezve Morvai Krisztinának Budaházy Györggyel.

'További fellebbezésnek nincs helye!'

A háromnegyed órával későbbi határozathozatalra visszakísért Budaházyt tapssal köszöntötték a szimpatizánsok olyan bekiabálásokkal, mint 'A jó isten áldjon meg!', 'Éljen Budaházy!', 'Halál az izraeli vízágyúkra!', 'Igazságot Magyarországnak!'. Schäfer Annamária ezután kihirdette a határozatot, amellyel a Legfelsőbb Bíróság gyakorlatilag mindenben megegyezően helyben hagyta a Fővárosi Bíróság verdiktjét, azaz Budaházy Györgyöt az LB is 30 napos közérdekű munkára ítélte. További fellebezésnek, újabb felülvizsgálati eljárásnak ebben az ügyben nincs helye.

A teremben lévő szimpatizánsok mindezt felhördüléssel fogadták, azt kiabálva a bírói pulpitus felé: "Gyalázat!" A tanácsvezető ez után sem utasított rendre senkit.

Befejezett alakzat

A bírói tanács vezetője az indoklásban aláhúzta: a rendőri késlekedés nem jó érv, az elkövetőknek ugyanis cselekményük minden következményével számolniuk kell. Az LB szerint a hídlezárással Budaházyék jelentős mértékben megzavarták a közérdekű üzem, jelen esetben a BKV működését, s akadályozták több tízezer ember szabad közlekedéshez való jogát. Az LB ezekre tekintettel - szemben a védői érveléssel - megállapította a bűntett befejezett alakzatát, azaz nem csak kísérletről van szó.

Az LB leszögezte azt is: a gyülekezési jog gyakorlásával senki nem valósíthat meg bűncselekményt, az ilyen tett tehát nem élvez alkotmányos védelmet. Az LB felidézte az Alkotmánybíróság vonatkozó határozatait is, mely szerint jogellenes magatartás nem lehet kísérője egy demonstrációnak, a gyülekezési jog gyakorlása nem korlátozhatja mások alapvető jogait. Az LB azt a párhuzamot sem találta megalapozottnak, amikor környezetvédelmi tüntetők lezárták az Ausztriát Olaszországgal összekötő Brenner autópályát. Ott ugyanis a demonstrálók az akciót előre bejelentették, előzetesen egyeztetve a hatóságokkal a forgalomtechnikai kérdésekről.

Budaházy az 'Adjon az isten szebb jövőt!' köszöntéssel búcsúzott a a szimpatizánsoktól, miközben kivezették a teremből.

Morvai: Ezt a bűncselekményt a rendőrség követte el

Morvai Krisztina a Népszabadságnak elmondta, a védelem minden bizonnyal az európai emberi jogi bírósághoz fordul. Elfogadhatatlan ugyanis a 'kettős büntetés gyakorlata': Budaházyékat egyszer már szabálysértési eljárás keretében jogerősen elmarasztalták a hídfoglalás miatt. Ez az újabb eljárás pedig nem adott lehetőséget a tisztességes emberi jogi fellépésre.

'Ezt a bűncselekményt nem Budaházyék követték el, hanem a rendőrség, amikor nem intézkedett a néhány autó gyors, szakszerű elszállíttatásáról, a forgalmi rend helyreállításáról' - fogalmazott a képviselő. Arra a felvetésünkre, hogy ez esetben a túlzott rendőri fellépést sérelmeznék, Morvai Krisztina azt felelte: 'nem szemen lőni kell az embereket, hanem szakszerűen ellátni a rendőrségi feladatokat'.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.